عوارض ختنه نوزادان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

یک مطالعه ی تقریبا جهانی در ایالات متحده برای بررسی ختنه نوزادان پسر در هنگام تولد انجام شد. در حالی که در سال های اخیر تا حدودی ختنه كردن پسرها كم تر صورت می گیرد، اما هنوز هم یک شیوه ی رایج در این کشور است.

ختنه نوزادان

اکثریت قریب به اتفاق ختنه نوزادان بدون هیچ مشکلی انجام شده و آلت تناسلی دارای ظاهر و عملکرد نرمال می باشد. شایع ترین عوارض ختنه در سه دسته قرار می گیرند :

 • برداشت بیش از حد پوست
 • برداشت كم تر از حد پوست
 • چسبندگی پیش پوست (پره پوست) به سر آلت تناسلی

١- برداشت بیش از حد پوست

خوشبختانه این عارضه یعنی برداشتن بیش از حد پوست در ختنه نوزادان امری بسیار نادر است، زیرا عارضه ایست كه اصلاح آن سخت ترین كار است .متخصصان اطفال و سایر پزشکانی که نوزادان را ختنه می كنند به این امر آگاهی داشته و به همین علت در هنگام انجام این عمل همیشه مقداری پوست اضافه را باقی می گذارند (و اندازه گیری دقیق مقدار مناسب پوست قابل برداشت آن طور كه به نظر می رسد آسان نیست).

حذف بیش از حد پوست در ختنه نوزادان می تواند منجر به تغییر شکل آلت تناسلی شده و برای بازسازی نیاز به پیوند بافت داشته باشد. چنین مواردی کاملا جدی بوده و نیاز به درمان توسط اورولوژیست اطفال كه دارای تجربه ای گسترده در زمینه ی جراحی ترمیمی آلت تناسلی است ، دارند. حتی نتایج بعد از عمل نیز می توانند ایده آل نباشند.

٢- برداشت كم تر از حد پوست

شایع ترین عارضه برداشت كم پوست یا ختنه ی ناقص است. این عارضه تنها جنبه ی ظاهری دارد . یک ختنه ناقص باعث شده که آلت تناسلی نه ظاهر یک آلت طبیعی ختنه نشده و نه ظاهر یک آلت ختنه شده را داشته باشد، بلکه حالتی است مابین دو شكل فوق. این عارضه معمولاً بر روی عملكرد آلت تناسلی نیز تاثیر می گذارد. از آنجایی که پیش پوست باقی مانده (پره پوس) می تواند اسمگما (ترشحات غیر طبیعی) را تولید كند ، زمینه ی تحریک، عفونت و همچنین چسبندگی را فراهم خواهد ساخت.

٣- چسبندگی پیش پوست

چسبندگی پیش پوست معمولاً در زوائد آن است، اما حتی زمانی که ختنه به نوزادان صورت کامل انجام می شود نیز امكان ایجادآن وجود دارد. اگرچه بسیاری از این چسبندگی ها خفیف بوده و با رشد آلت تناسلی از بین خواهند رفت، اما بسیاری از آنها باید توسط یک متخصص اورولوژی مورد بررسی قرار گیرند. ساده ترین راه مقابله با چسبندگی پیش پوست در ختنه نوزادان از بین بردن آن ها به صورت دستی در مطب پزشکاست. در حالی که این كار برای کودک دردناک است، اما این درد بسیار کوتاه بوده و فقط چند ثانیه طول می کشد. حتی درد آلت تناسلی بعد از ختنه آن كم تر از درد واكسن است !

اورولوژیست سریعاً چسبندگی را در محل مناسب از بین برده و سپس یک پماد آنتی بیوتیکی چرب مثل یک ترکیب آنتی بیوتیک سه گانه بر روی موضع اعمال می كند. والدین موظفند كه پماد ( یا حتی وازلین ) را چند بار در روز و به مدت چندین هفته بر سر آلت تناسلی كودک خود استعمال كرده تا از چسبندگی مجدد پوست ها جلوگیری كنند. هنگامی که این نواحی به طور کامل بهبود یابند، خطر چسبندگی مجدد به میزان قابل توجهی از بین می رود.

عوارض ختنه نوزاد

جراحی ترمیم

دلایل متعددی برای نیاز به انجام عمل جراحی ترمیمی توسط متخصص اورولوژی در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی وجود دارند :

 • چنانچه توزیع پیش پوست ناهموار و نامتقارن باشد، به طوری كه قسمت اعظم پوست باقی مانده به طور قابل توجهی طویل تر از دیگر قسمت ها باشد، یا اگر میزان پوست برداشته نشده بسیار زیاد باشد، با نظر پزشکاورولوژیست جراحی مورد نیاز خواهد بود.
 • چنانچه چسبندگی پیش پوست به نقطه ای باشد که نتوان آن را به راحتی و با دست در کلینیک از بین برد، در صورت نیاز، به منظور کاهش چسبندگی، برداشت هرگونه پوست اضافی و به هم دوختن دوباره پوست ها ، باید عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شود.
 • اینکه اگر تمیز نگه داشتن پوست اضافه از اسمگما بسیار دشوار باشد به طوری كه باعث ایجاد سوزش و التهاب مکرر و عود كننده می شود، كودک كاندید مداخلات جراحی خواهد بود.
 •  
 • گاهی اوقات آلت تناسلی در داخل یکلایه ی چربی از ناحیه ی لگنی كودکقرار گرفته و پوشیده می شود. هلت این امر مادرزادی است و فقدان زاویه ایست كه به صورت طبیعی بین پوست پنیس واسكروتوم در زیر آن و پوست پنیس و پوست پوبیس در بالای آن وجود دارد. اگر یک کودک ختنه نشود ، درطول زمان معمولاً از بین می رود. اما در یک بچه كه ختنه شده، آلت تناسلی وی اغلب دچار چسبندگی و تحریک می شود. جراحی ترمیم آلت تناسلی دفن شده به مراتب دشوارتر و پیچیده تر از است و شامل بخیه زدن قاعده ی آلت تناسلی برای ثابت کردن پوست آن به بدنه ی آلت است.

دکتر محمد جباری متخصص ارولوژی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3/5 - (31 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر mahsa شنبه ۲۲ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 326 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان در ادامه سوال قبلم پسر دو ماهم رو متخصص اورولوژی دیگه ای بردم و ایشون با یک سوند که به داخل فرستادن فرمودن هیچ تنگی حس نمیکنن و عکس رنگی لازم نیست ولی پسر من همچنان خیلی اذیت میشه واسه ادرار کردن به طوری که گاهی به راحتی ادرار میکنه ولی گاهی به حدی زور میزنه که نوک آلت کبود میشه و گاهی گریه میکنه تا ببرمش زیر آب لطفا راهنماییم کنید من خیلی میترسم و به طور کلی زندگی منو تحت شعاع قرار داده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام
   در عکسی که ارسال کردید هیچ مورد غیر طبیعی دیده نمی شود و رنگ سر الت هم طبیعی است و چون فقط گاهی اینطور می شود احتمال دارد اسپاسم مثانه باشد با اینحال اگر سونوگرافی و آزمیاش ادرار نداده اند توصیه می کنم برای بررسی بیشتر انجام دهید

  2. تصویر کاربر mahsa چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   چرا دکتر آزمایش ادرار و سونو نرمال بوده ولی خیلی به سختی ادرار میکنه طوری که خودشو چنگ میزنه میگم که حداقل چهار تا متخصص ارولوژی بردم که میگن مشکلی نیست ولی چه دلیلی میتونه داشته باشه طوری که یه ادرار کردن انقدر سخت باشه که گاهی مجبور میشم توی آب بذارمش
  3. تصویر کاربر mahsa چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   یعنی دفع ادرار در شرایط عادی چقدر میتونه سخت باشه
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   قطعا ادرار نبایستی سخت و آزار دهنده باشه و اتفاقا آرامش بخشه.
   به نظر من سونوگرافی تکرار شود اگر نرمال بود میشه دارو داد گرچه با دارو صورت مسئله پاک میشه  علت مشخص نمیشه.
   انجام کارهای تخصصی تر مثل عکس رنگی از مثانه هم میتونه اذیت کننده باشه

  5. تصویر کاربر mahsa چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   بله دقیقا وقتی ادرار میکنه بعدش خیلی راحت و سرحال میشه سونو هم تازه انجام دادم از عکس رنگی هم میترسم ولی با این حال نمیدونم چرا یک ادرار شاید یک ربع طول بکشه آخرشم زیر آب درست بشه البته توجه کردم همیشه نه ولی بیشتر مواقع آخر شب تا ظهر این اتفاق میفته و اینکه دکتر جان توی اون عکس مشکل سوزنی بودن رفع شده؟؟؟؟؟
   و اینکه با سوندی که داخل زدن میشه تشخیص داد که تنگی نداره؟
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۲ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   اینکه دکتر جان توی اون عکس مشکل سوزنی بودن رفع شده؟؟؟؟؟...........................با این عکس نمیشه گفت سوزنی هست یا نه 
   و اینکه با سوندی که داخل زدن میشه تشخیص داد که تنگی نداره؟..................بله

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر سینا یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر بنده 20 سالمه یکبار دیگر در مورد رگ روی الت از شما سوال پرسیدم وگفتید که عکس بفرستید 5عکس را پیوست فرستادم به مدت دو هفته ای میشود که ای مشکل را پیدا کردم وقتی که به ان دست میزنم(رگ) جابجایی را در حدکمی احساس میکنم اما در موقع نعوظ ازبین میرود وبعضی مواقع در نزدیک کلاهک یک چیزی دایرهای کوچک هم به وجود می اید اما این رگ انگار که داخل شیاری قرار میگیرد واز بین میرود در این باره خیلی نگران هستم با تشکر از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام عکس بطور صحیح بارگذاری و ارسال نشده است. لطفا در همین بخش با حجم مناسب مجدد ارسال کنید.

  2. تصویر کاربر سینا یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)
  3. تصویر کاربر سینا یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)
  4. تصویر کاربر سینا یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   فکر کنم پاسخ تان را در سوال دیگری دادم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 306 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پسرم رو تو سه ماهگی بردم برای ختنه به روش جراحی
  الان ده ماهشه سر آلتش حالت ترک مانند داره عکسش رو هم خدمتتون ارسال میکنم به نظرتون طبیعی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۹ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   طبیعی که نیست ولی از روی این عکس ها هم نمیتونم بگم چی هست و چرا اینطوری شده

 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  سلام
  فرزندم در ۲ ماهگی ختنه کرده
  و پماد بابت عدم چسبندگی رو دوماه پیوسته زده ایم
  اما الان چسبندگی ایجاد شده
  پوست آلت به سر آلت چسبندگی پیدا کرده
  راه حل آن چیست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   زدن پماد به دنهایی کافی نیست هر بار قبل از زدن پماد بایستی پوست را کامل پایین بکشید و بعد پماد بزنید تا چسبندگی‌ رخ نده الان هم باز باید جدا کنید

 • تصویر کاربر طاها سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 366 مشاهده پرسش
  سلام سیزده روزه پسرم با دستگاه کوتر ختنه شده احساس میکنم پوست زیاد برداشته شده مخصوصا قسمت زیر الت عکس میفرستم ببینم نظر شما چیه ایا مشکلی داره ؟ و اینکه زیر الت سفید چسبناکه عفونته یا نه دکتر پوماد ا د داد برا عفوت خوبه یا برا زخمه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   خوبه مشکل جدی ندارد و عفونتی هم نداره در مورد پماد هم سلیقه ایست من معمولا پماد جنتامایسین چشمی میدهم

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر