درمان سرطان بیضه

در این مقاله مطالعه می کنید:

روش های درمان سرطان بیضه، به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل نوع تومور، مرحله تومور، وضعیت کلی سلامت جسمانی شما، و ترجیح شما برای انتخاب روش درمان می باشد. در قسمت های قبل علائم و علل سرطان بیضه ، تشخیص سرطان بیضه آمده است. در ادامه با راه های درمان سرطان بیضه آشنا شوید.

جراحی سرطان بیضه

روش های جراحی که برای سرطان بیضه به کار می رود شامل:

 • جراحی برای برداشتن بیضه (رادیکال اینگوئینال ارکیکتومی) درمان اولیه و اصلی همه انواع سرطان بیضه در هر مرحله ای است. برای برداشتن بیضه، جراح یک برش در ناحیه کشاله ران ( که به آن ناحیه اینگوئینال می گویند ) ایجاد کرده و بیضه را از طریق شکاف بوجود آمده خارج می کند و در صورت تمایل شما می تواند یک بیضه مصنوعی جایگزین آن کند.
 • جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی ( برداشتن غدد لنفاوی خلف صفاق یا RPLND ) از طریق ایجاد برشی بر روی شکم انجام می شود. در این روش جراحی، جراح مراقب است تا از آسیب به عصب های اطراف غدد لنفاوی پرهیز کند، اما در برخی موارد آسیب به اعصاب اجتناب ناپذیر است. آسیب عصبی می تواند باعث بروز اشکال در انزال شود، اما در ایجاد نعوظ مشکلی رخ نمی دهد.

جراحی پروستات

در مواردی که تومور در مرحله ی ابتدایی است، جراحی ممکن است تنها درمان مورد نیاز با شد. اگر جراحی تنها درمان سرطان بیضه برای شما در نظر گرفته شود، یک برنامه زمان بندی شده برای پیگیری بیماری از طرف پزشک به شما ارائه خواهد شد. این برنامه پیگیری زمانبندی شده، درچند سال اول هر چند ماه انجام می شود و در سال های بعد فواصل آن بیشتر خواهد شد و شامل آزمایش خون، سی تی اسکن و دیگر روش های تشخیصی برای پایش علائم عود احتمالی سرطان می باشد.

پرتو درمانی

در پرتودرمانی از پرتوهای با انرژی بالا مانند اشعه ایکس استفاده می شود تا سلول های سرطانی را بکشد. در طول پرتودرمانی، شما بر روی یک تخت خوابیده و یک ماشین بزرگ اطراف بدن شما حرکت می کند، و اشعه پرانرژی به طور دقیق به سمت بافت مورد نظر هدف گذاری می شود. پرتو درمانی روشی است که در برخی بیماران با سرطان بیضه از نوع سمینوما انتخاب می شود. پرتو درمانی ممکن است بعد از برداشتن بیضه برای شما توصیه شود.

عوارض جانبی پرتو درمانی شامل خستگی، و قرمزی و التهاب پوست در ناحیه شکم یا کشاله ران باشد. پرتو درمانی همچنین ممکن است باعث ناباروری شود. با پزشک خود در مورد روش های ذخیره اسپرم قبل از شروع پرتو درمانی صحبت کنید.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروها برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. داروهای شیمی درمانی در تمام بدن منتشر شده تا سلول های سرطانی را که ممکن است از تومور اصلی به دیگر نقاط بدن مهاجرت کرده باشند از بین ببرد. شیمی درمانی ممکن است تنها درمان انتخابی شما باشد یا اینکه ممکن است قبل یا بعد از جراحی برداشتن غدد لنفاوی ناحیه شکمی برای شما توصیه شود.

عوارض شیمی درمانی به نوع و مدت داروهایی که تجویز شده است بستگی دارد. آنچه را از پزشک خود انتظار دارید از او بپرسید. عوارض جانبی شایع شامل خستگی، تهوع، از دست دادن مو و افزایش خطر عفونت می باشد. داروها و درمان هایی برای کاهش عوارض شیمی درمانی دردسترس می باشد. شیمی درمانی نیز احتمالا باعث ناباروری می شود، که می تواند دائمی باشد. با پزشک خود در باره ی ذخیره اسپرم قبل از شروع شیمی درمانی صحبت کنید.

درمان واریکوسل

مقابله با استرس و پشتیبانی

هر انسانی که با سرطان بیضه مواجه می شود به روش خود احساساتی را متعاقب آن تجربه خواهد کرد. بعد از تشخیص سرطان، ممکن است دچار احساس ترس و عدم اطمینان از آینده خود شوید.

در حالی که ممکن است احساس اضطراب هرگز از بین نرود، شما می توانید برای کمک به مدیریت احساسات خود برنامه ریزی کنید. لذا سعی کنید تا :

 • به میزان کافی در مورد سرطان بیضه بیاموزید تا احساس راحتی برای تصمیم گیری درباره مراقبت از خود داشته باشید. سوالات خود را بنویسید تا در جلسه ی بعدی ملاقات با پزشک بپرسید. از پزشک خود یا دیگر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی بخواهید تا منابع معتبری برای دست یابی به اطلاعات بیشتر به شما معرفی کند. از منابع خوب انجمن های علمی مرتبط با بیماری مثل انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.
 • از خودتان مراقبت کنید. انتخابات سالمی در زندگی روزمره خود داشته باشید تا برای درمان سرطان آماده باشید. یک رژیم غذایی سالم با انواع میوه ها و سبزیجات بخورید. مقدار کافی استراحت کنید طوری که وقتی هر روز صبح از خواب بیدار می شوید احساس نشاط و تازگی کنید. استرس های غیر ضروری را از بین ببرید به طوری که بتوانید بخوبی تمرکز کنید. سعی کنید تا بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید. اگر سیگار می کشید ، متوقف شود. با دکتر خود در مورد داروها و استراتژی های دیگری که به شما برای متوقف کردن مصرف سیگار کمک می کند صحبت کنید .
 • با دیگر افرادی که سرطان بیضه دارند ارتباط داشته باشید. دیگر افراد مبتلا به سرطان را در جامعه خود بیابید یا بصور آنلاین با آن ها ارتباط برقرار کنید. با انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران برای ارتباط با گروه های حمایتی در منطقه ی محل سکونت تماس بگیرید.
 • ارتباط با عزیزان خود را ادامه دهید. خانواد و دوستان شما به همان اندازه ی شما برای سلامتی تان نگران هستند. آن ها می خواهند به شما کمک کنند، لذا پیشنهاد آن ها برای کمک به شما در رفت و آمد به قرارهای ملاقات و دیگر ماموریت ها را رد نکنید. دوستان نزدیک و خانواده شنوای صحبت های شما هستند وقتی که نیاز به حرف زدن با کسی را دارید یا زمانی که احساس خوبی ندارید و کسی را می خواهید تا حواس شما را از شرایط کنونی دور نماید.

پیشگیری از سرطان بیضه

راهی برای پیشگیری از بروز سرطان بیضه وجود ندارد. برخی پزشکان معاینه منظم بیضه ها توسط خود فرد را توصیه می کنند تا سرطان بیضه در زودهنگام ترین مرحله اش تشخیص داده شود. زمان مناسب برای معاینه بیضه توسط خود فرد بعد از یک حمام یا دوش آب گرم می باشد. گرمای ناشی از آب باعث شل شدن کیسه بیضه شده و لمس بیضه و یافتن هر چیز غیر عادی در بیضه را آسان تر می کند.

معاینه بیضه

برای معاینه بیضه مراحل زیر را دنبال کنید:

سرطان بیضه

☑️ جلوی آینه بایستید. به دنبال هر گونه تورم بر روی پوست کیسه بیضه خود باشید.

☑️ هر بیضه را با دو دست خود معاینه کنید. انگشت سبابه و میانی خود را زیر بیضه و انگشت شست خود را روی بیضه قرار دهید.

☑️ به آرامی بیضه را بین انگشتان و شست های خود بچرخانید. به یاد داشته باشید که بیضه ها معمولا صاف، بیضوی شکل و تا حدودی سفت هستند. این که یکی از بیضه ها به میزان جزیی از بیضه دیگر بزرگ تر باشد و یا یکی کمی پائین تر از دیگری باشد یافته ای طبیعی است. همچنین، طنابی که از بالای بیضه ( اپیدیدیم ) به سمت بالا می رود بخش نرمالی از محتویات کیسه بیضه است. با انجام منظم این معاینه، با بافت و ساختار طبیعی بیضه بیشتر آشنا خواهید شد و تغییراتی که می تواند موجب نگرانی شود را بهتر متوجه خواهید شد.

اگر متوجه توده یا برجستگی را در معاینه بیضه شدید حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

تعداد جلسات شیمی درمانی سرطان بیضه

سرطان بیضه بسته به مرحله سرطان، ممکن است با 1 تا 4 سیکل شیمی درمانی درمان شود. در طول درمان، بیمار ممکن است 1 دارو را در یک زمان دریافت کند یا ترکیبی از داروهای مختلف را به طور همزمان دریافت کند.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.2/5 - (25 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضامرادی جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 344 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشیدمن 16سالمه وچندروزپیش متوجه شدم یه توده شبیه جوش سمت راست بیضه ام هست ومحرک هم هست و روی رگ هست انگار....دردهم نمیکنه ... میخواستم بدونم چکارکنم؟ خیلی نگرانم اگه میشه کمک کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام
   عکس از زوایای دیگر هم بندازید

 • تصویر کاربر هانیه دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 431 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  اواخر دی ماه98 یک جوش خیلی دردناک و با عفونت زیاد اطراف واژنم به وجود آمد که اون را ترکوندم تا چند روز احساس درد داشتم تا اینکه دردش خوب شدولی به صورت یه تاول سفت جاش قرمز رنگ که روش تقطه های سفید رنگ ویه کم گوشت اضافه ازش بیرون زده باقی مونده ودو ماه بعد در اطراف ولبه های واژن و اطراف مقعدم احساس
  ضایع های خیلی ریزی تک دونه سفید رنگ سفت بدون درد وبدون خارش وبدون مایع وعفونت رادارم که فقط با لمس کردن اون ها راحس میکنم وتعداد اونها زیاد شده.حس میکنم ناحیه هایی که در زمان شستن دست میکشم گسترش داشته شاید تکسیر شده
  لطفا راهنماییم کنید این ضایعه های چی هستن وچه جوری از بین ببرمشون. واقعا عصبی شدم تورو خدا راهنماییم کنید.
  سپاسگذارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   از روی این عکس نمیتونم تشخیص بدهم نیاز به عکس های بیشت از زوایای مختلف هست

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 410 مشاهده پرسش
  ۳۶ سالم می باشد.
  بنده سابق برای مشکل نعوذ به پزشک مراجعه کردم به بنده سیلدانافیل ۱۰۰ تجویز فرمودند که اثرگذار بود ولی بعد از ۲ سال قادر به نعوظ بدون آن نیستم ضمنا سونوگرافی بیضه نیز انجام داده ام و کمابیش مشکلی نبود حال لطفا بفرمایید چگونه میتوانم به نعوذ طبیعی برسم ؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   بایستی بتدریج 1 چهارم 1 چهارم کمش کنید تا به نعوظ طبیعی برسید

 • تصویر کاربر مینو چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 380 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من شصت و چهار سال سن دارم ، تقریبا دوشب قبل به خاطر دست درد یه قرص بروفن خوردم ، بعداز دوروز شب موقع خواب در ادرارم خون بود البته به صورت ته نشین ، از دیشب تا امروز مرتب ادرارم را چک کردم دیگه آن طور نشد یعنی خون ندیدم ، ولی بازهم نگران هستم ممنون از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   بهتره برای احتیاط هم سونوگرافی از کلیه و مثانه و هم آزمایش سیتولوژی ادرار در 3 نوبت انجام دهید

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 1116 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب.
  جناب جباری عزیز بنده خون‌رسانی به بیضه چپم با اختلال مواجه شده و خون به بیضه چپم کم میرسه و اندازه ش کوچک شده. تقریبا سه ماهه که دارم ویتامین ای ، آفرودیت ،ال کارنیتین مصرف میکنم.ازمایش اسپرمم مشکلی نداره ولی تو سونوگرافی نوشته آتروفیک شده بیضه چپم.ازمایش آنتی اسپرم دادم که جوابش خوشبختانه منفی بود حالا دکترم گفته تا خرداد همون قرصارو مصرف کنم و گفتن که باید تخلیه بشه بیضه چپم تا به بیضه راستم آسیب نرسه.الان هم درد دارم هم اندازه ش کوچیکتر شده باز
  میخواستم ببینم الان باید چیکار کنم تشخیص شما چیه؟؟نمیشه کاریش کرد؟؟۲۴ سالمه آقای دکتر اگه تخلیه بشه نابود میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   آزمایشات نرماله و نیاز به درمانی نیست و جراحی نمی خواهد

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر