عوارض ختنه نوزادان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

یک مطالعه ی تقریبا جهانی در ایالات متحده برای بررسی ختنه نوزادان پسر در هنگام تولد انجام شد. در حالی که در سال های اخیر تا حدودی ختنه كردن پسرها كم تر صورت می گیرد، اما هنوز هم یک شیوه ی رایج در این کشور است.

ختنه نوزادان

اکثریت قریب به اتفاق ختنه نوزادان بدون هیچ مشکلی انجام شده و آلت تناسلی دارای ظاهر و عملکرد نرمال می باشد. شایع ترین عوارض ختنه در سه دسته قرار می گیرند :

 • برداشت بیش از حد پوست
 • برداشت كم تر از حد پوست
 • چسبندگی پیش پوست (پره پوست) به سر آلت تناسلی

١- برداشت بیش از حد پوست

خوشبختانه این عارضه یعنی برداشتن بیش از حد پوست در ختنه نوزادان امری بسیار نادر است، زیرا عارضه ایست كه اصلاح آن سخت ترین كار است .متخصصان اطفال و سایر پزشکانی که نوزادان را ختنه می كنند به این امر آگاهی داشته و به همین علت در هنگام انجام این عمل همیشه مقداری پوست اضافه را باقی می گذارند (و اندازه گیری دقیق مقدار مناسب پوست قابل برداشت آن طور كه به نظر می رسد آسان نیست).

حذف بیش از حد پوست در ختنه نوزادان می تواند منجر به تغییر شکل آلت تناسلی شده و برای بازسازی نیاز به پیوند بافت داشته باشد. چنین مواردی کاملا جدی بوده و نیاز به درمان توسط اورولوژیست اطفال كه دارای تجربه ای گسترده در زمینه ی جراحی ترمیمی آلت تناسلی است ، دارند. حتی نتایج بعد از عمل نیز می توانند ایده آل نباشند.

٢- برداشت كم تر از حد پوست

شایع ترین عارضه برداشت كم پوست یا ختنه ی ناقص است. این عارضه تنها جنبه ی ظاهری دارد . یک ختنه ناقص باعث شده که آلت تناسلی نه ظاهر یک آلت طبیعی ختنه نشده و نه ظاهر یک آلت ختنه شده را داشته باشد، بلکه حالتی است مابین دو شكل فوق. این عارضه معمولاً بر روی عملكرد آلت تناسلی نیز تاثیر می گذارد. از آنجایی که پیش پوست باقی مانده (پره پوس) می تواند اسمگما (ترشحات غیر طبیعی) را تولید كند ، زمینه ی تحریک، عفونت و همچنین چسبندگی را فراهم خواهد ساخت.

٣- چسبندگی پیش پوست

چسبندگی پیش پوست معمولاً در زوائد آن است، اما حتی زمانی که ختنه به نوزادان صورت کامل انجام می شود نیز امكان ایجادآن وجود دارد. اگرچه بسیاری از این چسبندگی ها خفیف بوده و با رشد آلت تناسلی از بین خواهند رفت، اما بسیاری از آنها باید توسط یک متخصص اورولوژی مورد بررسی قرار گیرند. ساده ترین راه مقابله با چسبندگی پیش پوست در ختنه نوزادان از بین بردن آن ها به صورت دستی در مطب پزشکاست. در حالی که این كار برای کودک دردناک است، اما این درد بسیار کوتاه بوده و فقط چند ثانیه طول می کشد. حتی درد آلت تناسلی بعد از ختنه آن كم تر از درد واكسن است !

اورولوژیست سریعاً چسبندگی را در محل مناسب از بین برده و سپس یک پماد آنتی بیوتیکی چرب مثل یک ترکیب آنتی بیوتیک سه گانه بر روی موضع اعمال می كند. والدین موظفند كه پماد ( یا حتی وازلین ) را چند بار در روز و به مدت چندین هفته بر سر آلت تناسلی كودک خود استعمال كرده تا از چسبندگی مجدد پوست ها جلوگیری كنند. هنگامی که این نواحی به طور کامل بهبود یابند، خطر چسبندگی مجدد به میزان قابل توجهی از بین می رود.

عوارض ختنه نوزاد

جراحی ترمیم

دلایل متعددی برای نیاز به انجام عمل جراحی ترمیمی توسط متخصص اورولوژی در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی وجود دارند :

 • چنانچه توزیع پیش پوست ناهموار و نامتقارن باشد، به طوری كه قسمت اعظم پوست باقی مانده به طور قابل توجهی طویل تر از دیگر قسمت ها باشد، یا اگر میزان پوست برداشته نشده بسیار زیاد باشد، با نظر پزشکاورولوژیست جراحی مورد نیاز خواهد بود.
 • چنانچه چسبندگی پیش پوست به نقطه ای باشد که نتوان آن را به راحتی و با دست در کلینیک از بین برد، در صورت نیاز، به منظور کاهش چسبندگی، برداشت هرگونه پوست اضافی و به هم دوختن دوباره پوست ها ، باید عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شود.
 • اینکه اگر تمیز نگه داشتن پوست اضافه از اسمگما بسیار دشوار باشد به طوری كه باعث ایجاد سوزش و التهاب مکرر و عود كننده می شود، كودک كاندید مداخلات جراحی خواهد بود.
 •  
 • گاهی اوقات آلت تناسلی در داخل یکلایه ی چربی از ناحیه ی لگنی كودکقرار گرفته و پوشیده می شود. هلت این امر مادرزادی است و فقدان زاویه ایست كه به صورت طبیعی بین پوست پنیس واسكروتوم در زیر آن و پوست پنیس و پوست پوبیس در بالای آن وجود دارد. اگر یک کودک ختنه نشود ، درطول زمان معمولاً از بین می رود. اما در یک بچه كه ختنه شده، آلت تناسلی وی اغلب دچار چسبندگی و تحریک می شود. جراحی ترمیم آلت تناسلی دفن شده به مراتب دشوارتر و پیچیده تر از است و شامل بخیه زدن قاعده ی آلت تناسلی برای ثابت کردن پوست آن به بدنه ی آلت است.

دکتر محمد جباری متخصص ارولوژی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3/5 - (31 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نرگس دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  بنده یک دوره قرص جلوگیری از بارداری استفاده کردم و چند روز قبل سکس داشتم و پارتنرم روی لبشون تب خال داشت
  و درسکس اونجای منو خوردن .
  فرداش من پریود شدم و سوزش شدیدی شروع شد
  به سختی دستشویی میکنم
  زخم شده بود و یک روز بعد جای دیگشم قرمز شده و خارش دارم
  نمیدونم چیه؟
  تبخال تناسلی هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   به احتمال زیاد تبخال هست. فعلا کرم آسیکلوویر بزنید و قرص ویرابکس 1000 میلی هر 12 ساعت برای 5 روز استفاده کنید

 • تصویر کاربر بهنام یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید روی کلاهک الت تناسلی من لکه های ریزی تقریبا ب رنگ روشن تر از پوست طبیعی الت تناسلی تقریبا صورتی کم رنگ پدیدیار شدن علت چی میتونه باش؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام این ضایعات لیکن پلان هست . لیکن پلان یک بیماری التهابی نسبتاً شایع پوستی است و منشا آن خودایمنی است. یعنی سیستم ایمنی بدن در طی این بیماری علیه بخش‌های طبیعی پوست خود فرد فعال می‌شوند.علت اصلی آن تاکنون ناشناخته باقی‌مانده است. این بیماری مسری نیست، یعنی از شخصی به شخص دیگر انتقال نمی‌یابد ولی استرس می‌تواند این بیماری را بدتر کند. لیکن پلان یک بیماری مزمن است اما در بسیاری از موارد طی دو سال کاملاً از بین می‌رود. در درمان این بیماری معمولاً از پمادهای موضعی کورتونی مثل کرم فلوئوسینولون استفاده می‌شود. هر شب به مدت یک ماه کرم را فقط روی نواحی مبتلا بزنید و اگر کامل برطرف نشد ماه دوم بصورت یک شب درمیان از کرم استفاده کنید. در حد امکان سعی کنید کرم به پوست سالم اطراف ضایعات برخورد نکند.

 • تصویر کاربر امید شنبه ۳ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 17 سالمه و التم انحراف به راست داره ولی کاملا صافه و دلیلش هم خود ارضایی هست ایا در اینده در روابط جنسی مشکلی برای من پیش میاد و باید عملش کنم یا نه؟ و اینکه میتونم خود ارضایی رو ادامه بدم یا نه؟ و چطور به حالت اولش بر میگرده؟ دکتر استرس دارم لطفا جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر جواد شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلا خسته نباشید الت بنده خوابیده ۱۰ درحالت نعوظ ۱۵ سانت که بیضه ها کاملا پنهان میشن درزیر پوسته التم گاهی اوقات وهنگام نزدیکی هم گاهی اوقات التم کاملا اماده دخوله به محض دخول میخوابه کلا و بعد نزدیکی هم خروج منی همراه با سوزش ودرد سر الت همراه میشود وبعضی وقتها هم درد اطراف بیضه والت ممنون راهنمایی کنیید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   آلت بنده خوابیده ۱۰ درحالت نعوظ ۱۵ سانت که بیضه ها کاملا پنهان میشن درزیر پوسته التم گاهی اوقات...........................بدلیل اسپاسم طناب بیضه هست که بیضه را بالا می کشد اشکالی ندارد و درمانی هم ندارد.
   وهنگام نزدیکی هم گاهی اوقات التم کاملا اماده دخوله به محض دخول میخوابه.................................می توانید نصف قرص سیلدنافیل 50 میلی یکساعت قبل از رابطه استفاده کنید.
   کلا و بعد نزدیکی هم خروج منی همراه با سوزش ودرد سر الت همراه میشود وبعضی وقتها هم درد اطراف بیضه والت ..........................احتمال دارد التهاب پروستات باشد بهتره سونوگرافی بدهید و همچنین آزمایش ادرار و بعدش در صورت نیز دارو استفاده کنید

  2. تصویر کاربر جواد جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)
   تصاویر ارسالی از الت رو هم دیدید اقای دکتر خیالم راحت باشه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   بله دیدم خیالت راحت باشه

  4. تصویر کاربر جواد جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)
   خارش مقعدی مربوط به عفونت میشه خیلی متشکرم از زحمات بی وقفه شما
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   برای خارش مقعد با متخصص گوارش مشورت کنید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر آر دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 411 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من 28 سالمه و یه نفر رو دوست دارم میخام برم خواستگاری ولی سه مورد در مورد آلت تناسلیم منو خیلی نگران کرده طوری که هرشب بهش فکر میکنم خواهش میکنم بهم راهکار بدین
  اول اینکه کجی آلت هستش که رو به پایین خمیده س
  دوم اینکه روی آلت تناسلیم به صورت پراکنده مو زائد رشد میکنه
  سوم اینکه بعضی مواقع آلت تناسلیم خیلی شل و کوچیک میشه
  عکسا رو براتون پیوست میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   خمیرگی در حدی نیست که مشکل ساز باشد. رویش مو هم در خیلی مردان رخ میده و مشکلی در رابط ایجاد نمی کند . سایز آلت در حالت شل اهمیتی ندارد و متغییر هست 

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر