عوارض ختنه نوزادان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

یک مطالعه ی تقریبا جهانی در ایالات متحده برای بررسی ختنه نوزادان پسر در هنگام تولد انجام شد. در حالی که در سال های اخیر تا حدودی ختنه كردن پسرها كم تر صورت می گیرد، اما هنوز هم یک شیوه ی رایج در این کشور است.

ختنه نوزادان

اکثریت قریب به اتفاق ختنه نوزادان بدون هیچ مشکلی انجام شده و آلت تناسلی دارای ظاهر و عملکرد نرمال می باشد. شایع ترین عوارض ختنه در سه دسته قرار می گیرند :

 • برداشت بیش از حد پوست
 • برداشت كم تر از حد پوست
 • چسبندگی پیش پوست (پره پوست) به سر آلت تناسلی

١- برداشت بیش از حد پوست

خوشبختانه این عارضه یعنی برداشتن بیش از حد پوست در ختنه نوزادان امری بسیار نادر است، زیرا عارضه ایست كه اصلاح آن سخت ترین كار است .متخصصان اطفال و سایر پزشکانی که نوزادان را ختنه می كنند به این امر آگاهی داشته و به همین علت در هنگام انجام این عمل همیشه مقداری پوست اضافه را باقی می گذارند (و اندازه گیری دقیق مقدار مناسب پوست قابل برداشت آن طور كه به نظر می رسد آسان نیست).

حذف بیش از حد پوست در ختنه نوزادان می تواند منجر به تغییر شکل آلت تناسلی شده و برای بازسازی نیاز به پیوند بافت داشته باشد. چنین مواردی کاملا جدی بوده و نیاز به درمان توسط اورولوژیست اطفال كه دارای تجربه ای گسترده در زمینه ی جراحی ترمیمی آلت تناسلی است ، دارند. حتی نتایج بعد از عمل نیز می توانند ایده آل نباشند.

٢- برداشت كم تر از حد پوست

شایع ترین عارضه برداشت كم پوست یا ختنه ی ناقص است. این عارضه تنها جنبه ی ظاهری دارد . یک ختنه ناقص باعث شده که آلت تناسلی نه ظاهر یک آلت طبیعی ختنه نشده و نه ظاهر یک آلت ختنه شده را داشته باشد، بلکه حالتی است مابین دو شكل فوق. این عارضه معمولاً بر روی عملكرد آلت تناسلی نیز تاثیر می گذارد. از آنجایی که پیش پوست باقی مانده (پره پوس) می تواند اسمگما (ترشحات غیر طبیعی) را تولید كند ، زمینه ی تحریک، عفونت و همچنین چسبندگی را فراهم خواهد ساخت.

٣- چسبندگی پیش پوست

چسبندگی پیش پوست معمولاً در زوائد آن است، اما حتی زمانی که ختنه به نوزادان صورت کامل انجام می شود نیز امكان ایجادآن وجود دارد. اگرچه بسیاری از این چسبندگی ها خفیف بوده و با رشد آلت تناسلی از بین خواهند رفت، اما بسیاری از آنها باید توسط یک متخصص اورولوژی مورد بررسی قرار گیرند. ساده ترین راه مقابله با چسبندگی پیش پوست در ختنه نوزادان از بین بردن آن ها به صورت دستی در مطب پزشکاست. در حالی که این كار برای کودک دردناک است، اما این درد بسیار کوتاه بوده و فقط چند ثانیه طول می کشد. حتی درد آلت تناسلی بعد از ختنه آن كم تر از درد واكسن است !

اورولوژیست سریعاً چسبندگی را در محل مناسب از بین برده و سپس یک پماد آنتی بیوتیکی چرب مثل یک ترکیب آنتی بیوتیک سه گانه بر روی موضع اعمال می كند. والدین موظفند كه پماد ( یا حتی وازلین ) را چند بار در روز و به مدت چندین هفته بر سر آلت تناسلی كودک خود استعمال كرده تا از چسبندگی مجدد پوست ها جلوگیری كنند. هنگامی که این نواحی به طور کامل بهبود یابند، خطر چسبندگی مجدد به میزان قابل توجهی از بین می رود.

عوارض ختنه نوزاد

جراحی ترمیم

دلایل متعددی برای نیاز به انجام عمل جراحی ترمیمی توسط متخصص اورولوژی در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی وجود دارند :

 • چنانچه توزیع پیش پوست ناهموار و نامتقارن باشد، به طوری كه قسمت اعظم پوست باقی مانده به طور قابل توجهی طویل تر از دیگر قسمت ها باشد، یا اگر میزان پوست برداشته نشده بسیار زیاد باشد، با نظر پزشکاورولوژیست جراحی مورد نیاز خواهد بود.
 • چنانچه چسبندگی پیش پوست به نقطه ای باشد که نتوان آن را به راحتی و با دست در کلینیک از بین برد، در صورت نیاز، به منظور کاهش چسبندگی، برداشت هرگونه پوست اضافی و به هم دوختن دوباره پوست ها ، باید عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شود.
 • اینکه اگر تمیز نگه داشتن پوست اضافه از اسمگما بسیار دشوار باشد به طوری كه باعث ایجاد سوزش و التهاب مکرر و عود كننده می شود، كودک كاندید مداخلات جراحی خواهد بود.
 •  
 • گاهی اوقات آلت تناسلی در داخل یکلایه ی چربی از ناحیه ی لگنی كودکقرار گرفته و پوشیده می شود. هلت این امر مادرزادی است و فقدان زاویه ایست كه به صورت طبیعی بین پوست پنیس واسكروتوم در زیر آن و پوست پنیس و پوست پوبیس در بالای آن وجود دارد. اگر یک کودک ختنه نشود ، درطول زمان معمولاً از بین می رود. اما در یک بچه كه ختنه شده، آلت تناسلی وی اغلب دچار چسبندگی و تحریک می شود. جراحی ترمیم آلت تناسلی دفن شده به مراتب دشوارتر و پیچیده تر از است و شامل بخیه زدن قاعده ی آلت تناسلی برای ثابت کردن پوست آن به بدنه ی آلت است.

دکتر محمد جباری متخصص ارولوژی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3/5 - (31 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من چند وقت پیش سوال ثبت کردم به ادرس زیر
  https:www.drjabbari.comfaq?read=ZdYiQ235168
  و پمادی که گفتید رو استفاده کردم الان عکس جدید رو میفرستم و نظرتون دربارش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 2 سال پیش)

   سلام

   متن پرس و پاسخ قبلی، نوع پماد و عکس های قبل از استفاده از پماد رو بفرستید

  2. تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 2 سال پیش)
   مجید دوشنبه ۵ مهر ۰( ۲ هفته پیش) تعداد بازدید: ۱۷ زگیل تناسلی

   سلام خسته نباشید بنده تا به حال با هیچ شخصی رابطه جنسی نداشتم و ۱۸سال هم سن دارم و اوایل یک تیکه کوچیک که بیشتر شبیه جوش بود روی خود الت تناسلی من بوجود اومد و تا الان خیلی بزرگ تر شده خواستم بدونم که ایا واقعا این زگیل تناسلیه؟ قبلا رنگ خود پوست رو داشت و تا الان هی روز به روز قرمز تر میشه

   دکتر محمد جباری

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

   مجید

   پیوست کردم

   مجید

   در صفحه من علامت پیوست فایل نیومده اگر فایل رو دریافت نکردید اطلاع بدید مجدد ارسال کنم

   دکتر محمد جباری

   سلام

   به نظر میاد عفونت پوستی باشد و زگیل تناسلی نیست. پماد موپیروسین بزنید صبح و شب برای ۱۰ شب
  3. تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 2 سال پیش)
   تنها عکس پرسش قبلی برای من نیستش که بخوام براتون ارسال کنم
  4. تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 2 سال پیش)
   ZdYiQ235168 این کد پیگیری پرسش قبلیه
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 2 سال پیش)

   به نظر خودتان بهتر شده یا فرقی نکرده یا بدتر شده نسب به قبل از استفاده از پماد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Hossein چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 307 مشاهده پرسش
  اقای دکتر
  با سلام
  با توجه به عکس بر روی الت نقطه نقطه سفید وجود دارد میخواهم بدانم چیست (زگیل یا ..) و درمانش چیست؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام این زائده ها غدد فوردایس هستند که بافت طبیعی پوست ناحیه تناسلی بوده و قابل برطرف شدن نیستند.

 • تصویر کاربر م سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 321 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  پسر من در 21 روزگی به روش حلقه ختنه شده است و الان 6 ماه تمام دارد. مشکلی نداشته اما الان مدتیه احساس میکنم قسمت بالای آلت پوست به کلاهک چسبیده. آیا غیر طبیعی است؟ نیاز به جراحی دارد؟ در چه سنی؟ بدون جراحی اصلاح نمیشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام کیفیت عکس برای تشخیص و قضاوت مناسب نیست. لطفا در همین بخش عکس مجدد با وضوح بهتر ارسال کنید.

 • تصویر کاربر موسوی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 331 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت پزشک محترم .نوزاد سه ماهه آیی رو با روش سنتی حلقه آیی ختنه کردیم بعد از پنج ماه معلوم میشه یه قسمت از پوست محل ختنه گاه با پوست آلت متصل نیست و دو سوراخ ریز مشاهده میشه که بعضاً چیزی شبیه عفونت ازش خارج میشه .درمان خاصی لازم داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر SJavanmard پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1046 مشاهده پرسش
  سلام
  چند شب قبل در خواب و در حالت نعوظ احساس درد و التهاب ضعیفی در سر آلت ( نزدیک ختنه گاه سمت راست و قسمت پایین ) داشتم که وقتی لمس کردم متوجه یه برامدگی رگ مانند شدم که اولین بار بود لمسش میکردم و قبلا چنین چیزی نبود
  وقتی لمس میکردم انگار یه جنس غضروفی بود و کمی ناراحت و ملتهب بود
  الان چند روز گذشته همچنان هست ولی درد نداره دیکه

  در حالت شل آلت میشه دستکاری و پیداش کرد از روی بافت پوست شبیه یه مسیر رگ مانندی

  هست که حالت انعطاف پذیر و جنس غضروفی داره انگار یه دونه ملیله ریز و نرم توش هست و میشه جابجاش کرد مقداری و زیر پوست میشه مقداری حرکتش داد

  در حالت نعوظ هم مثل بافت آلت محکم میشه و باز هم قابل لمس هست

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیصی را مطرح کنم. شاید خون درون رگ های (وریدها) سطحی لخته شده است. خطری ندارد و معمولا بدلیل سکس یا خودارضایی طولانی مدت و بعضا خشن یا نعوظ های طولانی در حین خواب ایحاد می شود. مشکلی ایجاد نمی کند و غالبا ظرف چندماه بتدریج برطرف می شود 

  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیصی را مطرح کنم. شاید خون درون رگ های (وریدها) سطحی لخته شده است. خطری ندارد و معمولا بدلیل سکس یا خودارضایی طولانی مدت و بعضا خشن یا نعوظ های طولانی در حین خواب ایحاد می شود. مشکلی ایجاد نمی کند و غالبا ظرف چندماه بتدریج برطرف می شود 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر