چه اتفاقی بعد از رابطه جنسی برای مردان و زنان رخ می دهد؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

معاشقه، دخول و ارگاسم، کلماتی اند که درمورد رابطه جنسی به کار می روند. همانطور که می دانید، رابطه جنسی می تواند یک احساس عالی باشد. اما آیا تا کنون فکر کرده اید که بعد از رابطه جنسی برای مردان و زنان چه اتفاقی می افتد؟ در این مقاله، به بررسی وقایع بیولوژیک بدن، بعد از برقراری رابطه جنسی می پردازیم.

رابطه جنسی چند مرحله است؟

چهار مرحله در رابطه جنسی، به عنوان چرخه واکنش جنسی نیز شناخته می شوند. پاسخ بدن به تحریک جنسی در این چرخه، منجر به ایجاد فرآیندهای بیولوژیکی خاصی می گردد. این مراحل شامل موارد زیر است:

فاز 1: هیجان

با ایجاد تحریک جنسی، تنفس، ضربان قلب و جریان خون در ناحیه تناسلی افزایش می یابد. در زنان با افزایش جریان خون، کلیتوریس متورم می شود. در مردان، آلت تناسلی سفت شده و حالت نعوظ در آن ایجاد می گردد. ماهیچه های بدن نیز سفت شده و بدین ترتیب فرد را برای برقراری رابطه جنسی آماده می کنند.

هیجان در رابطه جنسی

فاز 2: ادامه

در این مرحله، تمام احساسات ایجاد شده در مرحله هیجان، تشدید می شوند. به عنوان مثال، تنفس، ضربان قلب و سفتی ماهیچه ها، باز هم افزایش می یابند. کلیتوریس، نسبت به لمس بسیار حساس گردیده و بیضه ها به دلیل افزایش تحریک، به سمت بالا کشیده می شوند.

فاز 3: ارگاسم

هنگامی که هیجان جنسی به اوج خود می رسد، ارگاسم رخ می دهد که نشان دهنده احساس لذت شدید است. پس از ارگاسم، انقباضات سریعی در عضلات رحم و واژن ایجاد می شود. در مردان ماهیچه های قاعده ای آلت تناسلی سفت شده و در فرآیند انزال، مایع منی آزاد می گردد.

فاز 4: ثبات

پس از ارگاسم، بدن وارد فاز آرامش شده و به حالت عادی و قبلی خود باز می گردد. در این حالت، ضربان قلب و فشار خون کاهش یافته و ماهیچه ها شل می شوند.

همچنین فرد ممکن است احساس آرامش، رضایت یا خواب آلودگی داشته باشد.

بعد از رابطه جنسی چه اتفاقی می افتد؟

آیا کنجکاو هستید که بدانید بعد از رابطه جنسی چه اتفاقی می افتد؟ در ادامه به بررسی وقایع بیولوژیکی که پس از رابطه جنسی رخ می دهند، می پردازیم:

افزایش احساس وابستگی

پس از ارگاسم، هورمونی به نام اکسی توسین ترشح می شود. این هورمون، “هورمون عشق” نیز نام دارد. تحقیقات نشان می دهد که اکسی توسین، سبب افزایش احساس عشق و اعتماد در ذهن افراد می گردد و این امر می تواند به نوبه خود، باعث ایجاد حس نزدیکی نسبت به شریک جنسی شود.

سرخ شدن صورت یا چهره ی صورتی رنگ

رابطه جنسی، یک فعالیت شدید است که به طور موقت سبب افزایش جریان خون به پوست می گردد. این امر باعث ایجاد لکه های صورتی رنگی روی پوست یا قفسه سینه می شود که معمولاً در عرض چند دقیقه یا یک ساعت از بین می روند.

خستگی

فعالیت بدنی مانند رابطه جنسی، انرژی فرد را تخلیه می کند. یک رابطه جنسی خوب، اغلب باعث ایجاد احساس خستگی و رضایت می گردد.

بعد از انزال چه اتفاقی می افتد؟

پس از انزال، آلت تناسلی مردانه شل می شود، نعوظ خود را از دست می دهد و کشش عضلانی نیز به تدریج از بین می رود. همچنین احساس آرامش یا خواب آلودگی نیز پس از انزال شایع است. پس از انزال، پاسخ به تحریک جنسی در سیستم عصبی کاهش می یابد. تحقیقات نشان می دهد که با آزاد سازی برخی مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی، سطح هورمون های مورد نیاز برای تحریک جنسی در بدن کمتر می گردد؛ این امر، حدود چند دقیقه زمان می برد.

مطالعات پزشکی، از این موضوع به عنوان یک دوره بدون تحریک یا مرحله بهبودی یاد می کنند. در این دوره، مردان نمی توانند مجددا به نعوظ برسند. دوره بی تحریکی در مردان، با توجه به سن آن ها متفاوت است. این زمان در مردان جوان، کوتاه تر و حدود 15 دقیقه می باشد؛ در حالی که در مردان مسن، این دوره می تواند ساعت ها طول بکشد.

خستگی در رابطه جنسی

آیا بدن بعد از فعالیت جنسی تغییر می کند؟

خیر، بدن افراد بعد از برقراری رابطه جنسی تغییر نمی کند. بدن اغلب مردان و زنانی که در سن بلوغ شروع به برقراری رابطه جنسی می کنند، دچار تغییرات هورمونی می گردد. با این حال، این تغییرات به دلیل فرآیند بلوغ رخ می دهند و نه فعالیت جنسی.

وقایع بعد از برقراری رابطه جنسی برای زنان

پس از برقراری رابطه جنسی، ممکن است چند اتفاق در بدن زنان رخ دهد. دلایل بروز این اثرات در زنان، می تواند از فعالیت بدنی تا ویژگی های بیولوژیک آن ها متفاوت باشد. این افراد ممکن است افزایش هورمون های شادی یا تغییراتی در واژن خود را تجربه نمایند.

درد بعد از رابطه جنسی

کشیدگی واژن در زنان ممکن است سبب بروز ناراحتی گردد. به علاوه، مقاربت طولانی مدت ممکن است با ایجاد اصطکاک، سبب ایجاد درد شود. این درد معمولاً در عرض چند دقیقه کاهش می یابد.

لکه بینی یا خونریزی خفیف بعد از رابطه جنسی

زنانی که برای اولین بار رابطه جنسی دارند، ممکن است دچار خونریزی شوند. این موضوع کاملاً طبیعی است و به دلیل کشیدگی بافت هایمن (پرده بکارت) رخ می دهد.

لکه بینی در زنان

وقایع بعد از رابطه جنسی در مردان

دوره ثبات: مردان، معمولاً دوره نقاهت کوتاهی دارند که در طی آن نمی توانند نعوظ کرده و یا به رابطه جنسی فکر نمایند.

پریاپیسم: اگر خون در عضله آلت تناسلی باقی بماند، می تواند منجر به بروز یک وضعیت دردناک به نام پریاپیسم شود. این امر می تواند به دلیل مصرف دارو یا اختلال در خون رسانی به آلت تناسلی رخ دهد.

کالری سوزی: مردان می توانند در طول رابطه جنسی، حدود 100 کالری بسوزانند. این امر به مدت زمان برقراری رابطه جنسی بستگی دارد.

خواب آلودگی: فعالیت بدنی و ترشح اندورفین، اغلب باعث می شود که مردان بعد از رابطه جنسی احساس خواب آلودگی کنند. ترشح اکسی توسین در این حالت، باعث ایجاد خوابی راحت می گردد.

بعد از رابطه جنسی چه اتفاقی برای آلت تناسلی می افتد؟

آلت تناسلی، از دو مجرا به نام corpus cavernosa تشکیل شده است. این مجاری، در طول نعوظ پر از خون می شوند. پس از ارگاسم، خون از طریق cavernosa خارج شده و آلت تناسلی شل می گردد. ماهیچه های آلت تناسلی منقبض می شوند و خون به بیرون جریان می یابد که باعث نرم شدن مجدد آلت تناسلی می گردد.

آیا باید بلافاصله بعد از رابطه جنسی آب بنوشیم؟

بله. در طول رابطه جنسی، کالری سوزی، تعریق و افزایش سرعت تنفس رخ می دهد و هرگونه فعالیت بدنی، می تواند سبب کاهش آب بدن گردد و بنابراین فرد دچار احساس کم آبی و تشنگی شود. نوشیدن یک لیوان آب بعد از رابطه جنسی، در افزایش تولید ادرار موثر است که این امر در زنان، باعث شسته شدن باکتری های عامل عفونت ادراری می گردد.

چگونه نواحی تناسلی را تمیز نگه داریم؟

کوتاه کردن موهای زائد

موهای زائد ناحیه تناسلی را با یک روش مناسب کوتاه نمایید. کارشناسان معتقدند که این کار، مزایای زیادی دارد. نظافت آلت تناسلی در مردان ممکن است سبب بزرگتر دیده شدن این ناحیه گردد. علاوه بر این، موهای زائد می توانند به محلی برای رشد باکتری های عامل عفونت تبدیل شوند.

شستشو

شستشو نواحی تناسلی، یک راه حل عالی برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های قارچی، باکتریایی و غیره است. فرآورده های شوینده (مانند Swash intimate wash مردانه) حاوی مواد طبیعی مانند آلوئه ورا، عصاره درخت چای، بابونه و روغن زیتون، می توانند انتخاب مناسبی باشند. این فرآورده ها ضد بو، فاقد SLS، و ضد خارش اند و می توانند pH پوست حساس اطراف دستگاه تناسلی را متعادل نمایند.

پاکسازی اولیه

تمیز کردن روزانه آلت تناسلی با آب گرم، امری ضروری است. با پایین کشیدن آرام پوست ختنه گاه، نواحی زیرین آن را با حرکات دایره ای ملایم تمیز کنید تا از تجمع Smegma (پنیرک) که می تواند به رشد باکتری های ناخواسته روی آلت تناسلی کمک نماید، جلوگیری کنید.

بعد از برقراری رابطه جنسی چه باید کرد؟

 • پس از برقراری رابطه جنسی، نواحی تناسلی خود را کاملاً بشویید تا از ایجاد هرگونه عفونت جلوگیری نمایید.
 • حتماً ادرار کنید؛ زیرا در هنگام رابطه جنسی، باکتری ها می توانند وارد مجرای ادرار (لوله خروج ادرار) شوند.
 • نوشیدن یک یا دو لیوان آب پس از برقراری رابطه جنسی، به افزایش حجم ادرار و داشتن احساس سبکی کمک می نماید.
 • لباس های گشاد بپوشید. پوشیدن لباس های تنگ با افزایش رطوبت پوست، می تواند زمینه رشد قارچ ها و باکتری ها را فراهم نماید.
 • به عنوان بخشی از بهداشت جنسی و بعد از برقراری رابطه جنسی، دستان خود را کاملاً بشویید تا از گسترش عفونت جلوگیری کنید.
 • اگر از اسباب بازی های جنسی استفاده می کنید، حتما آن ها را نیز تمیز و ضد عفونی نمایید.
تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
4.3/5 - (181 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۵ تیر ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  زگیل تناسلی چ شکلیه شک دارم روی قسمت التم شک دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۵ تیر ۳( 3 هفته پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا در حد امکان بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام، وقت بخیر. دو روز هست که متوجه یک برجستگی کوچک روی خالی در نزدیکی پایه آلت تناسلی شدم. نمی دونم اسکین تگ هست یا زگیل یا چیز دیگری. ضمنا اطراف گردنم سال هاست که اسکین تگ های متعدد دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش)

   سلام

   از این زاویه و با این درشت نمایی قضاوت ممکن نیست

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۶ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 610 مشاهده پرسش
  مدت 2روز هستش ک لکه های سیاهی دور مقعد پدید آمده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۶ خرداد ۲( 1 سال پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر قاسم سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 310 مشاهده پرسش
  بنده سه روزه روی آلت تناسلی ام مانند جوش سرسیاه شده  و بیضه هام یک طرف پوستش به همان صورت جوش مانند و پوستش ضخیم و ترک ترک شده که عکس هم ارسال میکنم علتش چیست چه دارویی استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)

   سلام

   توصیه میکنم برای تشخیص و سپس درمان نمونه برداری کنید 

 • تصویر کاربر ستاره شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 391 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من مبتلا به بیماری لوپوس هستم و الان بیماریم تحت کنترل هست آیا میتونم واکسن گارداسیل بزنم؟ این واکسن واکسن زنده ست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر