جراحی پروستات به روش پروستاتکتومی

در این مقاله مطالعه می کنید:

جراحی پروستات که به آن اصطلاحا رادیکال پروستاتکتومی می گویند یکی از مشکل ترین اعمال جراحی در حیطه ی ارولوژی است. به باور بسیاری از صاحب نظران روش جراحی باز رادیکال پروستاتکتومی، روش استاندارد طلایی برای درمان سرطان پروستات می باشد به شرط آنکه هنوز سرطان از بافت پروستات خارج و منتشر نشده باشد. مطالعات بالینی متعددی نشان دادند که این عمل میزان انتشار و مرگ ناشی از سرطان را کاهش می دهد. به وسیله این جراحی تمامی بافت پروستات در حد فاصل گردن مثانه و مجرای ادراری همراه با کیسه های منی و بخش انتهایی مجاری انتقال منی (وازدفران) از بدن خارج می شود. همزمان غدد لنفاوی اطراف پروستات نیز خارج می شود.

در مرحله ی بعد با ترمیم گردن مثانه و اتصال آن به مجرای ادراری امکان تخلیه طبیعی ادرار با حداقل صدمه رسانی به عملکرد طبیعی پرشدن مثانه و کنترل ادرار و توانایی نعوظ فراهم می شود. امروزه به مدد بهتر شدن تکنیک جراحی و افزایش تجربه جراحان میزان خونریزی حین عمل کاهش یافته و وضعیت کنترل ادراری و حفظ توانایی جنسی بیماران بهبود قابل ملاحظه ای داشته است.

جراحی پروستات

اهداف رادیکال پروستاتکتومی

پزشک معالج از انجام عمل جراحی مذکور سه هدف را دنبال می کند که به ترتیب اولویت عبارتند از :

 • خارج سازی بافت سرطانی و کنترل بیماری
 • حفظ کنترل ادراری
 • حفظ عملکرد جنسی

برای رسیدن به این اهداف آشنایی جراح با آناتومی منطقه و تبحر و تجربه ی وی، اصلی غیر قابل انکار است. باید در نظر داشت که کنترل بیماری هدف اولیه و اصلی جراحی است و هرگز نباید به امید رسیدن به اهداف دیگر هدف اصلی از انجام عمل جراحی را از نظر دور داشت. در مورد حفظ کنترل ادراری اگر چه قابل مقایسه با هدف خارج سازی بافت سرطانی نیست ولی باید بدانیم که بیماران، بی اختیاری ادراری را نوعی سرطان اجتماعی دانسته و درجامعه ما که انجام فرایض دینی و مناسک مربوطه دارای جایگاه خاصی است اجتناب از این عارضه ضروری می باشد. در مورد هدف سوم یعنی حفظ توانایی جنسی نیز در بیماران جوان تر دارای اهمیت بیشتری است.

پروستاتکتومی چیست؟

در عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی که از طریق برش طولی بر روی بخش تحتانی شکم انجام می شود حفظ دسته های عصبی – عروقی که به سمت دریچه ی ارادی ادرار و بافت های اسفنجی نعوظی می روند اصلی ضروری است تا به وسیله ی آن بتوان اهداف ذکر شده در بالا را تامین کرد. با استفاده از این روش، جراح به بافت خونریزی دهنده کنترل کامل داشته وبا حداقل نیاز به تزریق خون امکان جراحی ایمن را ایجاد خواهد کرد. در اوایل دهه 1990 با ورود لاپاروسکوپی به عرصه ی جراحی های ارولوژی عمل رادیکال پروستاتکتومی نیز به این روش امکان پذیر است. اکثر گزارشات در توصیف روش لاپاروسکوپی حکایت از زمان طولانی تر عمل و میزان خونریزی و نیاز به تزریق خون کمتر آن دارد. به هر صورت در حال حاضر درمان استاندارد جراحی برای بیماری سرطان پروستات رادیکال پروستاتکتومی روش باز از طریق شکم با تلاش در جهت حفظ دسته های عصبی عروقی مربوطه می باشد.

در حال حاضر جراحی رادیکال پروستاتکتومی برای مردانی پیشنهاد می شود که مبتلا به سرطان پروستات محدود به بافت پروستات و با احتمال کم انتشار بیماری به غدد لنفاوی و دیگر بافت های بدن بوده و همچنین امید به زندگی بیشتر از ده سال داشته باشند. به طور ضمنی مشهود است که این افراد نباید دچار بیماری زمینه ای عمده و غیر قابل کنترل که بر طول عمر آنان اثر جدی می گذارد باشند. معمولا این عمل برای بیماران بالای 75 سال توصیه نمی شود. البته آن چه که مهم است سن فیزیولوژیک و احتمال بقای طولانی مدت بیمار است لذا سن تقویمی به خودی خود از اهمیت کمتری برخودار است.

آیا عمل پروستات خطرناک است؟

عمل پروستاتکتومی رادیکال عوارض بسیار کمی دارد. مرگ یا ناتوانی های جدی که متعاقب عمل پروستاتکتومی ایجاد شود بسیار نادر هستند. عصب های مهمی از طریق پروستات به آلت تناسلی می رسد. جراحان ماهر و مجرب می توانند از این اعصاب در خلال عمل جراحی مراقبت کنند.

آمادگی قبل از عمل جراحی پروستات

پیش از آنکه بیمار کاندید عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی شود باید از نظر سلامتی سایر دستگاههای بدن مورد ارزیابی و تحت معاینه ی فیزیکی قرار گیرد. وجود هر گونه بیماری شدید که احتمال خطر ناشی از عواقب جراحی را افزایش دهد باید مورد توجه قرار گیرد. شرح حال بالینی از گذشته پزشکی بیمار بایستی در دسترس پزشک معالج باشد. سابقه ی جراحی های قبلی ، بیهوشی و داروهای مصرفی پرسیده شود. به طور معمول عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی 6 تا 8 هفته پس از نمونه برداری از پروستات انجام می شود هدف از این فاصله زمانی فروکش کردن التهاب و خونریزی موضعی و چسبندگی های ناشی از بافت های التهابی است تا آناتومی منطقه ی مورد عمل واضح شده و انجام عمل با عوارض کمتری صورت پذیرد. برای انجام عمل بیمار شب قبل و یا روز عمل بستری می شود. علیرغم باز شدن سیستم ادراری احتمال بروز عفونت پس از عمل بسیار کم و برابر یک درصد است. بر اساس توصیه ی انجمن ارولوژی آمریکا تجویز آنتی بیوتیک قبل از عمل برای پیشگیری از عفونت استفاده می شود. دو واحد خون نیز قبل از عمل برای بیمار ذخیره سازی می شود.

از یک هفته قبل از عمل جراحی داروهایی از قبیل آسپرین، دیپریدامول، ویتامین E ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مثل بروفن ، دیکلوفناک، ایندومتاسین) و امگا 3 به دلیل تاثیراتی که بر روی انعقاد خون و افزایش ریسک خونریزی حین عمل دارند از رژیم دارویی بیمار حذف می شوند. از روز قبل از عمل به بیمار رژیم مایعات صاف شده داده می شود. نصف شیشه روغن کرچک و یا شربت منیزیم هیدروکسید عصر روز قبل از عمل تجویز می شود. برخی از همکاران صبح روز عمل نیز تنقیه انجام می دهند. از نیمه شب قبل از عمل نیز بیمار از خوردن و آشامیدن منع می شود.

روش بیهوشی

به طور معمول رادیکال پروستاتکتومی با بی حسی موضعی از ناحیه کمر( بی حسی اپیدورال و یا اسپاینال ) انجام می شود این روش بی حسی سبب کاهش خونریزی و کاهش ریسک ایجاد لخته در اندام تحتانی ( ترومبوفلبیت) می شود. البته بعضی از جراحان این عمل را با بیهوشی عمومی نیز انجام می دهند.

دلیل سرطان پروستات

عود سرطان پروستات بعد از جراحی

عود سرطان پروستات به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم ترین آن مرحله (stage) بیماری و درجه بدخیمی سلول های سرطانی (grade) دارد. اصولا هر چه بخش سرطانی شده پروستات کمتر باشد و احتمال پیشرفت سرطان به بافت های مجاور پروستات یا دوردست پایین تر باشد و از طرفی درجه بدخیمی سلول های سرطانی کمتر باشد احتمال عود سرطان بعد از عمل کمتر است.

عوارض عمل رادیکال پروستات

عمل رادیکال پروستات علاوه بر خطرات رایج مرتبط با جراحی با خطر ابتلا به عوارض زیر نیز همراه است:

 • خونریزی
 • عفونت مجاری ادرار
 • بی اختیاری ادراری
 • اختلال نعوظ (ناتوانی جنسی)
 • آسیب به رکتوم یا راست روده (نادر)
 • تنگی میزراه یا گردن مثانه
 • تشکیل کیست های حاوی لنفوسیت

خونریزی بعد از عمل پروستات

خونریزی مجرای ادرار بعد از عمل پروستاتکتومی رادیکال یک عارضه نادر است و به دلیل حفره های ادراری دورتر از محل عمل اتفاق می افتد و ارتباطی به رگ های آلت تناسلی ندارد. در صورت بروز این مشکل، سی تی آنژیوگرافی و امبولیزاسیون می توانند به عنوان روش های درمانی انتخاب شوند و برای جلوگیری از بروز عوارض بیشتر باید از جراحی باز خودداری شود.

باروری بعد از عمل پروستات

در طول عمل پروستاتکتومی، هر دو پروستات و کیسه های منی نزدیک به آن خارج می شوند. کیسه های منی و پروستات مسئول فراهم کردن منی هستند که حامل اسپرم از مجرای ادرار و آلت تناسلی در خلال عمل انزال می باشند. کمبود منی بعد از عمل جراحی، انزال را غیر ممکن کرده و اسپرم از لحاظ فیزیکی نمی تواند از بدن خارج شود. رادیوتراپی تقریباً همیشه باروری را مختل می کند. پروستات و کیسه های منی که تحت رادیوتراپی قرار گرفته اند مایع منی را به صورتی تولید می کنند که نمی تواند اسپرم را به خوبی انتقال دهد. همچنین اسپرم ها نیز ممکن است آسیب ببینند.

راه حل:

برای کسانی که می خواهند بعد از عمل جراحی پروستات همچنان قدرت باروری داشته باشند بهترین گزینه استفاده از بانک اسپرم است. به این صورت اسپرم فرد در نیتروژن مایع فریز می شود. بعد از ذوب شدن تقریباً 50 درصد از اسپرم قدرت باروری داشته و می تواند برای لقاح مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد.

میزان psa بعد از عمل رادیکال پروستات

در صورتی که پروستات فرد در اثر سرطان پروستات برداشته شده باشد انجام آزمایش PSA هنوز هم اهمیت دارد. با اینکه مقادیر PSA در غربالگری عمومی سرطان پروستات چندان معتبر نیست اما نشانگر موثری از بازگشت سرطان می باشند. مقادیر زیاد یا فزاینده PSA می تواند بیانگر گردش سلول های سرطانی در بدن باشد. تفسیر نتایج آزمایش PSA می تواند دشوار باشد. همچنین، نتایج آزمایش ها می توانند از یک آزمایشگاه تا آزمایشگاه دیگر متفاوت باشند. جهت اطمینان از مقایسه دقیق باید نتایج تمامی آزمایش های خود را در یک آزمایشگاه انجام داد. میزان PSA در هفته 6 تا 8 پس از جراحی باید به قدری کاهش یابد که مقدار آن به کمتر از 0.1 نانوگرم در میلی لیتر رسیده و تشخیص آن ممکن نباشد.

این کاهش نیز به دلیل برداشته شدن پروستات است. افزایش مقدار PSA می تواند بیانگر وجود سلول های سرطانی پروستات در بدن باشد. در صورتی که پس از آزمایش های مکرر مقادیر PSA پایین بوده و افزایش نمی یابد، احتمالا عود سرطان پروستات رخ نداده است. این مقادیر اندک به دلیل وجود سلول های دیگری در بدن است که توانایی تولید PSA را دارند. در صورتی که نتیجه آزمایش PSA در 2 آزمایش مجزا با دو هفته فاصله 0.2 نانوگرم در میلی لیتر یا بیشتر باشد احتمال عود سرطان وجود دارد.

زمان عمل پروستات به روش رادیکال پروستاتکتومی

به طور متوسط این عمل بین نود دقیقه تا سه ساعت به طول می انجامد. البته عواملی از قبیل شکل و اندازه ی پروستات ، شکل و طرز قرارگیری گردن مثانه ، چاقی بیمار ، سابقه ی عمل قبلی و یا اشعه درمانی در محوطه ی لگن نیز در تعیین مدت زمان عمل جراحی موثر هستند.

دوره ی نقاهت پس از عمل

دوره ی نقاهت پس از عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی غالبا بدون مشکل خاصی طی می شود. معمولا روز اول پس از عمل به بیمار توصیه می شود تا از تخت پایین آمده و حرکت را آغاز کند و تغذیه دهانی را ابتدا با مایعات صاف شده و سپس با رژیم غذایی عادی شروع کند. روز سوم یا چهارم بیمار با حفظ سوند و با آنتی بیوتیک خوراکی و مسکن از بیمارستان مرخص می شود. در بیمارانی که از اسپاسم های مکرر مثانه رنج می برند دارویی به منظور کنترل اسپاسم به مثانه تجویز می شود.

تغذیه بعد از عمل پروستات

روزهای ابتدایی بعد از عمل، باید غذاهای سبک بخورید (ماست، سوپ، مایعات) تا زمانی که شکم شما کار کند. از مصرف غذاهایی که می تواند گاز معده را افزایش دهد، مانند حبوبات، بروکلی، پیاز، کلم و گل کلم خودداری کنید. زمانی که برای اولین بار بعد از عمل شکم شما کار کرد می تواند به رژیم غذایی عادی خود برگردید. مایعات به مقدار زیاد بنوشید. سوپ ها و آب گوشت (گوشت قرمز یا گوشت سفید) گزینه های مناسبی برای شما هستند تا زمانی که بتوانید به رژیم غذایی عادی خود بازگردید.


📜👨‍⚕️ شاید دوست داشته باشید بخوانید: پروستات چیست


دکتر محمد جباری جراح و متخصص ارولوژی و مجاری ادراری تناسلی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.8/5 - (101 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۲ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من 71 سال سن دارم و جواب سونوگرافی پروستات اندازه 4.3*4.3*5.1 رو نشون میده
  به یک دکتر مراجعه کردم ایشون میگن پروستات گوشت اضافه آورده
  میخواستم بدونم راه درمانیش از نظر شما چیه
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۲ شهریور ۱( 1 سال پیش)

   سلام

   امکانش هست گزارش سونوگرافی را ارسال کنید

 • تصویر کاربر سلام یکشنبه ۵ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 290 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بنده بهار امسال دچار بی اختیاری ادرار شدم و یک ماه پیش سونو گرفتم که جوابش به این صورت بود
  لطفا بنده را راهنمایی کنید
  اجرکم عند الله
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۵ دی ۰( 2 سال پیش)

   سلام عکس بطور صحیح بارگذاری و ارسال نشده است. لطفا در همین بخش با حجم مناسب مجدد ارسال کنید.

 • تصویر کاربر الیاس یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 421 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده ۳۵ ساله هستم یک سال درد در ناحیه بیضه تا مقعد و افت فشار ادرار و احساس حبس ادرار و خون در ازمایش ادرار و انتهای ادرار قطع و وصل شدن را دارم انواع انتی بیوتیک تا حتا ۱ ماه هم مصرف کردم ولی بعد از قطع کردن علایم دوباره بر گشته لطفا یک راهنمایی مناسب کنید که با قاطعیت یک جواب مناسب برسم برای درمان مناسب بتونم انجام بدم این تو زندگیم خیلی تاثیر گذاشته و درد زیر شکم و مقعد رنج میبرم انگار زیر گردو نشستم ازمایش ادرار و سونو پروستات با اندازه ۲۵ و مقدار ۱۰۰سی سی باقی مانده ادرار را دارم لطفا راهنمایی مناسب کنید و جون هر کی دوست داریدکلی جواب ندید ممنون از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   اگر یکسال هست که درگیر این علائم هستید به نظر میاد مشکل شما مزمن شده فلذا نیاز به درمان های طولانی دارید و امکان نوسان علائم طی درمان وجود دارد. در حال حاضر برای ارزیابی بهتر توصیه می کنم تست یورودینامیک انجام دهید.

 • تصویر کاربر مشا پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 508 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 14 ماه پبش جهت افزایش زمان فعالیت جنسی به دکتر ارولوژیستی مراجعه نمودم و به مصرف قرص های پارکسیتینا بلوفارما تجویز شدم.
  پس از مدت دو ماه به علت درد شدید در ناحیه معده از ادامه مصرف قرص ها دست کشیدم و از ان به بعد با هر گونه فعالیت فیزیکی دچار درد در pelvic floor،ناحیه شکم، بیضه ها و ران چپ شده ، به بسیاری از غذا ها واکنش نشان داده و انزال دردناک دارم. درد پس از انزال و ورزش هایی از قبیل دوچرخه سواری به اوج خود میرسد.
  لطفا بفرمایید که علت بیماری بنده چیست و چگونه می توان آنرا درمان کرد؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   منظورتان از  pelvic floor دقیقا کجاست؟!

  2. تصویر کاربر مشا پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)
   جناب دکتر با عرض احترام

   منظور از ناحیه مشخص شده با خط ابی در عکس میباشد که حدفاصل بین بیضه ها و مقعد قرار دارد (احتمالا در فارسی با "کف لگن" معادل میشود).
   ضمنا کلیه ازمایشات صورت گرفته تاکنون از سلامت روده ها گزارش داده و موردی از عفونت در خون و ادرار مشاهده نگردید.

   با سپاس
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   علل متعددی میتونه داشته باشه از علل عصبی تا گوارشی و تا مشکلات ادراری-تناسلی
   با توجه به نرمال بودن بررسی هایی که فرمودید به نظرم ریشه عصبی-روانی دارد چون ارگان های متعددی رو تحت تاثیر خود قرار داده لذا یک روانپزشک یا متخصص مغز و اعصاب بهتر میتونه به شما کمک کند.

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر دوست سه شنبه ۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 493 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من پسر ۳۲ ساله مجرد هستم و حدود چهار سال هست که پروستادم بزرگ شده و پزشک با عکس سونوگرافی تایید کرد. من چون بیش از ۷ سال هست خود ارضایی نمردم و تا بحال رابطه جنسی نداشتم اصلا ،،، با توجه به این که پزشک علت بزرگ شدن پروستات من رو جلوگیری از خروج مایع منی گفتند سوالم اینکه مایع منی تا چه مدت در بدن باقی می ماند و به چه طریق از بدن دفع می شود با توجه به اینکه من به هیچ وجه باعث خروج نمی شوم ؟؟ ممنون از توجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   در سن و سال شما پروستات بزرگ نمی شود
   پزرگی پروستات ارتباطی با دفع یا عدم دفع منی ندارد
   منی بصورت احتلام یا بعضا همراه با ادرار دفع می شود

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر