آیا عوارض عمل واریکوسل جدی است؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

واریکوسل چیست؟ واریکوسل زمانی اتفاق می افتد که سیاهرگ‌ ها در داخل کیسه بیضه شما بزرگ می‌شوند (کیسه‌ای از پوست که بیضه‌ ها را نگه می‌ دارد). این سیاهرگ ها شبکه پامپینی فرم نامیده می شوند.  یکی از راه های درمان واریکوسل، عمل جراحی واریکوسل است. اما بسیاری از عوارض عمل واریکوسل هراس دارند. در اینجا میخواهیم به این مقوله بپردازیم. واریکوسل شایع ترین علت ناباروری اولیه و ثانویه در مردان می باشد.

تجمع خون در وریدهای بیضه منجر به افزایش دمای بیضه و سرازیر شدن مواد زائد و سمی از کلیه و غده فوق کلیوی به بیضه و در نتیجه کاهش تولید تستوسترون و اسپرم توسط بیضه می شود. واریکوسل 90 درصد در سمت چپ ایجاد می شود. 8% موارد دوطرف بوده و 2% موارد فقط در سمت راست بوجود می آید.

واریکوسل چیست

علت واریکوسل چیست؟

واریکوسل هنگامی شکل میگیرد که دریچه های درون سیاهرگهایی که اطراف طناب بیضوی پیچ خورده اند، نتوانند جریان خون را به درستی بازگشت دهند. این مساله باعث میشود تا خون در ناحیه ی دریچه های لانه کبوتری عبور کرده و به عقب بازنگردد که نتیجه ی این عمل تورم و بزرگتر شدن سیاهرگها است. مشابه این موضوع در واریس (به خصوص در پاها) نیز مشاهده میشود.

واریکوسل چه علائمی دارد؟

این احتمال وجود دارد که واریکوسل هیچ گونه علائم مشخصی در شما نداشته باشد. اما علائم شایعی که ممکن است مشاهده کنید، عبارتند از:

 • یک برآمدگی در یکی از بیضه‌ها
 • ورم کیسه بیضه
 • بزرگ شدن یا پیچ خوردن محسوس سیاهرگ‌ها در کیسه بیضه که غالباً ظاهری شبیه به یک کیسه پُر از کرم پیدا می‌کند.
 • احساس یک درد مبهم و مکرر در ناحیه بیضه

واریکوسل چگونه تشخیص داده می شود؟

دقیق ترین راه تشخیص واریکوسل، معاینه فرد توسط متخصص ارولوژی می باشد. البته در مواردی که به هر دلیلی شکی در تشخیص وجود داشته باشد می توان از سونوگرافی کالر داپلر استفاده کرد.

عوارض عمل واریکوسل

در رابطه با عوارض عمل واریکوسل باید گفت که اگر این عمل توسط ارولوژيست مجرب انجام شود احتمال عوارض را به حداقل مي رساند، احتمال بروز عوارض در روش جراحي ميكروسكوپي نسبت به ديگر روش ها به مراتب كمتر است. شايع ترين عارضه واريكوسل، عود آن مي باشد. يكي ديگر از عوارض هيدروسل هست يعني اينكه آب در اطراف بيضه تجمع مي يابد كه اگر شديد باشد، با يك جراحي ساده قابل درمان هست. دو عارضه بسيار نادر آسيب وازدفران (لوله انتقال اسپرم) و سرخرگ بيضه هست. همانطور كه عرض كردم احتمال بروز اين دوعارضه خيلي بندرت رخ ميدهد.

عوارض عمل واریکوسل

عوارض کوتاه مدت پس از عمل شامل: درد یا عفونت زخم یا خونریزی یا خونمردگی اطراف ناحیه عمل و … می باشد. در برخی موارد ممکن است درد خفیفی برای مدتی باقی بماند یا بی حسی اطراف ناحیه عمل یا پوست کیسه بیضه ایجاد شود.

عوارض بلندمدت: عود واریکوسل / هیدروسل(جمع شدن مایع اطراف بیضه) / کوچک شدن بیضه(کمتر از 1%).

برای واریکوسل به چه دکتری مراجعه کنیم؟

برای درمان واریکوسل ابتدا باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید تا پس از انجام معاینات و آزمایشات لازم، تصمیم لازم برای روند درمان شما اتخاذ شود.

 

درمان واریکوسل

 • درمان واريکوسل دارویی نبوده و فقط از طریق جراحی قابل درمان است. یکی از بهترین روش های جراحی که احتمال عود آن نسبت به دیگر روش ها خیلی کمتر است، روش جراحی با میکروسکوپ یا به عبارتی میکروسرجری است که البته من هم معمولا به این روش (جراحی میکروسکوپیک) عمل میکنم.
 • درمان  شامل بستن وریدهای گشاد شده بیضه می باشد.

در موارد زیر توصیه به درمان واریکوسل می شود:

 • در زوج های ناباروری که مرد در معاینه توسط متخصص ارولوژی واريکوسل داشته، زن از نظر باروری طبیعی بوده و یا اگر مشکلی هم دارد با درمان قابل رفع باشد، و در آزمایش منی، اسپرم ها از نظر تعداد، حرکت، شکل و تست های عملکردی غیرطبیعی باشد.
 • احساس درد یا سنگینی در بیضه
 • نوجوانانی که مبتلا به واريکوسل بالینی یک طرفه یا دو طرفه بوده و دچار کاهش رشد کمتر از معمول بیضه در همان سمت شده اند.
 • مردان مجرد مبتلا به واریکوسل بالینی که در آینده قصد ازدواج و بچه دار شدن دارند و در آزمایش منی، اسپرم ها از نظر تعداد، حرکت، شکل و تست های عملکردی غیرطبیعی باشد.
 • میزان بهبودی در کیفیت اسپرم بعد از درمان واریکوسل، 51 تا 78 درصد می باشد.
 • میزان وقوع حاملگی خودبخودی بعد از درمان واریکوسل، 30 تا 50 درصد می باشد.
 • در مردانی که در آزمایش منی تعداد اسپرم آن ها صفر می باشد و واريکوسل دارند، درمان می تواند منجر به پیدایش اسپرم در منی شود.
درمان واریکوسل

تاثیر واریکوسل در رابطه‌ی زناشویی

واریکوسل می‌تواند تأثیرات منفی بر رابطه زناشویی داشته باشد. یکی از اصلی‌ترین عوارض واریکوسل کاهش کیفیت و تعداد اسپرم‌ها است که می‌تواند به مشکلات باروری و تأخیر در بارداری منجر شود.

علاوه بر این، برخی مردان با واریکوسل ممکن است درد یا ناراحتی در ناحیه بیضه‌ها را تجربه کنند که این می‌تواند بر کیفیت زندگی جنسی آن‌ها تأثیر بگذارد و باعث کاهش میل جنسی شود. در مواردی که واریکوسل به صورت شدید است، مراجعه به پزشک و درمان مناسب می‌تواند به بهبود این مشکلات کمک کند و کیفیت رابطه زناشویی را افزایش دهد.

آیا واریکوسل باعث زودانزالی می‌شود؟

در مورد ارتباط بین واریکوسل و زودانزالی تحقیقات دقیقی انجام نشده است و شواهد علمی کافی برای تأیید این ارتباط وجود ندارد. واریکوسل بیشتر به عنوان یک عامل مؤثر بر باروری و کیفیت اسپرم شناخته می‌شود تا یک عامل مؤثر بر عملکرد جنسی مانند زودانزالی.

با این حال، وجود درد و ناراحتی ناشی از واریکوسل می‌تواند به طور غیرمستقیم بر تجربه جنسی و روانی فرد تأثیر بگذارد و در برخی موارد ممکن است به اضطراب و استرس جنسی منجر شود که می‌تواند به زودانزالی کمک کند. بنابراین، اگر فردی با واریکوسل مشکلات جنسی مانند زودانزالی را تجربه می‌کند، بهتر است با یک متخصص اورولوژی مشورت کند تا عوامل مختلف بررسی و درمان مناسب پیشنهاد شود.

چه چیزهایی برای واریکوسل ضرر دارد؟

چه چیزهایی برای واریکوسل ضرر دارد؟

برای کاهش عوارض و جلوگیری از تشدید واریکوسل، برخی اقدامات و تغییرات در سبک زندگی می‌توانند مفید باشند. فعالیت‌های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین فشار زیادی بر وریدهای ناحیه بیضه وارد می‌کنند و می‌توانند وضعیت واریکوسل را بدتر کنند. همچنین، نشستن یا ایستادن طولانی مدت می‌تواند جریان خون در این ناحیه را مختل کند و باعث افزایش درد و ناراحتی شود.

پوشیدن لباس‌های تنگ نیز می‌تواند فشار اضافی بر بیضه‌ها وارد کند و باید از آن‌ها پرهیز شود. مصرف دخانیات و الکل می‌تواند به مشکلات گردش خون و تشدید علائم واریکوسل منجر شود، بنابراین ترک یا کاهش مصرف آن‌ها بسیار توصیه می‌شود. با رعایت این نکات و مشورت منظم با پزشک، می‌توان از تشدید علائم واریکوسل جلوگیری کرده و کیفیت زندگی را بهبود بخشید.

سوال: نزدیکی (سکس) بعد از عمل واریکوسل امکان پذیر هست؟ تعداد دفعات نزدیکی چطور؟

با سلام خدمت دکتر عزیز.سوالی داشتم و آن اینکه دقیقا چند روز بعد از عمل واریکوسل می توان نزدیکی داشت؟ و دیگر اینکه هفته ای چند بار می شود نزدیکی داشت تا باعث آسیب نشود؟ با سپاس

برای مشاهده پاسخ این سوال اینجا کلیک کنید.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.4/5 - (116 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۵ آذر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 1344 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر جباری
  میخواستم بگم سایت خوبی دارین و جواب دادن به سوالای مردم کار عالیییی هست که انجام میدین . مطمئن باشید تا زمانی که به یاد خدا هستید و این کار خداپسندانه رو انجام میدید خدا هم هوای شما رو داره . یا مهدی عج
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۵ آذر ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   ممنون از لطف شما موفق و مويد باشيد
 • تصویر کاربر .... جمعه ۲۵ بهمن ۹۲( 1 دهه پیش) تعداد بازدید: 1063 مشاهده پرسش
  سلام.من 13 سال دارم اندازه طول آلت ام (به طور کشیده)9 سانتی متر هستش
  چه جوری آلت ام رو بزرگ کنم؟؟؟؟
  در ضمن من زود تحریک میشم چه کاری میشه انجام داد تا دیر تحریک بشم؟؟؟؟؟
  رابطه ی جنسی با یک دختر اشکالی داره واسه من ؟؟؟؟؟؟
  چه جوری آلت ام رو بزرگ کنم؟؟؟؟؟؟
  راهنمائی کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۵ بهمن ۹۲( 1 دهه پیش)
   سلام
   13 سالگی برای شروع روابط جنسی خیلی زود هست و در یزرگسالی آثار مخرب روانی زیادی دارد. 9 سانت نرمال هست و با شروع و تکامل بلوغ سایز آلت افزای می یابد. و بتدریج زود تحریک شدن هم متعادل می شود
 • تصویر کاربر ابی جمعه ۲۵ بهمن ۹۲( 1 دهه پیش) تعداد بازدید: 1179 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 26 سال دارم و تا بحال سکس نداشته ام و در این مدت خود ارضایی انجام داده ام و چند سالیه که متوجه شدم انزال زود رس دارم و دیگه روم نشده برم با کسی سکس کنم در ضمن در حالت عادی آلتم خیلی خیلی کوچیک میشه ولی موقعه نعوظ کامله بزرگ و به اندازه نرمال میرسه
  لطفا کمکم کنید باید چکار کنم هم برای انزالم و هم برای اینکه در عادی آلت بزرگتر بشه چون روم نمیشه جایی دکتر برم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۵ بهمن ۹۲( 1 دهه پیش)
   سلام
   سایز آلت در حالت عادی ملاکی نیست و نیازی به اقدامی ندارد. زودانزالی درمان قطعی ندارد ولی با درواروهایی مثل بیحس کننده های موضعی و قرص هایی مثل پاروکستین می توان آنرا کنترل کرد ولی تا زمانی که دارو مصرف می کنید موثر است و با قطع دارو مشکل مجددا ظاهر می شود. لذا این موضوع نباید مانع این شود که شما از سکس دوری کنید
 • تصویر کاربر ج جمعه ۹ اسفند ۹۲( 1 دهه پیش) تعداد بازدید: 1210 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز،اینجانب حدود یکسال است که ازدواج کرده ام و6ماه می شود که جلوگیری از بارداری نکرده ایم ولی هنوز حاملگی اتفاق نیافتاده است،برای بررسی تست semen دادم که تعداد اسپرم ها در واحد92میلیون بود، 6.2میلی لیتر حجم داشت ومورفولوژی و موارد دیگر نرمال بود،تنها موضوعی که مرا نگران کرد این بود که درصد اسپرهای متحرک57.5% ودرصد اسپرم های پیشرونده 47.5 % بود وگلبول های سفید بالا تر از حد مجاز بود، به متخصص اورولوژی مراجعه کردم که برای عفونت افلوکساسین و ناپروکسن داد (یک هفته)و برا ی تشخیص واریکوسل سونوگرافی انجام دادم که خوشبختانه مشکلی نبود،نهایتا برای تقویت ویتامین e وq10 plus نوشت،میخواستم بدونم مشکل بر طرف می شود؟ضمنا موضوع دیگری هم که فکر مرا مشغول کرده این است که بعد از خروج الت پس از انزال حجم قابل توجهی از منی از واژن خارج می شود (در این مدت همسرم پس از انزال از جا بلند می شد و به سرویس بهداشتی میرفت که من مجابش کردم که باید مدتی در همان حالت بخوابد)ممنون میشوم اگر راهنمایی کامل انجام دهید که چه کارهایی باید انجام دهیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۹ اسفند ۹۲( 1 دهه پیش)
   سلام
   25 درصد زوج های نابارور در بررسی ها نرمال هستند. نمی توان پیش بینی کرد که مشکل حل می شود یا خیر. به نظر من هم بهتره نیم ساعتی بعد از نزدیکی از جا بلند نشود و یک بالش کوتاه هم طی این مدی زیر باسن بگذارد.
 • تصویر کاربر ا پنجشنبه ۱ اسفند ۹۲( 1 دهه پیش) تعداد بازدید: 980 مشاهده پرسش
  سر کلاهک کمی گوشت اضافه دارد که چسبیده به پایین کلاهک و ما بین آن سوراخ کوچکی است چه کاری بایستی انجام دهم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱ اسفند ۹۲( 1 دهه پیش)
   سلام
   بایستی معاینه شوید احتمالا با یه جراحی سرپایی تو مطب بتوان برطرف نمود
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر