درمان ناباروری ivf یا کاشت بچه چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

لقاح آزمایشگاهی (IVF یا کاشت بچه) یک درمان براى ناباروری است که در آن اسپرم و تخمک در یک آزمایشگاه ترکیب می شوند. جنین های حاصل شده، برای کیفیت ارزیابی می شوند و یک یا چند عدد از آن ها در رحم (از طریق دهانه ى رحم) قرار می گیرند.

روش کاشت بچه از درمان هاى باروری پیشرفته با تکنولوژی جديد است که بیش از ٩٩ درصد از تکنیک های تکنولوژی تولید مثل (ART) را پشتیبانی می کند و امروزه از آن بسيار زياد استفاده مى شود. حدود ١.٥ درصد از نوزادان متولد شده در ایالات متحده با استفاده از ART متولد شده اند.

آیا روش کاشت بچه برای من مناسب است؟

اگر شما مشکلات تخمک گذاری یا کیفیت تخمك، لوله های فالوپی مسدود شده یا اندومتریوز دارید؛ اگر شریک زندگی شما مشکلی با تعداد اسپرم یا تحرک داشته باشد؛ یا اگر از تخم های اهدا کننده برای بارداری استفاده می کنید، اين روش می تواند به شما در هنگام بارداری کمک کند.

همچنین در اين روش اگر پزشک شما نتوانسته مشکل را دقیقا مشخص کند ( به عنوان “ناباروری غیرقابل توصیف” نامیده می شود) یا اگر سایر درمان ها ناموفق بوده اند ممکن است گزینه ای موثر باشد.

IVF

روش IVF چگونه کار می کند؟

جدول زمانی برای درمان IVF معمولا به این صورت است:

1- تحریک تخمدان

هشت تا ١٤ روز پس از آغاز چرخه قاعدگی، یک گونادوتروپین، نوعی از داروهای باروری است که تخمک های شما را تحریک می کند تا چند تا از تخمك های بالغ را برای باروری آماده کنند (به جای فقط یک عدد)، تزريق مى كنند. همچنین باید هورمون مصنوعی مانند لوپرولید یا استرولیکس را مصرف کنید تا بدن خود را از انتشار تخمك، خیلی زود نگه دارید.

2- رشد فولیکول

در طول مصرف این داروها، هر دو تا سه روز از دفتر دکتر یا کلینیک بازدید کنید تا سطح هورمون های خون خود را بررسی کنید و اندازه گیری های اولتراسوند تخمدان انجام شود. این كار اجازه می دهد تا ارائه دهنده ى مراقبت های بهداشتی بر رشد فولیکول ها ،کیسه های پر شده از مایع که باعث مى شوند تخمك بالغ شوند، نظارت داشته باشد.

3- تحريك

هنگامی که فولیکول ها آماده می شوند، یک تزریق انجام می دهند که باعث می شود تخمك ها به طور کامل بالغ شوند و قادر به باروری شوند. حدود ٣٦ ساعت پس از تحريك، تخمك ها آماده بازیابی هستند.

روش ivf

4- جمع آوری تخمك

 پزشکتان به شما داروى بی هوشى می دهد و یک پروب اولتراسوند را از طریق واژن وارد می کند تا به تخمدان ها نگاه کند و فولیکول ها را شناسایی کند. سپس یک سوزن نازک از طریق دیواره واژن وارد می شود تا تخمك ها را از فولیکول ها حذف کند. هشت تا ١٥ تخمك معمولا بازیابی می شوند. ممکن است چند روز پس از زایمان زخم و لکه بينى داشته باشید، اما بیشتر زنان پس از یک یا دو روز احساس راحتی می کنند.

5- باروری

جنین شناسان (دانشمندانی که در تخمك، اسپرم و جنین تخصص دارند) قبل از ترکیب آنها با اسپرم شریک زندگی تخمك را بررسی می کنند و آنها را یک شبه انکوبه می کنند. بارور شدن معمولا در این زمان اتفاق می افتد، اما تخمك هایی که طبیعی نیستند ممکن است بارور نشوند. (اگر کیفیت اسپرم ضعیف باشد یا اگر کودکی در طول دوره های قبلی IVF ناموفق بود، پزشک ممکن است یک روش به نام Intracytoplasmic sperm injection (ICSI) را توصیه کند. با ICSI، یک اسپرم تک به طور مستقیم به هر تخمك بالغ تزریق می شود.)

6- رشد جنین

سه روز پس از بازیابی تخمك برخی از تخمك هایی که به طور موفقیت آمیز تولید شدند، تبديل به جنین های شش تا ١٠ سلولی می شوند. در روز پنجم، برخی از این جنین ها به صورت بلستوسیستی با حفره های مایع پر شده و بافت هایی شروع به تشكيل مى كنند که جفت و نوزاد جدا نشوند.

7-٣ تا ٥ روز پس از بازیابی تخمك

جنین های اضافی اگر وجود داشته باشند، ممکن است یخ زده و برای چرخه IVF آینده استفاده شوند.

8- کاشت جنین

پزشک بسته به سن و تشخیص خود، با قرار دادن یک لوله ى نازک (یک کاتتر) از طریق دهانه رحم، بین یک تا پنج جنین در رحم قرار می دهد. شما ممکن است برخی از گرفتگی های ملایم را احساس کنید، اما بیهوشی نخواهید داشت.

بارداری با روش ivf

9- پیوند موفقیت آمیز

اگر درمان کار کند، جنین در دیواره ى رحم پيوند می خورد و همچنان رشد می کند. در نظر داشته باشید که اگر بیش از یک جنین منتقل شود شانس بارداری شما بالاتر است، اما احتمال حاملگی چندگانه نیز وجود دارد . حدود ٢٠ درصد از نوزادان متولد شده از IVF دوقلوها، سه گانه یا بیشتر هستند.

شما می توانید دو هفته پس از اینکه جنین در رحم قرار می گیرد، یک آزمایش حاملگی را انجام دهید.

روش IVF چه مدت طول خواهد کشید؟

تکمیل یک دوره ى IVF حدود چهار تا شش هفته طول می کشد. شما باید چند هفته برای بلوغ تخمک خود صبر کنید. سپس همراه با شریک زندگیتان حدود یک و نیم روز در دفتر یا کلینیک دکتر خود حاضر مى شويد تا تخمك هاىتان را بارور کنند. سپس سه تا پنج روز بعد دوباره برگردید تا جنین وارد رحم شود، اما در همین روز قادر به رفتن به خانه خواهید بود.

میزان موفقیت روش کاشت بچه چه قدر است؟

بسته به دلایل هر زن و شوهر برای ناباروری و سنین آن ها، نتایج روش کاشت بچه به طور چشمگیری متفاوت است. زنان جوان معمولا تخمك سالم و میزان موفقیت بیشتری دارند. بر اساس داده های ملی اخیر، درصد چرخه های IVF (که در آن یک یا چند نوزاد متولد می شوند) به شرح زیر است:

40 درصد برای زنان 34 سال و بالاتر
31 درصد برای زنان 35 تا 37 ساله
21 درصد برای زنان 38 تا 40 ساله
11 درصد برای زنان 41 تا 42 ساله
5 درصد برای زنان سن 43 و بالاتر

مزایای IVF چیست؟

کاشت بچه

قدیمی ترین روش تکنولوژی تولید مثل (ART) است که در سال 1978 ساخته شده است. IVF به اندازه کافی برای پژوهشگران مورد استفاده قرار گرفته است و با استفاده از آن مطالعات بهداشتی گسترده اى در مورد کودکان انجام شده است. طبق نتایج تاکنون، هیچ گونه مشکلات پزشکی به طور مستقیم به این روش مرتبط نبوده است و هیچ ارتباطی هم به سرطان ندارد. همچنین مطالعات اخیر هیچ ارتباطی بین داروهای باروری و تخمک گذاری پيدا نکرده اند. مطالعات اولیه نشان داد که قرار گرفتن در معرض داروهای باروری ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان و دیگر سرطان های دستگاه تولید مثل زنان شود.

تکنیک های بهبود یافته محققان همچنان به بهبود روش های IVF ادامه می دهند. به عنوان مثال، پیشرفت در انجماد جنین (انجماد) باعث افزايش میزان بارداری IVF شده که برای جنین های یخ زده و تازه نیز مشابه است.

1- هزینه و وقت گیر بودن

مراجعه کننده تخمك های خود را در خارج از بدن خود بارور می کند و نیاز به آزمایش و داروهای پر هزینه دارد. نظارت بر پاسخ شما به داروهای باروری، زمان زیادی را (برای انجام آزمایش های خون و اولتراسوند) نیاز دارد.

2- شانس چندگانه

از آنجا که ممکن است بیش از یک جنین در رحم قرار گیرد، احتمال داشتن دوقلوها یا بیشتر، حدود 20 درصد است. اگرچه بسیاری از زوجها این را فهمیده اند که جنین های متعدد، باعث افزایش خطر سقط جنین و سایر عوارض مانند زایمان زودرس می شوند. این یک تصمیم جدی با پیامدهای عاطفی و روحی بزرگ است. محققان IVF بر روی تکنیک هایی برای جلوگیری از چندین جنین کار می کنند.

3- خطر حاملگی خارج رحمی

زنان باردار دچار افزایش خطر ابتلا به حاملگی خارج رحمی، بدون در نظر گرفتن چگونگی تخمک گذاری مى شوند و تمام درمان های فن آوری باروری کمک کننده، از جمله IVF، احتمال ابتلا به بارداری خارج رحمی را نیز افزایش می دهند. یک حاملگی خارج رحمی زمانی رخ می دهد که جنین در یک لوله فالوپی یا حفره شکم به جای رحم ایمپلنت شود. این مسئله با متوترکسات و یا از طریق جراحی درمان می شود.

خطر حاملگی خارج رحمی

5- خطر سندرم Hyperstimulation تخمدان OHSS

OHSS می تواند زمانى اتفاق بیفتد كه زنان به دارو هاى باروری پاسخ می دهند و تخمك های زیادی تولید می کنند. حدود 10 تا 20 درصد از زنان مبتلا به گنادوتروپین ها یک نوع خفیف OHSS را ایجاد می کنند که یک بیماری با افزایش وزن و یک احساس کاملا پریشان است. بعضی از آنها نیز دارای ضعف تنفس، سرگیجه، درد لگن، تهوع و استفراغ هستند. اگر OHSS داشته باشید، تخمدانها چندین بار اندازه طبیعی خود را افزایش می دهند و مایع تولید می کنند که در حفره شکم تان قرار می گیرد. به طور معمول این مشکل با نظارت دقیق پزشک و استراحت حل می شود. اما در موارد نادر، تهدید کننده ى زندگی است و ممکن است برای نظارت یا درمان بیشتر در بیمارستان بستری شوید.

6-عوارض احتمالی برای نوزاد

نوزادان متولد شده با تکنولوژی پیشرفته برای ناباروری مانند IVF، ممکن است به احتمال زیاد زودرس یا با وزن کم متولد شوند. آنها همچنین ممکن است کمى بیشتر خطر نقص های زایمانى را داشته باشند.

هزینه IVF چقدر است؟

در ایالات متحده، اگر شما از تخمك خود و اسپرم شریک زندگی خود استفاده کنید، به طور متوسط ​​12،400 دلار برای یک دوره IVF انتظار می رود. مبلغی که پرداخت می کنید بستگی به میزان کالری مورد نیاز شما، جایی که زندگی می کنید، و اینکه آیا دولت شما پوشش بیمه برای درمان های باروری را مجاز می داند دارد. اگر بیمه شما آنها را پوشش ندهد، احتمالا مجبور خواهید بود تمام هزینه های مالی را پرداخت کنید.

ICSI چیست؟

ICSI مخفف intracytoplasmic sperm injection بوده و به معنای تزریق اسپرم به داخل تخمک می باشد. در این روش بارور شدن تخمک فارغ از شکل و حرکت اسپرم انجام می شود. به عبارتی غیر طبیعی بودن شکل و حرکت یک اسپرم در موفقیت این روش کمتر اثر گذار است. برای تمام سنین و با استفاده از انواع مختلف اسپرم، میزان وقوع لقاح پس از ICSI  در حدود 70٪ تا 80٪  بوده و میزان حاملگی بالینی تا 45٪ می باشد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.6/5 - (81 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۶ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 3492 مشاهده پرسش
  اقای دکتر ضمن سلام و عرض ادب و ارادت پیام دادم ازتون تشکر کنم با راهنمایی که شما کردین وضعیتم خیلی خیلی بهتر شده تا جایی که دکتری که میرم متعجب شد و کاره من به بعضی جاها نکشید
  دکتر جان دس بوستون هستم و خدا خودش عوض بده ما دوریم و دستمون ازتون کوتاه ولی بینهایت ازتون سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۶ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   خوشحام که شرایط بهتری دارید انشاالله که همیشه سلامت و برقرار باشید
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲( 1 دهه پیش) تعداد بازدید: 935 مشاهده پرسش
  با سلام. راجع به بیماری واریکوسل دو سوال داشتم. اول اینکه تا چه حد این بیماری در ناباروری مردان صحت دارد و برای اینکه فرد دچار نازایی نشود دوره بهبود یا درمان حداکثر چه مدت میتواند باشد . دوم اینکه عوامل تشدید موقت این بیماری چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲( 1 دهه پیش)
   سلام
   واریکوسل مساوی با ناباروری نیست و فقط درصد نسبتا کمی از افرادی که واریکوسل دارند دچار ناباروری می شوند. اگر فردی به دلیل واریکوسل دچار ناباروری شود حداقل 3 ماه و حداکثر یکسال طول می کشد تا به درمان پاسخ دهد. هر چیزی که باعث افزایش فشار داخل شکم شود ( هرگونه زور زدن) می تواند باعث تشدید واریکوسل شود
 • تصویر کاربر الف یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۲( 1 دهه پیش) تعداد بازدید: 593 مشاهده پرسش
  سلام باعرض تشکر از شما من جوانی 26 ساله هستم.طول آلتم درحالت عادی 3سانتی مترهست(خیلی کوچک مثل دوران 10سالگی).درحالت نعوظ 15سانتیمتر و سایز دورش 10سانتی متر هست.سرآلتم هم درحالت نعوظ کوچک هست.همچنین آب منی من بدون جهش خارج میشود.میخواستم نظرتونو درباه مشکل کوچکی آلتم و درمان آن مطرح کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۲( 1 دهه پیش)
   سلام
   البته سایز آلت شما نرمال محسوب می شود. هیچ دارویی روی افزایش سایز آلت تاثیر ندارد ضمن اینکه راه مطلوب و رضایت بخش و قطعی و همچنین بدون عارضه ای برای افزایش سایز آلت وجود ندارد روش های کششی مثل وکیوم و روش های جراحی وجود دارند اما هر کدام معایب و بعضا عوارضی دارند و در نهایت رضایت فرد را جلب نمی کنند. لذا این روش ها برا ی افرادی که سایز نرمالی دارند توصیه نمی شود.
   بدون جهش خارج شدن منی بیماری محسوب نمی شود و غالبا مربوط می شود به ضعف عضلات اطراف مجرای ادراری که مسئول خروج پر فشار منی هستند. البته ورم پروستات و تنگی مجرای ادراری هم از دیگر علل احتمالی می توانند باشند
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲( 1 دهه پیش) تعداد بازدید: 669 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر 1. من مدتی است از کاندوم استفاده میکنم چون تصمیم بچه دار شدن نداریم . اما وقتی از کاندوم استفاده میکنم الت شل تر از حالت عادی میشه و صفتی پیدا نمیکنه . علت چیست ؟ 2 . اصولا بعد از خروج منی الت نعوظ خودش رو از دست میده ؟ ممنون میشم پاسخ شما رو بشنوم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲( 1 دهه پیش)
   سلام
   1- کاندوم باعث کاهش حس لامسه می شود لذا در افرادی که حس لامسه در نعوظ شان تاثیر دارد کاندوم آنرا کم می کند.
   2- در همه مردان بعد از انزال نعوظ از بین می رود و این امری طبیعی است
 • تصویر کاربر اسماعيل جمعه ۲ اسفند ۹۲( 1 دهه پیش) تعداد بازدید: 579 مشاهده پرسش
  با سلام جناب آقاي دكتر آقاي دكتر من فردي 32 ساله هستم كه دچار انزال زودرس هستم تا كنون به سه تا دكتر در اين مورد مراجعه كردم . 1- دكتر اول(جراح كليه و مجاري اداري) ابتدا پس از معاينه (از معقد) به اينجانب گفت مشكل براي پورستات مي باشد كه پس از مصرف دارو دوباره مراجعه نمودم و قرص پراپرانول و فلكوستين به من داد اما جواب نگرفتم 2- دكتر دوم (ارولوژيست)هم مجدداً گفت براي پورستات مي باشد يك آ«پول شبيه پنسيلين بود داخل وكيوم برايم نوشت گفت عفونت پورستات درمان شود كه پس از طريق آمپول تكرر ادرارم خوب شد و برام قرص آسنترا و كلوميپرامين 25 نوشت كه قرص (كلوميپرامين )يبوست فوق العاده شديدي (در حد بوندس ليگا)برايم بوجود آورد جواب داد اما به خاطر يبوست شديد غلط كردم ديگه كلوميپرامين مصرف كنم. 3- دكتر سوم (دكتر محمد فلاح) هر روز تو روزنامه آگهي مي دهد (ناتواني جنسي و جراحي هاي اتدام تناسلي 22774332 شماره تلفنشه ) كه تقريبا 5 ماه است پيش اون مي روم پس از معاينه به من گفت شما پيري آلت داريد و براي من يك دستگاه ويگرا پلاس برقي به همراه يك پماد داد كه اين دستگاه و پماد باعث شد آلتم سفت شود و تقريبا هم يك برابر كلفت تر شده و گفت هفته اي دوبار سكس داشته باش قرص هايي كه براي من تجويز كرد : قرص آفردويت و ويتامين اي و سرتالين و پاروكستين تا سه ماه نتيجه نگرفتم براي بار دوم كه رفتم گفت سكست را يك شب در ميان انجام بده و قرص هاي سرتالين و پاروگستين را يك شب از اين و يك شب از اون يكي استفاده كن اما نتيجه نگرفتم براي بار سوم كه به اين دكتر مراجعه نمودم قرص ايمي پيرامين را هم به قرص هاي من اضافه كرد اما من هنوز كه هنوزه سه سوت آبم مي آيد (البته اين را هم بگم كه اين سه دكتر دفعه اولي كه قرص ها را مصرف مي كردم تايم سكسم بالاي 5 دقيقه مي شد اما شب بعد يا شب هاي بعد دوباره تايمم سه سوت مي شد ) دكتر سومي به من گفت كه ايمي پرامين را يكي صبح و يكي شب بخور و قرص هاي پاروكستين و سرتالين را هر شب استفاده كن اما متاسفانه نتيجه نگرفتم كه نگرفتم كه نگرفتم هرچي هم تو اين سايت ها و ... سرچ مي كنم داروهاش همين است و نه چيزي بيشتري كه به سايت شما رسيدم و ديدم انصافا حداقل نسبت به سايت هاي ديگر كامل تر توضيح داده ايد و تصويري هم توضيح داشت گفتم شايد شما بتوانيد مشكل من را حل كنيد حالا اين بيمار عاجزانه از شما در خواست دارد چه خاكي بايد توي سرم بريزيم تا من هم بتوانم تايم سكس چند دقيقه اي داشته باشم . خواهشمندم در اين زمينه من را راهنمايي بفرمائيد. با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲ اسفند ۹۲( 1 دهه پیش)
   سلام
   البته سرترالین و پاروکستین جزو داروهای خوب این بیماری محسوب می شود از دیگر روش ها روش ترکیبی استفاده از قرص و اسپری لیدوکائین بصورت ترکیبی می باشد و درمان دیگر استفاده از ترامادول هست
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر