تشخیص و درمان سرطان مثانه

در این مقاله مطالعه می کنید:

انتخاب روش درمانی سرطان مثانه به عوامل متعددی بستگی دارد، که شامل نوع و مرحله تومور، وضعیت سلامت جسمانی شما، و همچنین ترجیح شما در انتخاب نوع درمان است. در مقالات قبل در رابطه با علائم و علل سرطان مثانه صحبت شد. در ادامه به راه های تشخیص و درمان توده مثانه، عمل tur مثانه می پردازیم. آزمایشات و روش هایی که برای تشخیص سرطان مثانه استفاده می شوند شامل موراد زیر هست:

روش های تشخیص سرطان مثانه

# سیستوسکوپی

 در حین سیستوسکپی، پزشک یک لوله باریک (سیستوسکوپ) را از طریق مجرای ادراری وارد مثانه می کند. سیستوسکوپ یک لنز و یک فیبر نوری دارد و اجازه می دهد تا پزشک داخل مجرای ادراری و مثانه را رویت و معاینه کند.این کار با بی حسی موضعی یا یک بیهوشی عمومی خیلی سبک برای جلوگیری از ناراحتی بیمار انجام می شود.

# نمونه برداری

 در طول سیستوسکپی، ممکن است پزشک بوسیله یک وسیله خاص که از داخل سیستوسکوپ عبور می کند و وارد مثانه می شود از بافت مثانه نمونه برداری کند. گاهی اوقات به این روش نمونه برداری TURBT یا نمونه برداری تومور مثانه از طریق مجرای ادراری می گویند. TURBT همچنین می تواند برای درمان تومور مثانه نیز استفاده شود. TURBT معمولا با بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود.

# سیتولوژی ادرار

 در این آزمایش نمونه ای از ادرار شما در زیر میکروسکوپ از نظر وجود سلول های سرطانی بررسی می شود.

# اقدامات تصویر برداری

 در روش های تصویربرداری، پزشک بخش های مختلف دستگاه ادراری را ارزیابی می کند. گاهی اوقات برای بررسی دقیق تر از ماده رنگی استفاده می شود، که قبل از عکس گرفتن از طریق سیاهرگ به داخل بدن تزریق می شود. در نوعی از تصویربرداری با اشعه X به نام IVP، تزریق ماده رنگی باعث مشخص شدن کلیه ها، حالب ها و مثانه می شود. سی تی اسکن نوعی عکس برداری با اشعه X است که در آن دستگاه ادراری و بافت های اطرافش بهتر و با دقت بیشتری مشاهده می شوند.

مرحله بندی سرطان مثانه

وقتی تشخیص سرطان مثانه برای شما قطعی شد، ممکن است پزشک دستور تست های دیگری را دهند تا میزان گسترش تومور مشخص شود که در پزشکی به آن مرحله بندی تومور یا staging می گویند. تست های مرحله بندی تومور ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سی تی اسکن
 • ام. آر. آی
 • اسکن استخوانی
 • عکس از قفسه سینه

مراحل سرطان مثانه

مراحل مختلف سرطان مثانه شامل موارد زیر است:

 • مرحله 1: سرطان مثانه در لایه داخلی مثانه رخ داده است ولی به عضلات مثانه تهاجم نکرده است.
 • مرحله 2: در این مرحله، سرطان مثانه به دیواره مثانه و عضلات آن تهاجم کرده است ولی هنوز محدود به مثانه است.
 • مرحله 3: سلول های سرطانی از طریق دیواره مثانه به بافت های اطراف مثانه تهاجم یافته است.
 • مرحله 4: در این مرحله، ممکن است سلول های سرطانی به غدد لنفاوی و دیگر احشای بدن انتشار یافته باشند، مثل استخوان، کبد یا ریه

درمان ها و داروها

انتخاب روش درمانی سرطان مثانه به عوامل متعددی بستگی دارد، که شامل نوع و مرحله تومور، وضعیت سلامت جسمانی شما، و همچنین ترجیح شما در انتخاب نوع درمان هست. با پزشک خود در مورد انواع روش های درمانی صحبت کنید تا بهترین درمان را برای خود انتخاب کنید

روش های درمانی در سرطان مثانه ای که در مرحله اول هست:

اگر سرطان شما خیلی کوچک باشد و به دیواره عضلانی مثانه تهاجم نکرده باشد، پزشک ممکن است روش های زیر را توصیه کند:

# جراحی برای برداشتن تومور

 برای درمان سرطان هایی که محدود به سطح داخلی مثانه هستند اغلب از روش  (TURBT) استفاده می شود. turbt مخفف چیست؟ turbt به معنی برداشتن تومورهای مثانه از راه مجرای ادراری است. در طی انجام TURBT  پزشک یک سیم لوپ مانند را از طریق سیستوسکوپ عبور داده و به داخل مثانه می فرستد. این لوپ بوسیله جریان برق سلول های سرطانی را می سوزاند و بر می دارد. در برخی موارد، از لیزر به جای جریان برق استفاده می شود. TURBT ممکن است باعث دردناک شدن یا خونی شدن ادرار در چند روز اول بعد از عمل بشود.

# جراحی برای برداشتن تومور و بخشی از مثانه

دربرداشتن بخشی از مثانه، که به آن partial cystectomy می گویند، جراح فقط بخشی از مثانه را که حاوی سلول های سرطانی است بر می دارد. این نوع جراحی بندرت انجام می شود و فقط در مواردی که سرطان محدود به بخشی از مثانه بوده و به راحتی می توان بخشی از مثانه حاوی تومور را برداشت بدون اینکه عملکرد مثانه تحت تاثیر قرار گیرد انجام می شود.

# درمان بیولوژیک (ایمنی درمانی)

 درمان بیولوژیک، که به آن ایمنی درمانی نیز می گویند، با ارسال سیگنال به سیستم ایمنی، سلول های ایمنی را به جنگ با سلول های سرطانی می فرستد. درمان بیولوژیک برای سرطان مثانه از طریق مجرای ادراری و مستقیما به داخل مثانه انجام می شود. یک داروی بیولوژیک که برای درمان سرطان مثانه استفاده می شود باسیل کالمت گرین یا به عبارتی همان واکسن “ب ث ژ” است که برای پیشگیری از ابتلا به سل استفاده می شود.

داروی بیولوژیک دیگر نوعی اینترفرون صناعی است که یک پروتئین است و سیستم ایمنی را در مبارزه با عفونت کمک می کند. نوع صناعی آن اینترفرون آلفا-2b (اینترون A) است، که گاهی به همراه ب ث ژ استفاده می شود. داروهای درمان بیولوژیک اغلب علائم شبیه سرماخوردگی (flu-like) ایجاد می کند و می تواند باعث تحریک مثانه شود.

# جراحی برای سرطان های مهاجم مثانه

اگر سرطان به لایه های عمقی تر مثانه تهاجم پیدا کرده باشد، یکی از روش های درمانی زیر ممکن است برای شما پیشنهاد شود:

# جراحی و برداشتن کامل مثانه

 برداشت کامل مثانه که به آن رادیکال سیستکتومی می گویند، عملی است که در آن تمام مثانه و غدد لنفاوی اطراف آن برداشته می شود. در مردان. رادیکال سیستکتومی شامل برداشتن پروستات و کیسه های منی نیز می شود. در زنان رادیکال سیستکتومی شامل برداشتن رحم، تخمدان ها و بخشی از واژن نیز می شود. در جراحی رادیکال سیستکتومی خطر عفونت و خونریزی وجود دارد. در مردان، برداشتن پروستات و کیسه های منی ممکن است باعث ناتوانی جنسی شود. اما در برخی بیماران انتخاب شده، جراح ممکن است عروق و اعصاب ضروری برای نعوظ را حفظ کند. در زنان، برداشتن تخمدان ها باعث نازایی و یائسگی زودهنگام می شود.

# جراحی برای ایجاد یک راه جدید برای خروج ادرار از بدن

 بلافاصله بعد از رادیکال سیستکتومی، جراح راه جدیدی برای خروج ادرار ایجاد می کند. روش های مختلفی وجود دارد، بهترین روش برای شما بستگی به وضعیت شما و همچنین ترجیح شما دارد. جراح ممکن است با استفاده از روده، لوله ای درست کند (که اصطلاحا به آن کاندوئیت ادراری می گویند) و حالب ها را به آن متصل نموده تا ادرار از طریق آن به سمت بیرون بدن هدایت شده و در داخل کیسه ای به نام کیسه یوروستومی که به شکم چسبیده است تخلیه می شود.

در روش دیگری، جراح ممکن است با استفاده از روده، یک مخزن کوچک برای تجمع ادرار در داخل بدن بسازد. در این روش، خروج ادرار از بدن بوسیله سوند و از طریق سوراخی که بر روی شکم تعبیه شده است انجام می پذیرد. در موارد انتخاب شده ای، جراح ممکن است با استفاده از روده یک مخزن شبیه مثانه بسازد. این مخزن در داخل بدن قرار می گیرد و به مجرای ادراری وصل می شود و اجازه می دهد تا شما بطور طبیعی ادرار کنید. در این روش ممکن است برای تخلیه کامل ادرار از مثانه جدید نیاز به سوند زدن روزانه در چند نوبت داشته باشید.

# شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروها برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. در شیمی درمانی برای سرطان مثانه معمولا از ترکیب دو یا چند داروی شیمی درمانی استفاده می شود. داروها می توانند از طریق سیاهرگ دست تجویز شوند، یا اینکه ممکن است مستقیما از طریق سوند به داخل مثانه تزریق شوند. شیمی درمانی ممکن است برای کشتن سلول های سرطانی که احتمال دارد بعد از جراحی به جا مانده باشد بکار رود. در این موارد، شیمی درمانی ممکن است تومور را به اندازه ای کوچک کند تا به جراح اجازه دهد برای برداشتن باقیمانده تومور از روش های کمتر تهاجمی استفاده کند.

# پرتو درمانی (رادیوتراپی)

در پرتو درمانی از اشعه با انرژی بالا که مستقیما سرطان را هدف می گیرد برای تخریب سلول های سرطانی استفاده می شود. پرتو درمانی سرطان مثانه معمولا از طریق یک دستگاه که در اطراف بدن حرکت می کند، انرژی اشعه را به سمت نقاط مختلف تومور رها می کند. پرتو درمانی می تواند بعد از جراحی برای کشتن سلول های سرطانی بجا مانده استفاده شود. در موارد خیلی انتخاب شده، زمانی که نمی توان جراحی کرد از ترکیب پرتو درمانی و شیمی درمانی استفاده می شود، اگر چه این روش عموما به عنوان آخرین روش درمانی انتخاب می شود.

پیشگیری از سرطان مثانه

اگر چه هیچ راه تضمین شده ای برای پیشگیری از سرطان مثانه وجود ندارد، با اینحال شما می توانید قدم هایی بردارید تا به کاهش خطر بروز سرطان کمک کند. برای مثال:

# سیگار نکشید

 سیگار نکشیدن بدین معناست که مواد شیمیایی موجود در سیگار که باعث بروز سرطان می شوند در مثانه شما تجمع نیابند. اگر هم سیگاری نیستید به آن روی نیاورید. اگر سیگاری هستید با پزشک تان درباره برنامه ای که به ترک آن کمک کند صحبت کنید. گروهای حمایتی، داروها و دیگر روش ها ممکن است به شما کمک کند.

# در مورد مواد شیمیایی اطراف خود احتیاط کنید

 اگر با مواد شیمیایی کار می کنید، همه آموزش های ایمنی را برای پرهیز از در معرض قرار گرفتن با مواد شیمیایی را دنبال کنید.

# در طول روز زیاد آب بنوشید

 از نظر تئوری، نوشیدن مایعات، بویژه آب، ممکن است مواد سمی که ممکن است در ادرار شما تغلیظ شود را رقیق کرده و باعث دفع سریع تر آن از مثانه شما می شود. البته همه مطالعات تائید کننده این مطلب نیستند که نوشیدن آب فراوان خطر سرطان را کاهش می دهد.

# مصرف زیاد میوه جات و سبزیجات تازه

 رژیم سرشار از انواع میوه های رنگی و سبزیجات را انتخاب کنید. آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات ممکن است در کاهش ریسک سرطان کمک کننده باشند.

عمل توده مثانه با لیزر

برخی از بیماران مبتلا به سرطان مثانه ممکن است درمانی به نام لیزر درمانی را دریافت کنند. لیزر درمانی برای تخریب سلول های سرطانی و کاهش اندازه تومورها در مثانه قابل استفاده است.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
2.9/5 - (38 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ارش دوشنبه ۹ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من طناب بازی دو کوه نوردی انجام دادم ولی سنگم بجای اینکه دفع بشه رفته بالاتر چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۹ اسفند ۰( 2 سال پیش)

   سلام

   گزارش سونوگرافی را برای ن ارسال کنید هم قبلی و هم جدید را

 • تصویر کاربر پارسا پنجشنبه ۶ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 425 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید در مورد شب ادراری پسرم ازتون میخواستم وقت تلفنی بگیرم
  1. تصویر کاربر پارسا یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   پسرم در حال حاضر ده سالشه، از ۴یا ۵ سالگی تا الان مشکل شب ادراری رو هر شب داره بدون استثنا...در سونو ضخامت مثانه ( ۵سانت) دیده شده، که در مراجعه به دکتر گفته شد سر آلتش کیست داره ( کیست داخل حالت آب هست که گفتند از عوارض ختنه بوده)که باعث تنگی سوراخ و تنگی مجرا و به دنبالش ضخامت مثانه شده، و باید عمل بشه،، میخواستم از شما کمک بگیرم آیا تشخیص درست بوده؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۶ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   برای تشخیص موضوعی که مطرح کردید نیاز به معاینه هست و با مشاوره تلفنی یا اینترنتی نمیشه کمک چندانی کرد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سیاوش سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 2350 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  نتیجه ازمایش خون من
  RBChpf : 8-10
  WBChpf : 2-4
  Crystals : Ca Oxalate: few
  هست
  البته 4 سال قبل دو تا سنگ 3.9 میلیمتری در کلیه داشتم و بعد از مدتی دیگه دردی نداشتم
  الان ویتامین D پایینی دارو و یک قرص 25000 بصورت هفتگی شروع کردم
  بغیر از مصرف آب رژیم خاصی هم باید رعایت کنم
  چون شنیدم کاهو و کلم نباید بخورم
  سپاس و تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   البته این نتیجه آزمایش ادرار هست نه آزمایش خون

   ورزش و پرهیز از نمک در حدامکان و چای کمتر و کمرنگ عدم زیاده روی در هیچ چیزی 

 • تصویر کاربر nima یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 819 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام
  من اوایل بهمن فهمیدم توده مثانه داشتم و سریع عمل کردم و جواب پاتولوژی:
  *Low grade papillary urothelial carcinoma
  *musclar layer is free
  ب ث ژ تراپی هم کردم
  بعد از سه ماه جواب آز خون RBC در ادرار دارم و جواب سونو یک ضایعه کلسیفیه هست و توده نسج نرم پیدا نشد
  خونریزی بخاطر همون ضایعه هست و تا کی خونریزی هست و ایا طبیعیه؟
  طی روزها و ماههای اینده اگه عود نکنه امکان پیشروی هست به بقیه اندامها؟
  راههای مقابله با عود چیزی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   پیشنهاد می کنم مجدد سیستوسکوپی شوید از بابت احتمال عود و وجود ضایعه کلسیفیه.
   همیشه احتمال عود هست و همیشه باید بصورت دوره ای چک شد با سونو و سیتولوژی ادرار و سیستوسکوپی
   نوشیدن زیاد آب تنها راهی است به کاهش عود کمک می کند.

  2. تصویر کاربر nima شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)
   جناب دکتر ضایعه کلسیفیه خودش چی هست و با چه عاملی بوجود میاد؟چون دقیقا همون جای عمل بوجود اومده و آیا همین ضایعه باعث خونریزی میشه؟
   دکتر گفته الان سیستوسکوپی نمیکنم و سه هفته قرص سیپروفلوکساسین داده و گفته باهمین برطرف میشه و دفه بعد سیستوسکوپی انجام بشه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   پیشنهاد می کنم خیلی وارد جزئیات نشوید چون بایستی علمی صحبت کرد و عملی نیست. ایرادی نداره هر چه پزشک تان صلاح دونسته انجام دهید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نیکو شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 443 مشاهده پرسش
  سلام دکتر پدر من ۴۹ سالش هست سرطان مثانه داره ۳ بار هم تی یو آر انجام دادن الان نتیجه سی تی اسکن گویا به دیواره هم زده، ایا با همون برداشتن توده قابل درمان من میخوام شما عملش کنین کدوم بیمارستان انجام میدین کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   بستگی به جواب پاتولوژی دارد و اگر به این نتیجه برسیم که به لایه های زیرین دیواره مثانه رسید نیاز به جراحی و برداشتن کامل مثانه هست. توصیه می کنم پیش دکتر نیک فلاح بیمارستان مهر بوید

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر