عوارض ختنه نوزادان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

یک مطالعه ی تقریبا جهانی در ایالات متحده برای بررسی ختنه نوزادان پسر در هنگام تولد انجام شد. در حالی که در سال های اخیر تا حدودی ختنه كردن پسرها كم تر صورت می گیرد، اما هنوز هم یک شیوه ی رایج در این کشور است.

ختنه نوزادان

اکثریت قریب به اتفاق ختنه نوزادان بدون هیچ مشکلی انجام شده و آلت تناسلی دارای ظاهر و عملکرد نرمال می باشد. شایع ترین عوارض ختنه در سه دسته قرار می گیرند :

 • برداشت بیش از حد پوست
 • برداشت كم تر از حد پوست
 • چسبندگی پیش پوست (پره پوست) به سر آلت تناسلی

١- برداشت بیش از حد پوست

خوشبختانه این عارضه یعنی برداشتن بیش از حد پوست در ختنه نوزادان امری بسیار نادر است، زیرا عارضه ایست كه اصلاح آن سخت ترین كار است .متخصصان اطفال و سایر پزشکانی که نوزادان را ختنه می كنند به این امر آگاهی داشته و به همین علت در هنگام انجام این عمل همیشه مقداری پوست اضافه را باقی می گذارند (و اندازه گیری دقیق مقدار مناسب پوست قابل برداشت آن طور كه به نظر می رسد آسان نیست).

حذف بیش از حد پوست در ختنه نوزادان می تواند منجر به تغییر شکل آلت تناسلی شده و برای بازسازی نیاز به پیوند بافت داشته باشد. چنین مواردی کاملا جدی بوده و نیاز به درمان توسط اورولوژیست اطفال كه دارای تجربه ای گسترده در زمینه ی جراحی ترمیمی آلت تناسلی است ، دارند. حتی نتایج بعد از عمل نیز می توانند ایده آل نباشند.

٢- برداشت كم تر از حد پوست

شایع ترین عارضه برداشت كم پوست یا ختنه ی ناقص است. این عارضه تنها جنبه ی ظاهری دارد . یک ختنه ناقص باعث شده که آلت تناسلی نه ظاهر یک آلت طبیعی ختنه نشده و نه ظاهر یک آلت ختنه شده را داشته باشد، بلکه حالتی است مابین دو شكل فوق. این عارضه معمولاً بر روی عملكرد آلت تناسلی نیز تاثیر می گذارد. از آنجایی که پیش پوست باقی مانده (پره پوس) می تواند اسمگما (ترشحات غیر طبیعی) را تولید كند ، زمینه ی تحریک، عفونت و همچنین چسبندگی را فراهم خواهد ساخت.

٣- چسبندگی پیش پوست

چسبندگی پیش پوست معمولاً در زوائد آن است، اما حتی زمانی که ختنه به نوزادان صورت کامل انجام می شود نیز امكان ایجادآن وجود دارد. اگرچه بسیاری از این چسبندگی ها خفیف بوده و با رشد آلت تناسلی از بین خواهند رفت، اما بسیاری از آنها باید توسط یک متخصص اورولوژی مورد بررسی قرار گیرند. ساده ترین راه مقابله با چسبندگی پیش پوست در ختنه نوزادان از بین بردن آن ها به صورت دستی در مطب پزشکاست. در حالی که این كار برای کودک دردناک است، اما این درد بسیار کوتاه بوده و فقط چند ثانیه طول می کشد. حتی درد آلت تناسلی بعد از ختنه آن كم تر از درد واكسن است !

اورولوژیست سریعاً چسبندگی را در محل مناسب از بین برده و سپس یک پماد آنتی بیوتیکی چرب مثل یک ترکیب آنتی بیوتیک سه گانه بر روی موضع اعمال می كند. والدین موظفند كه پماد ( یا حتی وازلین ) را چند بار در روز و به مدت چندین هفته بر سر آلت تناسلی كودک خود استعمال كرده تا از چسبندگی مجدد پوست ها جلوگیری كنند. هنگامی که این نواحی به طور کامل بهبود یابند، خطر چسبندگی مجدد به میزان قابل توجهی از بین می رود.

عوارض ختنه نوزاد

جراحی ترمیم

دلایل متعددی برای نیاز به انجام عمل جراحی ترمیمی توسط متخصص اورولوژی در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی وجود دارند :

 • چنانچه توزیع پیش پوست ناهموار و نامتقارن باشد، به طوری كه قسمت اعظم پوست باقی مانده به طور قابل توجهی طویل تر از دیگر قسمت ها باشد، یا اگر میزان پوست برداشته نشده بسیار زیاد باشد، با نظر پزشکاورولوژیست جراحی مورد نیاز خواهد بود.
 • چنانچه چسبندگی پیش پوست به نقطه ای باشد که نتوان آن را به راحتی و با دست در کلینیک از بین برد، در صورت نیاز، به منظور کاهش چسبندگی، برداشت هرگونه پوست اضافی و به هم دوختن دوباره پوست ها ، باید عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شود.
 • اینکه اگر تمیز نگه داشتن پوست اضافه از اسمگما بسیار دشوار باشد به طوری كه باعث ایجاد سوزش و التهاب مکرر و عود كننده می شود، كودک كاندید مداخلات جراحی خواهد بود.
 •  
 • گاهی اوقات آلت تناسلی در داخل یکلایه ی چربی از ناحیه ی لگنی كودکقرار گرفته و پوشیده می شود. هلت این امر مادرزادی است و فقدان زاویه ایست كه به صورت طبیعی بین پوست پنیس واسكروتوم در زیر آن و پوست پنیس و پوست پوبیس در بالای آن وجود دارد. اگر یک کودک ختنه نشود ، درطول زمان معمولاً از بین می رود. اما در یک بچه كه ختنه شده، آلت تناسلی وی اغلب دچار چسبندگی و تحریک می شود. جراحی ترمیم آلت تناسلی دفن شده به مراتب دشوارتر و پیچیده تر از است و شامل بخیه زدن قاعده ی آلت تناسلی برای ثابت کردن پوست آن به بدنه ی آلت است.

دکتر محمد جباری متخصص ارولوژی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3/5 - (31 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهرام دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . وقت بخیر. از چند ماه پیش که چند مورد رابطه طولانی داشتم روی آلتم لکه هایی بوجود اومده که توی سرما به رنگ کاملا سفید در میاد و بعضی اوقات پوست میندازه. لطفا بفرمایید که چه بیماری هست که بعد از این چند ماه هنوز خوب نشده . حتی با چرب کننده یا وازلین هم خوب نمیشه و جاشون مونده. ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام این ضایعات لیکن پلان هست . لیکن پلان یک بیماری التهابی نسبتاً شایع پوستی است و منشا آن خودایمنی است. یعنی سیستم ایمنی بدن در طی این بیماری علیه بخش‌های طبیعی پوست خود فرد فعال می‌شوند.علت اصلی آن تاکنون ناشناخته باقی‌مانده است. این بیماری مسری نیست، یعنی از شخصی به شخص دیگر انتقال نمی‌یابد ولی استرس می‌تواند این بیماری را بدتر کند. لیکن پلان یک بیماری مزمن است اما در بسیاری از موارد طی دو سال کاملاً از بین می‌رود. در درمان این بیماری معمولاً از پمادهای موضعی کورتونی مثل کرم فلوئوسینولون استفاده می‌شود. هر شب به مدت یک ماه کرم را فقط روی نواحی مبتلا بزنید و اگر کامل برطرف نشد ماه دوم بصورت یک شب درمیان از کرم استفاده کنید. در حد امکان سعی کنید کرم به پوست سالم اطراف ضایعات برخورد نکند.

 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  بنده 24 ساله هستم. از دوران راهنمایی آلت تناسلی ام رشدی نداشته و در همان سایز مانده است. ابتدا بی توجه بودم و فکر میکردم که رشد خواهد کرد اما اینطور نشد و در حالت نعوظ نهایتا 11 سانت است. اما قطر آن بشدت کم است. آیا چاق بودن و خود ارضایی تاثیری ایجاد میکند؟

  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   چاقی و خودارضایی در قطر آلت تاثیری ندارند ولی چاقی میتونه طول آلت را پنهان کرده و آنرا کوچکتر نشان دهد

 • تصویر کاربر یاسر سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آیا در تصویر زیر مورد خطرناکی میبینید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   خیر

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر چند وقتیه دور سر التم پوست پوست میشد و سوزش داشت الان تغیر رنگ داده و ب رنگ صورتی تغیر پیدا کرده هیچ دردی یا سوزشی ندارم خیلی کم و گاه گاه سوزش در همون ناحیه تغیر رنگ دارم راه در مانشو میخوام اصلا چی هست باید چکارا بکنم مسری هستش بنده متاهل هستم و زندگیم در خطره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   این ها ویتیلیگو یا برص هست. در این بیماری رنگدانه های پوست از بین رفته و پوست سفید می شود. بیماری مسری نبوده و خطری ندارد برای درمان به متخصص پوست مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر اندیشه چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام
  نوزاد ۷۵ روزه داریم که در ۴۱ روزگی ختنه رو توسط پزشک شهرمان انجام دادیم.
  امروز که با دقت به آلت نوزاد نگاه کردم، متوجه شدم که یک طرف کلاهک آلت، لبه‌اش به بدنه آلت وصل است (در واقع یک طرف لبه ندارد)
  خواهشمندم راه چاره را نشانم بدهید تا شرمنده قصور و ندانم‌کاری نشوم )
  خیلی متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   عکس واضح تر لطفا

  2. تصویر کاربر اندیشه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام
   ( پیرو سوال ۱۷۲۶۴۷ که عکس واضح دستور فرموده بودید) :
   نوزاد ۷۵ روزه داریم که در ۴۱ روزگی ختنه رو توسط پزشک شهرمان انجام دادیم.
   امروز که با دقت به آلت نوزاد نگاه کردم، متوجه شدم که یک طرف کلاهک آلت، لبه‌اش به بدنه آلت وصل است (در واقع یک طرف لبه ندارد)
   خواهشمندم راه چاره را نشانم بدهید تا شرمنده قصور و ندانم‌کاری نشوم )
   خیلی متشکرم
  3. تصویر کاربر اندیشه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   ممنون از توجه شما به مشکلات تحت تخصصی‌تان که مردم درگیر و نگرانشان هستند.
   امید است راهنماییتان مستدام باد و پاینده باشید.
  4. تصویر کاربر اندیشه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   عکس واضح فرستادم.
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   به نظر میاد چسبندگی خفیف پوست به کلاهک باشه با اینحال بایستی معاینه بشه تا دقیق تر نظر داد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر