آیا سنگ کلیه خطرناک است؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

نقش اصلی کلیه ها این است که مواد زائد و مایعات اضافی بدن را از طریق ادرار خارج کنند. اگر مقدار زیادی از این سموم و مواد زائد در بدن انباشته شود و مایعات کافی برای دفع آنها وجود نداشته باشد، ممکن است تبدیل به کریستال شده و در کلیه ها جمع شوند و چنین کریستال هایی در مدت زمان کوتاه، می توانند تبدیل به سنگ های سختی به نام سنگ کلیه شوند. در ادامه مطلب، خطرات سنگ کلیه را توضیح خواهیم داد.

چاقی، رژیم غذایی پُر پروتئین، مصرف بیش از حد نمک و شکر، از عواملی هستند که احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش می دهند. سنگ کلیه، مشکل شایعی است که هم مردان و هم زنان به آن دچار می شوند، اما مردان بیشتر مستعد تشکیل سنگ کلیه هستند. همچنین، در افراد بین سنین 30 تا 60 سال، احتمال تشکیل سنگ کلیه بیشتر است. ما می دانیم که سنگ های کلیه نسبتاً شایع و پردردسر هستند. پس با در نظر گرفتن درد و رنج زیاد این سنگ ها، ممکن است برای شما این سؤال پیش بیاید که آیا این سنگ ها واقعاً خطرناک هستند؟ بله، سنگ های کلیه در موارد شدید می توانند بسیار خطرناک باشند. اگر درمان سنگ های کلیه را به تعویق بیاندازید، ممکن است تأثیرات خطرناک بیشتری روی سلامتی شما داشته باشند.

تأثیرات خطرناک سنگ های کلیه

آیا وجود برآمدگی روی آلت تناسلی طبیعی است؟

اجازه دهید تأثیرات خطرناک سنگ های کلیه جدی یا طولانی مدت را مورد بررسی قرار دهیم:

  • سنگ های کلیه می توانند منجر به درد شدیدی شوند: اگر سنگ کلیه ای به طرف حالب حرکت کند، این احتمال وجود دارد که حالب را مسدود کند و این انسداد، می تواند واقعاً دردناک باشد. این درد شدید که درست در زیر دنده ها احساس می شود، حتی می تواند به پایین شکم و کشاله ران نیز کشیده شود.
  • خطر ابتلا به عفونت مجاری ادرار بر اثر سنگ کلیه –زمانی که سنگ کلیه، حالب را مسدود می کند، مسیر جریان ادرار نیز تنگ تر می شود. در چنین وضعیتی، تشکیل ادرار می تواند فشار مضاعفی به عملکرد کلیه ها وارد کند. از اینرو، احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری، بر اثر سنگ های کلیه افزایش پیدا می کند. ابتلا به عفونت ادراری بعلت سنگ های کلیه، در زنان نسبت به مردان شایع تر است و طولانی شدن عفونت یا عودکردن مجدد آن، می تواند بسیار خطرناک باشد. زمانی که عفونت مجاری ادراری ناشی از سنگ های کلیه، شدید باشد، فرد ممکن است دچار تب بالا و آسیب به کلیه ها شود.
  • خطر نارسایی کلیوی – از دیگر خطرات سنگ کلیه، می توان به خطر نارسایی کلیوی اشاره کرد. زمانی که فرد سنگ کلیه های متعدد یا بزرگ دارد، سرسری گرفتن آنها می تواند خطرناکتر از چیزی باشد که فکرش را می کنید. چنین سنگ هایی، معمولاً آسیب بسیار شدیدی  به کلیه ها وارد می کنند، به طوری که ممکن است در نهایت سبب نارسایی کلیوی شوند. مسئله نگران کننده تر این است که آسیب دائمی ممکن است در ابتدا هیچ علائمی نداشته باشد. بنابراین، مشورت در مورد درمان سنگ های کلیه با پزشک متخصص، بسیار ضروری است.
  • بیماری کلیوی مزمن (CKD) – سنگ های کلیه ممکن است عارضه ی خطرناک دیگری نیز داشته باشند. اگر آسیب ادامه پیدا کند و منجر به توقف دائمی عملکرد کلیه ها شود، آسیب کلیوی مزمن رخ می دهد. با اینکه این شرایط چندان هم شایع نیست، اما قطعاً یکی از عوارض جدی سنگ های کلیه می باشد. عوامل دیگری همچون دیابت، بیماری قلبی و فشار خون بالا، می توانند منجر به بیماری کلیوی مزمن شوند.
  • سنگ های کلیه، احتمال سرطان کلیه را افزایش می دهند – سنگ های کلیه اغلب با خطر ابتلا به کارسینوم سلول کلیوی (سرطان کلیه) همراه هستند. از اینرو، درمان به موقع سنگ های کلیه، مسئله بی نهایت مهمی است. این کار شما را از خطر ابتلا به سرطان کلیه نجات می دهد.

حال که شما از عواقب خطرناک سنگ های کلیه آگاه شده اید، می توانید اهمیت درمان به موقع و مناسب را درک کنید. اگر از مشکل سنگ کلیه رنج می برید، بهتر است منتظر نمانید. با پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین درمان را متناسب با شرایط شما انتخاب کند. 

درمان به موقع سنگ های کلیه

اگر اندازه سنگ کلیه کوچک باشد، این شانس را دارید که سنگ کلیه، خود به خود از طریق ادرار دفع شود. تخمین زده شده است که اگر اندازه سنگ کلیه ای 4 میلی متر باشد، احتمال دفع آن حدود 70 درصد است، در حالیکه سنگ کلیه ای به اندازه 5 میلی متر، فقط 20 درصد شانس دفع شدن دارد. پزشک برای کمک به فرایند دفع سنگ کلیه، ممکن است داروهای خاصی را تجویز کند. این داروها با شل کردن عضلات مجرای ادراری، عمل می کنند و دفع سنگ های کوچک را آسانتر می کنند. با این حال، اگر اندازه سنگی بزرگتر از 5 میلی متر باشد یا چندین سنگ در یک کلیه وجود داشته باشد، احتمال دفع آنها، بسیار نادر و سخت است.

سنگ های بزرگتر با درد و ناراحتی بیشتری همراه هستند. همچنین، با بزرگتر شدن اندازه سنگ، احتمال عوارض نیز افزایش پیدا می کند. اگر سنگ کلیه شما بزرگ باشد، به احتمال زیاد پزشک توصیه می کند آن را از طریق جراحی خارج کنید. خارج کردن سنگ های کلیه از طریق جراحی، چیز نگران کننده ای نیست، زیرا با پیشرفت تکنولوژی، عمل های پیشرفته تری به وجود آمده است. یکی از مؤثرترین و متداول ترین روش جراحی سنگ های کلیه، لیتوتریپسی یا همان سنگ شکنی است.

عمل سنگ شکنی

درعمل لیتوتریپسی یا سنگ شکنی، از امواج شوک دهنده برای شکستن سنگ های بزرگتر و تبدیل آنها به سنگ های کوچکتر استفاده می شود، به طوری که قطعه های کوچکتر بتوانند به آسانی از مجرای ادراری عبور کنند. این قطعات کوچکتر همراه با ادرار از بدن دفع می شوند. تمام عمل سنگ شکنی در کمتر از یک ساعت انجام می شود و هیچ دردی را احساس نمی کنید. این عمل، کم تهاجمی است و شما بدون هیچ گونه ناراحتی می توانید از شر سنگ های کلیه خلاص شوید. اگر شما با مشکل سنگ های کلیه دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است تأثیرگذارترین روش را انتخاب کنید تا بتوانید از عوارض جدی جلوگیری کنید.

تصویر  دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
4.4/5 - (41 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر