علائم سنگ مثانه و شن | سنگ کلیه که در مثانه گیر کرده

در این مقاله مطالعه می کنید:

سنگ مثانه حدود 5% سنگ های ادراری را تشکیل می دهد. سنگ مثانه معمولا در مردان مسن تر از 50 سال رخ می دهد و در اثر انسداد نسبی در خروجی مثانه مانند بزرگی پروستات و تنگی مجرای ادراری و مثانه های با اختلال عصبی بوجود می آید. گاهی سنگ مثانه به دلیل وجود جسم خارجی در مثانه ایجاد می شود. بر خلاف سنگ های کلیوی، جنس سنگ های مثانه در موارد ادرار غیر عفونی اسید اوریک و در موارد ادرار عفونی سنگ های فسفات آمونیوم منیزیوم می باشد.

سنگ در مثانه

علائم سنگ مثانه

بعضی از افرادی که در مثانه آنها سنگ وجود دارد، هیچ‌گونه مشکلی ندارند، حتی زمانیکه سنگ‌های آنها بزرگ است. اما اگر سنگ، دیواره مثانه را خراش داده آن را آزرده کند یا مسیر جریان ادرار را مسدود نماید، می‌تواند موجب ایجاد علائم و نشانه‌های این بیماری گردد. نشانه های سنگ مثانه عبارتند از:

•    درد ناحیه پایین شکم
•    ادرار دردناک یا سوزش ادرار
•    تکرر ادرار
•    مشکل در دفع ادرار یا قطع شدن و ایجاد وقفه در جریان ادرار
•    وجود خون در ادرار
•    ادرار تیره‌ رنگ یا ادرار با رنگ تیره غیرطبیعی

در آمریکا تقریبا 50% موارد سنگ های مثانه از جنس اسید اوریک می باشند. این بیماران غالبا به دلیل انسداد نسبی خروجی مثانه، مایعات کمتر مصرف کرده که منجر به غلیظ شدن و اسیدی شدن ادرار می شود. سنگ های مثانه که جنس آن اگزالات کلسیم یا سیستین می باشد منشا کلیوی داشته که از حالب عبور کرده و در مثانه گیر افتاده اند. سنگ های مثانه معمولا منفرد هستند اما در مواردی که ادرار در مثانه می ماند و به طور کامل تخلیه نمی شود ممکن است متعدد و بزرگ هم باشند. نشانه های بارز سنگ مثانه شامل ادرار کردن همراه با درد و منقطع و تکه تکه ادرار کردن و ادرار خونی در انتهای ادرار می باشد.

گاه درد تیز یا مبهم با ورزش یا حرکات ناگهانی ایجاد می شود. درد شدید معمولا در انتهای ادرار یعنی زمانی که سنگ در گردن مثانه قرار می گیرد رخ می دهد. درد ممکن است با خوابیدن در حالت دراز کشیدن به پشت برطرف شود. درد ممکن است به نوک آلت تناسلی، کیسه بیضه، نشیمنگاه (پرینه) و گاه به کمر یا ران تیر بکشد.

علت بوجود آمدن سنگ مثانه

سنگ مثانه هنگامی تشکیل می شود که ادرار در مثانه باقی مانده باشد. این امر همچنین می تواند به علت مصرف داروهایی که از تخلیه کامل ادرار جلوگیری می کنند به وجود آید.

عواملی که می توانند مانع تخلیه کامل ادرار شوند عبارتند از:

 • مثانه نوروژنیک: در صورتی که عصب هایی که به مثانه منتهی می شوند و سیستم عصبی دچار آسیب شده باشند، ادرار موجود در مثانه کاملاً تخلیه نمی شود.
 • بزرگ شدن پروستات: در صورتی که پروستات بزرگ شود، به مثانه فشار وارد می آورد و در جریان ادرار اختلال ایجاد می کند و مقداری ادرار در مثانه باقی می ماند.
 • وسایل پزشکی: سنگ مثانه می تواند به علت کاتتر و سایر وسایل پزشکی که ممکن است به مثانه برخورد کرده باشند ایجاد شود.
 • التهاب مثانه: عفونت مجاری ادراری یا رادیو تراپی می تواند باعث التهاب مثانه شود.
 • سنگ کلیه: سنگ مثانه می تواند به پایین مجرای ادرار حرکت کرده و اگر به اندازه ای بزرگ باشد که نتواند خود به خود دفع شود، در مثانه باقی مانده و جریان ادرار را مسدود می کند. سنگ های کلیوی بسیار رایج تر از سنگ های مثانه هستند.
 • دیورتیکول مثانه: کیست ها می توانند درون مثانه تشکیل شوند. اگر کیست ها به اندازه زیادی رشد کنند ، می توانند ادرار را نگه داشته و از تخلیه کامل مثانه جلوگیری کنند.
 • سیستوسل: در زنان، دیواره مثانه ضعیف شده و به سمت واژن می رود. این می تواند بر جریان ادرار از مثانه تأثیر بگذارد.

اندازه سنگ مثانه

اندازه سنگ های مثانه ، غالباً ۲ تا ۲۰ میلی متر قطر دارند ولی سنگ های بزرگتر از این اندازه هم دیده شده است. آقایان ۳ برابر بیشتر از خانم ها مبتلا به سنگ مثانه می شوند و این سنگ ها در افراد بالای ۴۵ سال شایع تر هستند.

سنگ مثانه در کودکان

در بعضی مناطق دنیا سنگ مثانه بصورت بومی و آندمیک در بچه ها رخ می دهد که در این مناطق، علت بروز سنگ مثانه، نامناسب بودن رژیم های غذایی و فاکتورهای اجتماعی اقتصادی می باشد. این مناطق بومی بصورت کمربندی در آفریقای جنوبی، خاورمیانه و منطقه بالکان، هند، ژاپن، تایلند و اندونزی واقع شده اند. این سنگ ها در بچه های زیر 10 سال بویژه در سن 2 تا 4 سال دیده می شود. در پسرها شایع تر از دختر ها می باشد.

این سنگ ها معمولا منفرد بوده و بعد از برداشتن سنگ ندرتا عود می کند. جنس سنگ مثانه در بچه ها غالبا اورات اسید آمونیوم، اگزالات کلسیم، اسید اوریک و فسفات کلسیم می باشد. علت تشکیل سنگ در بچه ها در این مناطق نوع رژیم های غذایی است که غالبا از غلات تشکیل شده و فاقد پروتئین حیوانی بوده و حاوی فسفات کمی می باشند. از آنجایی که جنس سنگ معمولا اسید اوریکی می باشد لذا خیلی اوقات در عکس های ساده رادیولوژی دیده نمی شوند. ولی در عکس های رنگی بصورت نقص پرشدگی دیده می شوند. سونوگرافی در تشخیص این سنگ ها مفید است. مطمئن ترین روش تشخیص سنگ مثانه سیستوسکوپی است.

سنگ های مثانه

تشخیص سنگ مثانه

مراحل تشخیصی سنگ‌های مثانه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

معاینه بدنی

پزشکتان احتمالاً ناحیه پایین شکم شما را معاینه خواهدکرد، تا ببیند آیا مثانه شما بزرگ شده یا خیر(ورم مثانه) و در بعضی موارد آزمایش مربوط به مقعد نیز انجام خواهد داد. برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا پروستات در شما بزرگ شده است یا خیر. همچنین باید هرگونه علائم و نشانه‌های ادراری که دارید را مطرح نمایید.

آنالیز ادرار(تجزیه شیمیایی ادرار)

ممکن است یک نمونه از ادرار شما جهت شمارش مقادیر میکروسکوپی خون، باکتری و املاح بلوری شده، جمع‌آوری گردد و مورد آزمایش قرار گیرد. همچنین تجزیه شیمیایی ادرار به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا عفونت دستگاه ادراری دارید کمک می‌کند، که می‌تواند در نتیجه ایجاد  سنگ‌های ادراری باشد.

سی‌تی‌اسکن کامپیوتر اسپیرال (چرخشی)

انجام یک سی‌تی‌اسکن مرسوم و متداول، همراه با پرتونگاری‌های متعدد، با دانش و تکنولوژی کامپیوتری، برای ایجاد و خلق تصاویر بدن در یک مقطع زمانی. انجام یک سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) به فرایند کار سرعت می‌بخشد، اسکنی سریعتر با دقت بالاتر و مشخصات بیشتری از ساختار داخلی بدن. سی‌تی‌اسکن اسپیرال(چرخشی) می‌تواند حتی کوچکترین سنگ‌ها را نمایان کند و به عنوان یکی از حساس‌ترین آزمایش‌ها  جهت تشخیص انواع سنگ‌های ادراری در نظر گرفته می‌شود.

امواج اولتراسوند(ماوراء صوت)

روش اولتراسوند، روشی است که امواج صوتی را به سمت اندام‌ها و ساختار داخلی بدن شما پرتاب می‌کند تا تصاویری را ایجاد کند، که این روش نیز به پزشک در شناسایی سنگ‌های ادراری کمک می‌کند.

عکسبرداری به روش اشعه ایکس

عکسبرداری به روش اشعه ایکس از کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما، به پزشک در تشخیص وجود سنگ ‌در سیستم ادراری کمک می‌کند. اما بعضی از انواع سنگ‌ها با این  روش‌های متداول قابل رویت نیستند.

 تصویربرداری اختصاصی از دستگاه ادراری (پیلوگرام درون وریدی)

 پیلوگرام درون‌وریدی آزمایشی است که در آن از یک ماده حاجب جهت پررنگ کردن و مشخص نمودن اندام‌ها و اعضاء دستگاه ادراری به کار می‌رود. یک ماده حاجب به داخل سیاهرگی از بازو تزریق می‌شود و به سمت کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه شما جریان پیدا می‌کند و هرکدام از این اندام‌ها را مشخص می‌نماید. با عکسبرداری به روش اشعه ایکس، در طول انجام فرایند تصاویری در زمانهای مشخص و جهت بررسی وجود سنگ‌ها گرفته می‌شود.عموماً سی‌تی‌اسکن‌های چرخشی به جای پیلوگرام درون‌وریدی، انجام می‌شود.

درمان سنگ مثانه

درمان سنگ مثانه

درمان سنگ مثانه غالبا کم عارضه و بی خطر است و معمولا یک شب نیاز به بستری داردو با بی حسی موضعی از کمر قابل انجام است زیرا اکثر سنگ های مثانه را می توان به روش های بسته و از داخل مجرای ادراری یا سوراخی کوچک بر روی شکم (روش های آندوسکوپیک) خارج کرد.اصلی ترین راه برای پیشگیری از عود سنگ مثانه برطرف کردن انسداد خروجی مثانه مثل جراحی پروستات یا رفع تنگی مجرای ادراری و در بچه ها تغییر رژیم غذایی می باشد.

عموماً سنگ‌های مثانه باید بیرون آورده شده و از بین بروند. اگرسنگ کوچک باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند هر روز مقادیر زیادی آب، جهت کمک به دفع سنگ از بدن بنوشید. هرچند، چون اغلب سنگ‌های مثانه به علت عدم توانایی مثانه در تخلیه کامل ادرار به وجود می‌آیند، عبور و دفع خود به خودی سنگ‌ها بعید به نظر می‌رسد. تقریباً در تمامی موارد نیاز به خارج کردن سنگ‌ها از بدن می‌باشد.

خرد کردن و شکستن سنگ‌ها

سنگ‌های مثانه اغلب در طول فرایندی و روشی که سیستو‌لایتو‌‌‌ لاپاکسی‌ نامیده می‌شود، بیرون آورده می‌شوند. لوله کوچکی به همراه دوربینی در انتهای آن(سیستوسکوپ)، برای دیدن سنگ، از میان مجرای ادراری وارد مثانه می‌شود، پزشک سپس از لیزر، اولتراسوند، یا یک وسیله مکانیکی برای خرد کردن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می‌کند و آنها را از مثانه شما شستشو می‌دهد. قبل از انجام این روش، احتمالاً به شما داروی بیهوشی، جهت بی‌حس کردن قسمت پایینی بدن( بیهوشی ناحیه‌ای و موضعی) تزریق می‌کنند یا دارویی که شما را بیهوش سازد و قادر به احساس درد نباشید(بیهوشی عمومی). عوارض ناشی از سیستولایتولاپاکسی، شایع نمی‌باشد، اما ممکن است عفونت‌های دستگاه ادراری، تب، پارگی مثانه و خونریزی رخ دهد.

ممکن است پزشک برای کاهش احتمال خطر انواع عفونت،‌ قبل از انجام عمل، برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز نماید. پس از گذشت یک ماه از انجام سیستولایتولاپاکسی، احتمالاً پزشک برای اینکه اطمینان پیدا کند هیچ خرده سنگی در مثانه شما باقی نمانده باشد، بررسی های لازم را انجام خواهد داد.

برداشت سنگ از طریق انجام عمل جراحی

بعضی از اوقات، سنگ‌های مثانه‌ای که بزرگ هستند یا آنقدر سخت هستند که نمی‌توان آنها را خرد کرد، از طریق انجام عمل جراحی باز خارج می‌گردند. در این چنین مواردی، پزشک شکاف و بریدگی در مثانه شما ایجاد می‌کند و سنگ‌ها را مستقیماً خارج می‌نماید. ممکن است هر عاملی که علت به‌وجود آورنده سنگ‌ها بوده، در همین زمان اصلاح گردد.

شن مثانه

شن مثانه رسوباتی از مواد شیمیایی (معمولاً نمک های معدنی) هستند که اگر چه معمولاً در ادرار حل می شوند، اما می توانند در مثانه تجمع یافته و باعث ایجاد آنچه ما به عنوان شن می شناسیم، باعث مشکل شوند. این شن ها به طور طبیعی از طریق ادرار دفع می شوند، اما اگر اندازه آنها افزایش یابد، تشکیل شن مثانه می دهند. دو راه مهم برای، جلوگیری از تشکیل شن مثانه، رعایت رژیم غذایی متعادل و افزایش مصرف آب و دفع مایعات است. دفع حجم بیشتری از ادرار در روز باعث کاهش غلظت نمک و اطمینان از دفع شن می شود.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.3/5 - (168 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سپیده دوشنبه ۱۳ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 328 مشاهده پرسش
  سلام و وقتتون بخیر
  یعنی چی بیشتر از 1250 کلمه نمیشه؟
  خب چطور توضیج بدم؟الکی؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 2 سال پیش)

   سلام
   الان من چیکار کنم. مختصر مفید تر بگو خوب

 • تصویر کاربر سعید شنبه ۳ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 685 مشاهده پرسش
  چند وقتی است پس از خروج از دستشویی احساس می کنم هنوز ادرار در مجاری وجود دارد و حتی حس خارج شدن در حین نشستن یا راه رفتن را دارم . 43 ساله و متاهل هستم . مشکل چیست؟ با سپاس و احترام
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   احتمال دارد که ادرار در مجرا بماند بهتره استبرا کنید. استبراء عمل مستحبي است كه مردها بعد از بيرون آمدن ادرار انجام مي ‏دهند تا اطمينان پيدا كنند ادرار در مجرا نمانده است بدینصورت که بعد از پایان یافتن ادرار ، سه مرتبه با انگشت ميانه دست چپ از حد فاصل مقعد تا بيخ آلت كشيده و بعد انگشت شست را روي آلت و انگشت پهلوي شست را زير آن گذاشته و سه مرتبه تا ختنه‏ گاه بكشند و پس از آن سه مرتبه سر آلت را فشار دهند

  2. تصویر کاربر سعید شنبه ۳ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)
   این کار را هم انجام می دهم.ولی کماکان مشکل وجود دارد.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   پس بهتره سونوگرافی از کلیه و مثانه و پروستات و نیز آزمایش ادرار و خون انجام دهید شاید پروستات دچار مشکل شده باشد.

  4. تصویر کاربر سعید شنبه ۳ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)
   ممنون از شما . ایام به کامتان باد .
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلامت باشید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 4323 مشاهده پرسش
  بنده دچار مشکل ادراری هستم و مثانه ام درست فرمان نمیده البته دچار ibs هم هستم ، مشکل ادراری من ( تکرر ادرار) از تیر ماه 98 شروع شده دو بار هم به متخصص مراجعه کردم، سونوگرافی هم دادم ، سوزش ادراری هم اصلا ندارم ، سونوگرافی کاملا نرمال بود و هیچ گونه عفونت ادراری هم در آزمایش مشاهده نشده ، تکرر ادرار را به نحوی کنترل کرده بودم ،یک هفته بعدازشیوع کرونا درشهر تبریز (اواخر اسفندماه )دچار اضطراب شدید شدم که باعث شداولا دوباره بیش ازاندازه به ادرار بروم و بعد هم به مرور دچارمشکلاتی نظیر تاخیر دردفع ادرار، دفع همزمان ادرار و مدفوع ، عدم فرمان صحیح مثانه و دفع ادرار به سختی شدم ( مثانه عصبی تنبل)،لطفاً مرا راهنمایی کنید ، آیا قرص بتانکول با داروی ضد اضطراب می تواند برای درمان بنده موثر باشد
  1. تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)
   آقای دکتر بنده قبلاً به هیچ عنوان این مشکلات( تاخیر دردفع ادرار، دفع همزمان ادرار و مدفوع ، عدم فرمان صحیح مثانه و دفع ادرار) را نداشتم و فقط تکرر ادرار داشتم که کنترل کرده بودم و اذیت نمی شدم ولی ،یک هفته بعدازشیوع کرونا درشهر تبریز (اواخر اسفندماه )دچار اضطراب شدید شدم که باعث این مشکلات شد آیا قرص بتانکول همراه با داروی ضد اضطراب می تواند برای درمان بنده موثر باشد
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   به نظرم فعلا فقط با داروی ضد اضطراب بمدت 6 ماه شروع کنید و در این مرحله نیازی به بتانکول نیست

  3. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)
   آقای دکتر بسیار سپاسگذارم از شما ، پس مشکل بنده ربطی به پروستات نداره دیگه؟
  4. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)
   ضمناً برای اضطراب قرص کلرو دیاز پوکسایئ خوبه؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   آقای دکتر بسیار سپاسگذارم از شما ، پس مشکل بنده ربطی به پروستات نداره دیگه؟.......................خیر

   ضمناً برای اضطراب قرص کلرو دیاز پوکسایئ خوبه؟......................در این زمینه از متخصص رواپزشک بپرسید

  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   آقای دکتر بسیار سپاسگذارم از شما ، پس مشکل بنده ربطی به پروستات نداره دیگه؟.......................خیر

   ضمناً برای اضطراب قرص کلرو دیاز پوکسایئ خوبه؟......................در این زمینه از متخصص روانپزشک بپرسید

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر مشایخ جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 532 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  پدرم 70 ساله هست و مدتی است که دچار سوزش ادرار شده و مرتب دچار ادرار می شود که باید به سرعت برای تخلیه اقدام کند. با انجام آزمایش و سونوگرافی مشخص شد که دچار سنگ 16mm مثانه هستند. آزمایش نشان می داد که دچار عفونت اداری نیز هستند. با انجام سیستوسکوپی بزرگی پروستات و التهاب مثانه هم رویت شد که دکتر متخصص به ما فرمودند اگر عمل برداشتن سنگ و جراحی پروستات انجام شود به احتمال 50 درصد به بی اختیاری ادرار مبتلا می شوند. هم چنین عدم تخلیه کامل مثانه ایشان به مقدار 127 cc باقی مانده در مثانه نیز وجود داشت..هم چنین دکتر متخصص به مدت یک هفته پیشنهاد کردند که با سوند تخلیه انجام شود چون به مرز دیالیز نزدیک شده است.
  .ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   میشه فقط سنگ را خارج کرد و پروستات را عمل نگرد و دارو داد البته این پاسخ فقط بر اساس همین اطلاعاتی است که شما فرمودید قطعا معاینه و شرح حال کامل تر و آزمایشات در تصمص گیری نهایی نقش دارد

  2. تصویر کاربر مشایخ جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)
   با سلام مستندات خدمت شما ارسال می گردد..ممنون
  3. تصویر کاربر مشایخ جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)
   با سلام مستنداتی در باره ایشون براتون می فرستم..ممنون میشم بررسی بفرمایید
  4. تصویر کاربر مشایخ جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)
   مستندات رو براتون ارسال می کنم..ممنون میشم بررسی بفرمایید
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   به نظرم میشه فقط سنگ مثانه را عمل کرد تا آزار کمتری ببیند گرچه بهترین کار عمل همزمان پروستات هم هست

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 445 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر جباری...من الان حدودا یک ماهه که دهانه مجرای ادراریم به شکل لب مانندی سرخ و مقداری متورم شده، تا هفته دوم هیچ مشکل دیگه ای بجز علایم ظاهری نبود و قبلا هم مشاوره گرفته بودم ازتون در هفته دوم و گفتید نگران نباشم، الان مقداری سوزش ادرار هم دارم و خیلی کم discomfort دراون ناحیه ولی خب خیلی کم،چون در شهرستان دکتر اورولوژیست متاسفانه نیست و شرایط قرنطینه من خودسر بتامتازون برای مدتی و تریامسینولون استفاده کردم ولی اثری نداشت، 22 سالم هست تقریبا و اخیرا رابطه جنسی نداشتم(ترشحات هم ندارم)
  تشکر بسیار
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   در عکس ها که همه چیز نرمالهبه نطر من کاریش نداشته باشد. این داروها باعث تشدید شرایط می شوند

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر