علل بیضه های کوچک در مردان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

مسائل کمی مربوط به حساسیت بیضه های کوچک در مردان وجود دارد. مرد ها به میزان زیادی غرور خود را مدیون آن هستند. هنگامی که یک مرد با مشکل بیضه های کوچک مواجه می شود، ممکن است مطمئن نباشد یا شک داشته باشد که این به چه معنی است. در ادامه مطلب، علت کوچک شدن بیضه را توضیح خواهیم داد.

بیماری بیضه

خطر بیضه های کوچک

یکی از خطرات داشتن بیضه های کوچک این است که می تواند به ناباروری منجر شود. چون به اندازه ی کافی تستوسترون، هورمونی که به تولید اسپرم کمک می کند، را تولید نمی کند. به همین دلیل است که مردان با بیضه های کوچک، تعداد اسپرم های کمی دارند.
 
اسپرم
 
یک مطالعه ى بالینی در سال 2014 نشان داد که رابطه ای بین تعداد اسپرم در مردان و کیفیت مایع منی وجود دارد. با سونوگرافی بیضه ،اندازه ی بیضه ی 500 مرد، اندازه گیری شد. سپس نمونه اسپرم گرفته شد. نتایج نشان داد که در بیضه های کوچک تر، تعداد، حرکت و حجم اسپرم ها پایین تر است که بر باروری تاثیر می گذارد. داشتن بیضه های کوچک می تواند نشانه ای از عدم تعادل در هورمون ها باشد که تاثیر منفی بر سلامتی خواهد گذاشت. شما شروع به توجه کردن به دیگر تاثیرات آن بر روی بدن خود، مثل کمبود انرژی، مشکلات تولید مثل، افزایش وزن، از دست دادن توده عضلانی، میل جنسی کم و… خواهید کرد.
عدم تعادل هورمون ها
عدم وجود تستوسترون ناشی از بیضه های کوچک باعث می شود بدن شما نتواند میزان استروژنی که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود را کنترل کند. این بدین معنی است که بدن شما می تواند ویژگی های زنانه را توسعه دهد. پس علائم مختلفی از جمله رشد چربی (به ویژه در ناحیه پستان)، ناباروری، مسائل نعوظ و پروستات، خطر سکته مغزی، و خطر سایر بیماری ها را ایجاد می کند.

علل بیضه های کوچک

علل مختلفی برای بیضه های کوچک وجود دارد که عبارتند از:

1-آسیب به بیضه ها

دستگاه تناسلی

هنگامی که به بیضه ها آسیب برسد، مانند ضربه یا تحت فشار شدید قرار گرفتن، که گاهی اوقات مشکلی به وجود نمی آید ولی گاهی باعث ایجاد کبودی یا آسیب دیگری مثل پیچ خوردگی بیضه می شود که نتیجه ی آن کوچک شدن بیضه ها است. پیچ خوردگی بیضه ها باعث آسیب به طناب اسپرماتیک می شود. این آسیب نادر است و معمولا در کودکان و پسران نوجوان اتفاق می افتد اما می تواند در هر سنی در طول خواب یا آسیب جسمی نیز اتفاق بیفتد.

2-استروئیدها و داروها

بعضی از داروها می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند زیرا میزان تستوسترون را در بدن محدود می کنند. تستوسترون یکی از مهمترین علل بیضه های کوچک است. بسیاری از مردان بالغ و پسران نوجوان از استروئیدهای آنابولیک مصنوعی که بدن به طور طبیعی آن را تولید می کند، استفاده می کنند.
 
دارو
 
استروئیدهای آنابولیک مصنوعی برای عضله سازی بسیار سریع نیز استفاده می شوند و همچنین می توانند برای کمک به بهبود عملکرد ورزشکاران استفاده شوند. چون بدن مقدار کافی از این هورمون را نمی سازد از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، اما معمولا علت اصلی، عدم تولید تستوسترون، سن یا اشکال در سیستم های دیگر بدن است. یکی دیگر از داروهایی که بیضه ها را کوچک می کنند، کورتیکواستروئیدها هستند که برای درمان برخی از بیماری ها مانند آسم، اگزما، آرتریت روماتوئید به کار می روند. یک نمونه از این دارو، پردنیزون است.

3-بیماری های مختلف

انواع بیماری ها و اختلالات می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند. در اینجا یک لیست کوتاه از آنها آورده شده است:
1) HIV (ایدز)
2) دیابت
3) چاقی
4) بیماری کلیوی
5) بیماری کبد
6) مردان مبتلا به اختلالات خواب

 
HIV
 
محققان دانشگاه جنوبی دانمارک عادات و اختلالات خواب 1000 مرد را مورد بررسی قرار دادند. افراد مبتلا به بی خوابی، کم خوابی یا خواب بی کیفیت، بیضه های کوچکتری داشتند. این ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که مردانی که در خواب شب وارد مرحله ی REM (خواب عمیق) نمی شوند، تستوسترون پایین تری دارند. برای تایید این موضوع باید مطالعات بیشتری انجام شود. نتایج مطالعات بالینی نشان می دهد که مردانی که بیشتر می خوابند تستوسترون بیشتری تولید می کنند.

ایا کوچکی بیضه درمان دارد؟

 

1- برای مسائل مربوط به دارو

دارو

با پزشک خود در مورد هر گونه عوارض جانبی دارو صحبت کنید. اغلب گزینه های گوناگون برای برطرف کردن عوارض جانبی وجود دارند.

2-برای آسیب به بیضه ها

بسیاری از آثار آسیب به بیضه ها پس از چند لحظه از بین می روند، اما بهتر است به یک دکتر ارولوژی مراجعه کنید. در برخی از صدمات مانند پیچ خوردگی بیضه، اگر فوری به پزشک مراجعه نکنید ممکن است بیضه هایتان را از دست بدهید. اگر چند روز پس از آسیب به بیضه، مشکلی در بیضه های خود داشتید، به دنبال اقدامات پزشکی بروید. ممکن است بیضه هایتان بیشتر از چیزی که شما فکر می کنید آسیب دیده باشند و باید آن را پیگیری کنید. درمان ممکن است نیاز به دارو، استراحت مطلق، و یا هر نوع درمان دیگری داشته باشد.

3-برای علائم بیماری

مراجعه به پزشک

اگر اندازه ی بيضه ی شما به دلیل علامت بيماري ايجاد شود، تنها راه اطمینان بخش اين است که توسط يک پزشک متخصص بررسی شود. او دوره ای از درمان را برای شما مشخص می کند. اغلب در یک دوره از درمان، تستوسترون تزریقی یا خوراکی تجویز می شود.

4-برای تستوسترون یا مسائل هورمونی

کسانی که مشکلات اندازه ی بیضه ی آنها ناشی از تستوسترون یا عدم تعادل هورمون ها است، باید به دنبال کمک پزشکی باشند. ممکن است نیاز به تغییر شیوه ى زندگی برای به دست آوردن تعادل مناسب بین مواد شیمیایی در بدن باشد. پزشک شما ممکن است مصرف تستوسترون را توصیه کند، اما این فقط باعث کوچکتر شدن بیضه ها خواهد شد.
 
testosterone
 
بعضی از گزینه ها برای مردانی که به دلیل هیپوگنادیسم (کاهش تولید تستوسترون و اسپرم) از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، HCG، کلومید و تاموکسیفن هستند. این گزینه ها تولید تستوسترون طبیعی را در بدن متوقف نمی سازد و به این ترتیب باعث برگشت یا حفظ اندازه ی بیضه ها می شوند.
مهم است که هنگامی که متوجه یک مسئله مانند بیضه های کوچک می شوید، پیشگیرانه عمل کنید. این نوع مسئله ممکن است یک مشکل پیشرفت کننده نباشد اما می تواند به سرعت به یک مشکل جدی پزشکی تبدیل شود. اگر دچار مشکلی هستید، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.
 

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.6/5 - (179 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۱ بهمن ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  درددربیضه سمت راست وزیر شکم،ران سمتراست،بیضه سمت راست رگش بزرگ شده ودرد میکندلطفا راهنماییم میکنید راه علاجشو وایا خطری دارد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۱ بهمن ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۹ بهمن ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 513 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر؛
  جناب دکتر لطف می کنید بفرمایید به لحاظ علمی راهی برای بزرگ نمودن قطر و طول آلت تناسلی مردان وجود دارد یا خیر؟ از طرفی آیا ورزش بر افزایش سایز و قطر تاثیری دارد واگر دارد چه ورزش هایی در اولویت هستند؟ و در پایان آیا انجام رابطه جنسی با شریک جنسی تاثیری بر افزایش سایز و قطر آلت دارد یا خیر؟
  قبلا از زمانی که صرف پاسخ به سوالات فوق میفرمایید صمیمانه سپاسگزارم.
  با تجدید احترام
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۹ بهمن ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   برای آشنایی با نحوه ی اندازه گیری سایز آلت و روش جراحی افزایش سایز آلت و همچنین عوارض و میزان اثربخشی آن به لینک زیر مراجعه کنید
   https://drjabbari.com/1954
   جناب دکتر لطف می کنید بفرمایید به لحاظ علمی راهی برای بزرگ نمودن قطر و طول آلت تناسلی مردان وجود دارد یا خیر؟ ...........................خیر
   از طرفی آیا ورزش بر افزایش سایز و قطر تاثیری دارد واگر دارد چه ورزش هایی در اولویت هستند؟...........................تاثیری ندارد
   و در پایان آیا انجام رابطه جنسی با شریک جنسی تاثیری بر افزایش سایز و قطر آلت دارد یا خیر؟...........................نه چندان
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۶ آذر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  باسلام ودرود فراوان به خدمت دکتر عزیز دوست داشتنی وبا خدا جناب دکتر جباری.اقای دکتر ایا واریکسل حال با هر درجه ای ویا بادرد یا بی درد میتوتند باعث کاهش میل جنسی یا ناتوانی جنسی شود باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۶ آذر ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   خیر
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۷ آذر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  سلام جناب دکتر سوال قبلی من این بود (من مجرد هستم و 30سال سن دارم حدود 2سال است که متوجه شدم کیست بیضه ای به اندازه یک بند انگشت دارم خیلی نگرانم کرده .میخواستم ببینم برا آینده من خطرناک نیست ؟ ) و بخاطر جوابی هم که دادید متشکرم
  سوال جدید من (میخواستم ببینم من برا ازدواج مشکلی ندارم ؟/؟؟ واقعا تشکر میکنم به خاطر این سایت که دارید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۷ آذر ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   خیر کیست مانعی برای ازدواج نیست
 • تصویر کاربر محمدعلی یکشنبه ۹ آبان ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلم جناب اقای دکتر بنده سه بار ازمایش اسپرم ئادم که در هر سه مورد abnormal morphology97بود که پزشک ازمایش هورمونی به شرح زیر نوشت
  fsh4
  lH 4.5
  prolactin8
  testosterone6 بود ایا این ازمایش طبیعی است؟ به دلیل واریکوسل گرید یک توسط پزشک ایشون بعد ازازمایش ها و ازمایش هورمونی عمل واریکوسل یک راتوصیه کردند. نظر شما چیست؟در ضمن بین سه دوزره ازمایش اسپرم قرصهای پنتوکسی فیلین ویتامین ای زاویت هم استفاده کردم .لی تغییری حاصل نشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۵ آبان ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   ایا این ازمایش طبیعی است؟.........................بله
   به دلیل واریکوسل گرید یک توسط پزشک ایشون بعد ازازمایش ها و ازمایش هورمونی عمل واریکوسل یک راتوصیه کردند. نظر شما چیست؟.......................اگر مشکل ناباروی دارید موافق عمل هستم
  2. تصویر کاربر محمدعلی چهارشنبه ۵ آبان ۹۵( 7 سال پیش)
   جناب اقای دکترواقعاممنونم از بزرگواری شما.ولی دوسوال دارم.
   من مجرد هستم و به دلیل ازدواج در اینده نزدیک دوست دارم مشکلی پیش نیاید بااین اوصاف هم باعمل موافقید؟
   مورد بعدی که خدمتتون خاستم بگم. من اهل نجف اباد اصفهان هستم وبه هیپپچ وجه نمیتوانم قبول کنم کس دیگری جز شما عمل کنه. ایا خیلی زمان میگیره تا نوبت بگیرم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۹ آبان ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   من براي شما كه مجرد هستيد عمل نمي كنم ولي اگر كسي هم توصيه به عمل كنه حرف درستي زده و نيازي نيست براي اين عمل ساده به تهران مراجعه كنيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر