۱۷عکس واضح زگیل تناسلی در مردان و بعد لیزر – زگیل تناسلی چه شکلیه؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

در این مقاله انواع عکس  زگیل تناسلی مردان را قرار داده ایم تا بتوانید تفاوت آن را با سایر بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه می شوند، متوجه شوید.  زگیل تناسلی معمولا ظاهر مشخصی داشته و براحتی توسط متخصص ارولوژی با معاینه قابل تشخیص است. از آنجا که زگیل تناسلی مردان روی بخش های مختلفی از جمله: آلت، مجرای ادراری، مقعد، کشاله ران، روی بیضه، داخل مجرای ادرار و ناحیه نشینمنگاه رشد می کند، سعی کردیم تا به تفکیک عکس زگیل تناسلی را در این بخش ها به شما نشان دهیم.

عکس از انواع زگیل:

زگیل تناسلی الت و کشاله ران

 

478ac6b8-5cc6-41dc-b354-ebe979f29041
7e5024b8-32bf-402d-82e4-0f1ab90b1af1
11a302d9-a852-404f-86ea-c4ee6028a479
38575c38-3dda-40d6-a3ee-eee0bfd3e2cb

 زگیل تناسلی مقعدی

زگیل مقعدی که همچنین به نام Condyloma acuminata) نیز شناخته می شود یک بیماری نسبتاً شایع است که ناحیه اطراف مقعد در مردان را تحت تأثیر قرار می دهد. زگیل مقعدی ابتدا به صورت لکه های ریز ظاهر می شوند، شاید به کوچکی سر یک سنجاق ولی کم کم ممکن است رشد کرده و حتی از اندازه یک نخود هم بزرگتر شوند. کرایوتراپی زگیل تناسلی در مردان و لیزر از جمله روش هایی است که برای از بین بردن زگیل های مقعدی استفاده می شود. در ادامه عکس زگیل تناسلی مقعدی  نشان داده شده است.

زگیل مجرای اداری

برخلاف بسیاری از زگیل های تناسلی، زگیل تناسلی مردان در مجاری ادرار به راحتی تشخیص داده نمی شود. اما از روی علائمی می توان زگیل مجرای ادراری را تشخیص داد. 

عکس زگیل روی بیضه

زگیل بیضه گاهی اوقات با کیست اپیدرموئید که حاوی چربی هستند و خطرناک نبوده، اشتباه گرفته می شود. گرچه زگیل های تناسلی در بیشتر موارد، در اطراف مقعد یا نوک آلت تناسلی رخ می دهند اما آنها می توانند در اطراف کیسه بیضه و یا حتی روی بیضه نیز ظاهر شوند.

عکس زگیل تناسلی زنان

زگیل تناسلی زنان عکس
عکس واضح از زگیل تناسلی زنان

راههای انتقال زگیل تناسلی

این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست با افرادی که HPV را به صورت آشکار و یا نهان دارند، منتقل می شود. رابطه جنسی اولین و مهمترین روش انتقال زگیل تناسلی در دنیا محسوب می شود.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

اگر زگیل تناسلی مردانه دارید، ممکن است متوجه توده های گوشتی و  یا رشد زگیل هایی در اطراف آلت تناسلی یا مقعد خود شوید که قبلاً وجود نداشته اند. زگیل های تناسلی در مردان معمولا بدون درد هستند، اما ممکن است خارش داشته باشند.

آیا آزمایش HPV در مردان وجود دارد؟ خیر، در حال حاضر هیچ آزمایش تایید شده ای برای HPV در مردان وجود ندارد. CDC آزمایش روتین (که “غربالگری” نیز نامیده می شود) را برای HPV در مردان توصیه نمی کند. CDC همچنین آزمایش روتین برای بیماری های HPV را قبل از اینکه علائم یا علائمی در مردان وجود داشته باشد را نیز توصیه نمی کند.

اگر این علائم را تجربه می کنید، ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید:

 • ضایعات گوشتی یا خاکستری در اطراف آلت، مقعد، کشاله یا بالای ران
 • رشدهای شبیه گل کلم
 • خارش یا خونریزی از مقعد
 • تغییراتی در جریان ادرار به دلیل وجود زگیل داخل مجرای ادراری

عکس زگیل تناسلی بعد از لیزر

عکس زگیل تناسلی قبل و بعد
لیزر زگیل در مردان

شکل ظاهری زگیل تناسلی مردان

شما تنها با برخورد و لمس اندام تناسلی خود با دستگاه تناسلی فرد دیگری که ناقل ویروس HPV است، دچار زگیل تناسلی می شوید. ویروس ممکن است روی پوست وجود داشته باشد اما هیچ زگیل واقعی دیده نشود. حتی اگر از کاندوم استفاده کنید یا رابطه جنسی نافذ نداشته باشید، ممکن است به زگیل مبتلا شوید، زیرا کاندوم تمام پوست اندام تناسلی را نمی پوشاند. 

در ادامه با شکل ظاهری زگیل های تناسلی بیشتر آشنا خواهید شد:

۱- رنگ زگیل تناسلی در مردان

گاهی پرسیده می شود زگیل تناسلی چه رنگی است؟ باید گفت که زگیل تناسلی می تواند به رنگ های متعددی بروز پیدا کند. زگیل تناسلی می تواند همرنگ پوست بوده یا به رنگ صورتی روشن یا صورتی پر رنگ متمایل به ارغوانی، قهوه ای روشن یا تیره، و بعضا سیاه باشد. جالب است بدانید ویروس عامل انواع سیاه و Flat زگیل تناسلی، غالبا از انواع پرخطر HPV بویژه نوع 16 می باشد.

عکس زگیل تناسلی در مردان:

زگیل قهوه ای
زگیل تناسلی سیاه

۲- اندازه زگیل تناسلی

زگیل تناسلی مردان به اندازه های  متفاوت بروز می کند. در ابتدا ریز و کوچک به اندازه ته سوزن ته گرد (۱ میلی متر) می باشد ولی معمولا بتدریج رشد می کند و بزرگ و بزرگ تر می شود. اینکه زگیل تا چه اندازه رشد کرده و بزرگ تر می شود، به عوامل متعددی بستگی دارد، در هر فرد متفاوت است و اصلا قابل پیش بینی نیست.

زگیل ها ممکن است همیشه ریز و کوچک بمانند و یا اینکه رشد کرده و حتی به ابعادی حدود ۱۰ تا ۲۰ میلی متر برسند که البته این موارد نسبتا نادر بوده و بیشتر در افراد با نقص سیستم ایمنی بدن بویژه افراد مبتلا به ایدز یا افرادی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مثل کورتون یا داروهای شیمی درمانی مصرف می کنند، دیده می شود.

زگیل تناسلی در مردان

۳- برجستگی زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی ممکن است مسطح و یا اصطلاحا Flat باشند؛ یعنی برجستگی خیلی کمی در حد نیم تا حداکثر یک میلی متر داشته باشند و یا اینکه برجسته و بصورت گوشت اضافه یا خال مانند با برجستگی چند سانتیمتر باشند.

۴- ظاهر زگیل تناسلی

در رابطه با شکل ظاهری زگیل تناسلی در مردان و زنان باید گفت که، زگیل های تناسلی می توانند گنبدی شکل و مدور با سطح نسبتا صاف (نه کاملا صاف و صیقلی) باشند یا اینکه شکل تی پیک گل کلمی را به خود بگیرند.

زگیل گل کلمی:

۵- پراکندگی زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی غالبا بصورت مجزا و با فاصله از یکدیگر بروز می کنند ولی گاهی اوقات با هم ممزوج و آمیخته شده و بصورت زگیل های متعددی که به هم چسبیده و از هم قابل جداسازی نیستند، ظهور پیدا کنند.

۶- حاشیه زگیل های تناسلی

حاشیه زگیل های تناسلی در بیشتر موارد از پوست سالم اطراف آن قابل افتراق و جداسازی است ولی در برخی مواقع حاشیه زگیل ها مسطح و Flat بوده و به سختی می توان مرز بین زگیل و پوست سالم را از یکدیگر افتراق داد.

۷- خشک یا مرطوب بودن زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی در اغلب مواقع خشک می باشند ولی در برخی موارد بویژه در نواحی چین دار بدن مثل: کشاله ران، اطراف مقعد و لای باسن، و نواحی ورودی واژن در خانم ها می توانند مرطوب و بعضا با بوی نامطبوع و حتی خارش همراه باشند.

بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته میشوند

1- مولوسکوم کونتاژیوزوم

جوش های ویروس مولوسکوم کونتاژیوزوم می تواند شبیه زگیل های تناسلی بوده و در بیمارانی که فعالیت جنسی دارند در نواحی تناسلی رخ دهد. وجود فرورفتگی شبیه ناف در مرکز جوش ها به تشخیص آن ها از زگیل تناسلی کمک می کند، اما گاهی برخی تغییرات ثانویه بر روی جوش ها ممکن است تشخیص آن را با مشکل روبرو سازد.

این بیماری هم از طریق جنسی و هم از طریق غیر جنسی می تواند منتقل شود، و اگر چه بعد از مدتی خودبخود از بین می رود ولی در بیماران با نقص سیستم ایمنی ممکن است پیشرفت کند. درحالی که این بیماری با معاینه قابل تشخیص است، گاهی برای تشخیص قطعی نیاز به آزمایشات سیتولوژی یا بافت شناسی می باشد. روش های درمان مشابه با درمان زگیل است.

زگیل معمولی

2-  کراتوز سبورئیک

کراتوز سبورئیک بصورت لکه های پهن، مسطح، و به رنگ سیا یا قهوه ای و زبر هستند. این تومورهای خوش خیم ممکن است متعدد باشند و فقط به دلایل زیبایی درمان می شوند و خطری برای فرد ندارند.

کراتوز سبورئیک

3-  کوندیلوما لاتا

کوندیلومالاتا ضایعاتی هستند ثانویه به سیفلیس که بایستی از کوندیلوما آکومیناتا (زگیل تناسلی) افتراق داده شود. کوندیلوما لاتا ممکن است همزمان با زگیل تناسلی وجود داشته باشد. این ضایعات مرطوب تر بوده و حتی ممکن است زخمی شود. از آنجایی که نوع درمان متفاوت است و شریک جنسی بیمار نیز بایستی ارزیابی شود لذا تشخیص این بیماری از کوندیلوما آکومیناتا (زگیل تناسلی) خیلی مهم هست.

4-  لیکن پلان

لیکن پلان یک فرآیند التهابی مزمن پوست و مخاط است که بصورت لکه های نسبتا مسطح ، درخشان و با حاشیه مشخص دیده می شود. ضایعات به رنگی سفید متمایل به صورتی هستند. این ضایعات گاهی در ناحیه تناسلی رخ می دهند و ممکن است شبیه به زگیل تظاهر کنند. دیگر نواحی شایع این بیماری شامل مخاط دهان، ساق پا، پوست سر و روی مچ دست هست. این ضایعات عموما به استروئیدهای موضعی پاسخ خوبی می دهند.

لیکن پلان

5-  کیست اپیدرموئید

کیست اپیدرموئید بصورت توده های سفت، سفید متمایل به زرد و زیرجلدی هستند که بصورت منفرد یا متعدد در ناحیه کیسه بیضه یا روی ناحیه تناسلی زنان رخ می دهد. درمان به منظور زیبایی یا در مواردی که کیست پاره شود یا عفونی گردد توصیه می شود. در موارد عفونت استفاده از آنتی بیوتیک توصیه می شود.

کیست اپیدرموئید

6-  ضایعات فوردایس (Fox–Fordyce disease)

بصورت تجمع جوش های ریز ۱ تا ۲ میلی متری در ناحیه کشاله ی ران یا زیر بغل دیده می شوند. این بیماری ارثی در واقع غدد عرق را مبتلا می کنند و در زنان خیلی شایع تر از مردان است. شایع ترین شکایت این افراد خارش است.

ضایعات فوردایس

7-  جوشگاه (کلوئید)

بصورت ضایعات سفت، نامنظم و اغلب خطی دیده می شوند و بیشتر در بیمارانی دیده می شوند که به دفعات دچار التهاب یا عفونت های مکرر ریشه موها (فولیکولیت) یا مجاری غدد عرق (هیدرآدنیت) می شوند. برداشتن این ضایعات ممکن است شرایط را بدتر کند و درمان این افراد تزریق استروئید به داخل ضایعه است.

جوشگاه

8-  اسکین تگ (skin tag)

این ضایعات اغلب در نواحی چین دار دیده می شوند و غالبا ساقه دارند. معمولا بدون علامت بوده مگر آنکه هنگام خاراندن یا اصلاح با تیغ زخمی شوند.

اسکین تگ

9-  فیبروما

توده های بافت نرم هستند که معمولا از بافت زیر جلدی یا عضلات مخطط در نواحی مختلفی از بدن ایجاد می شوند و بروز آن در ناحیه تناسلی خیلی نادر است.

فیبروما fibroma1

10-  سیرینگوما

ضایعات کوچک، بی خطر، بی علامت و سفید متمایل به رنگ زرد هستند که از مجاری غدد عرق سرچشمه می گیرند. اگر چه بیشتر در ناحیه پلک و بالای گونه دیده می شوند ولی در هر جای دیگری از جمله ناحیه تناسلی نیز می توانند رخ دهند.

سیرینگوما

11- آنژیوکراتوم

ضایعات عروقی بدون علامت ناشی از اتساع مویرگ های سطحی ناحیه پوست هستند که در نواحی مختلف  بدن از جمله پا و نواحی تناسلی ممکن است دیده شوند.

آنژیوکراتوم

12- دانه های صدفی شکل کلاهک آلت

بصورت گنبدی شکل بوده و بصورت منظم در برجستگی تاج کلاهک دیده می شوند. این ضایعات طبیعی بوده و در برخی از مردان دیده می شود و نیازی به درمان ندارند.

دکتر محمد جباری متخصص اورولوژی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.9/5 - (811 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۱ تیر ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر.چندسال هست که این مشکل دارم روسرآلتم یه روزنه های گوشتی ظاهر شدن که مثل جوش مایع کرم رنگ خارج میشن خاستم ببینم چه بیماری هست و برای درمانش چکارکنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۱ تیر ۳( 2 هفته پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا در حد امکان بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۰ تیر ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر.یه نقطه قهوه ای کوچیک روی آلت تناسلی،پایین تر از کلاهک ایجاد شده ولی برجسته نیست.بعضی اوقات یه ذره خارش داره.آیا زگیل تناسلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۰ تیر ۳( 2 هفته پیش)

   سلام عکس بطور صحیح بارگذاری و ارسال نشده است. لطفا در همین بخش با حجم مناسب مجدد ارسال کنید.

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۶ تیر ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید من دور مقعدم ی ضایعات پوستی هست ولی نمیدونم چیه با دستم میتونم بگیرم ینی ساقه داره و کش میاد شما نمونه برداری انجام میدید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۶ تیر ۳( 3 هفته پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا در حد امکان بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۳ تیر ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند روزی است که زیرکلاهک آلت تناسلی جوش ریزی میزنه خوب میشه بازدوباره یک جوش دیگه میزنه گاهی میخاره گاهی سوزداره ادرارمم کامل نمیاد تیکه تیکه میاد میشه راهنمایی کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۳ تیر ۳( 3 هفته پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا در حد امکان بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر وهاب جمعه ۱ تیر ۳( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان ازبلوچستان چابهارمزاحم میشم،یک هفته میشه کنار دهانه مقعدم دو تا دانه کوچک زیرپوستی بوجود آمده درد یا خارش ندارند وقتی بهشون دست میزنم زیرپوست حرکت میکنن.آیا خطرناک هستن؟درمان خاصی دارند؟یا خودشون ازبین میرند؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱ تیر ۳( 4 هفته پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا در حد امکان بتوانم کمک تان کنم.

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر