عوارض ختنه نوزادان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

یک مطالعه ی تقریبا جهانی در ایالات متحده برای بررسی ختنه نوزادان پسر در هنگام تولد انجام شد. در حالی که در سال های اخیر تا حدودی ختنه كردن پسرها كم تر صورت می گیرد، اما هنوز هم یک شیوه ی رایج در این کشور است.

ختنه نوزادان

اکثریت قریب به اتفاق ختنه نوزادان بدون هیچ مشکلی انجام شده و آلت تناسلی دارای ظاهر و عملکرد نرمال می باشد. شایع ترین عوارض ختنه در سه دسته قرار می گیرند :

 • برداشت بیش از حد پوست
 • برداشت كم تر از حد پوست
 • چسبندگی پیش پوست (پره پوست) به سر آلت تناسلی

١- برداشت بیش از حد پوست

خوشبختانه این عارضه یعنی برداشتن بیش از حد پوست در ختنه نوزادان امری بسیار نادر است، زیرا عارضه ایست كه اصلاح آن سخت ترین كار است .متخصصان اطفال و سایر پزشکانی که نوزادان را ختنه می كنند به این امر آگاهی داشته و به همین علت در هنگام انجام این عمل همیشه مقداری پوست اضافه را باقی می گذارند (و اندازه گیری دقیق مقدار مناسب پوست قابل برداشت آن طور كه به نظر می رسد آسان نیست).

حذف بیش از حد پوست در ختنه نوزادان می تواند منجر به تغییر شکل آلت تناسلی شده و برای بازسازی نیاز به پیوند بافت داشته باشد. چنین مواردی کاملا جدی بوده و نیاز به درمان توسط اورولوژیست اطفال كه دارای تجربه ای گسترده در زمینه ی جراحی ترمیمی آلت تناسلی است ، دارند. حتی نتایج بعد از عمل نیز می توانند ایده آل نباشند.

٢- برداشت كم تر از حد پوست

شایع ترین عارضه برداشت كم پوست یا ختنه ی ناقص است. این عارضه تنها جنبه ی ظاهری دارد . یک ختنه ناقص باعث شده که آلت تناسلی نه ظاهر یک آلت طبیعی ختنه نشده و نه ظاهر یک آلت ختنه شده را داشته باشد، بلکه حالتی است مابین دو شكل فوق. این عارضه معمولاً بر روی عملكرد آلت تناسلی نیز تاثیر می گذارد. از آنجایی که پیش پوست باقی مانده (پره پوس) می تواند اسمگما (ترشحات غیر طبیعی) را تولید كند ، زمینه ی تحریک، عفونت و همچنین چسبندگی را فراهم خواهد ساخت.

٣- چسبندگی پیش پوست

چسبندگی پیش پوست معمولاً در زوائد آن است، اما حتی زمانی که ختنه به نوزادان صورت کامل انجام می شود نیز امكان ایجادآن وجود دارد. اگرچه بسیاری از این چسبندگی ها خفیف بوده و با رشد آلت تناسلی از بین خواهند رفت، اما بسیاری از آنها باید توسط یک متخصص اورولوژی مورد بررسی قرار گیرند. ساده ترین راه مقابله با چسبندگی پیش پوست در ختنه نوزادان از بین بردن آن ها به صورت دستی در مطب پزشکاست. در حالی که این كار برای کودک دردناک است، اما این درد بسیار کوتاه بوده و فقط چند ثانیه طول می کشد. حتی درد آلت تناسلی بعد از ختنه آن كم تر از درد واكسن است !

اورولوژیست سریعاً چسبندگی را در محل مناسب از بین برده و سپس یک پماد آنتی بیوتیکی چرب مثل یک ترکیب آنتی بیوتیک سه گانه بر روی موضع اعمال می كند. والدین موظفند كه پماد ( یا حتی وازلین ) را چند بار در روز و به مدت چندین هفته بر سر آلت تناسلی كودک خود استعمال كرده تا از چسبندگی مجدد پوست ها جلوگیری كنند. هنگامی که این نواحی به طور کامل بهبود یابند، خطر چسبندگی مجدد به میزان قابل توجهی از بین می رود.

عوارض ختنه نوزاد

جراحی ترمیم

دلایل متعددی برای نیاز به انجام عمل جراحی ترمیمی توسط متخصص اورولوژی در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی وجود دارند :

 • چنانچه توزیع پیش پوست ناهموار و نامتقارن باشد، به طوری كه قسمت اعظم پوست باقی مانده به طور قابل توجهی طویل تر از دیگر قسمت ها باشد، یا اگر میزان پوست برداشته نشده بسیار زیاد باشد، با نظر پزشکاورولوژیست جراحی مورد نیاز خواهد بود.
 • چنانچه چسبندگی پیش پوست به نقطه ای باشد که نتوان آن را به راحتی و با دست در کلینیک از بین برد، در صورت نیاز، به منظور کاهش چسبندگی، برداشت هرگونه پوست اضافی و به هم دوختن دوباره پوست ها ، باید عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شود.
 • اینکه اگر تمیز نگه داشتن پوست اضافه از اسمگما بسیار دشوار باشد به طوری كه باعث ایجاد سوزش و التهاب مکرر و عود كننده می شود، كودک كاندید مداخلات جراحی خواهد بود.
 •  
 • گاهی اوقات آلت تناسلی در داخل یکلایه ی چربی از ناحیه ی لگنی كودکقرار گرفته و پوشیده می شود. هلت این امر مادرزادی است و فقدان زاویه ایست كه به صورت طبیعی بین پوست پنیس واسكروتوم در زیر آن و پوست پنیس و پوست پوبیس در بالای آن وجود دارد. اگر یک کودک ختنه نشود ، درطول زمان معمولاً از بین می رود. اما در یک بچه كه ختنه شده، آلت تناسلی وی اغلب دچار چسبندگی و تحریک می شود. جراحی ترمیم آلت تناسلی دفن شده به مراتب دشوارتر و پیچیده تر از است و شامل بخیه زدن قاعده ی آلت تناسلی برای ثابت کردن پوست آن به بدنه ی آلت است.

دکتر محمد جباری متخصص ارولوژی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3/5 - (31 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیما پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام من بروی پوست التم زیر کلاهک یه چیزی مثل جوش  که ترشحات نیز دارد ایجاد شد دلیلش و میخواستم بدونم و درمانش ..ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱( 1 سال پیش)

   سلام کیفیت عکس برای تشخیص و قضاوت مناسب نیست. لطفا در همین بخش عکس مجدد با وضوح بهتر ارسال کنید.

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۳ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من حدودا ده روز قبل تب و لرز شدید داشتم و رفتم دکتر حالم بهتر شد ولی از فردای آن اول کلاهک آلت تناسلی من متورم شد و الان تورم کلاهک خوب شده ولی قسمت ختنه گاه تورم شدید همراه با خارش و اگر فشار بدم درد ایجاد میکنه لطفا بفرمائید که آیا خطر دارد؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 2 سال پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

  2. تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 2 سال پیش)
   سلام آقای دکتر
  3. تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 2 سال پیش)
   سلام
   من در تاریخ ۲۳ خرداد وقت گرفتم
  4. تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 2 سال پیش)
   نمیدونم عکسی گه گرفتم ارسال شده یا نه
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۳ خرداد ۱( 2 سال پیش)

   ارسال نشده

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر ش،ح چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام،اقای دکتر پسرم رو در ۴۰ روزگی ختنه کردیم،بعد از ۶ ماه متوجه شدم پوستی که بریده شده زه لبه کلاهک التش چسبیده ،که دکتر اورولوژ اطفال باز کردن چسبندگی رو ،اما گفتن پوست زیادی بریده شده و بعدا دچار کوتاهی کاذب میشه یا دچار زود انزالی،
  الان که ۴ ساله هست صبحا که میره دستشویی و تو حالت نعوظ هست بدون در نظر گرفتن سر التش،تقریبا یک سوم یا کمی بیشتر از ساقه التش از محلی که پوست داره فاصله داره،یعنی با پوست پوشیده نشده،
  ولی شکل و رنگ و همه چیز التش طبیعی هست و مشکلی نداره،نیاز به درمان خاصی هست؟ایا مشکلی در اینده براش پیش نمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش)

   سلام

   در صورت صلاحدید از این حالاتی که گفتید عکس های واضح متعدد بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۵ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  محل ختنه گاهم یکم ولرم کرده واز داخلش وقتی فشارش دادم سه عدد مثل ساچمه به شکل سفید با بوی خیلی بد خارج شد
  آیا خطر ناک هست؟
  عکسشم اگه بخواید میتونم بفرستم حتی اون 3عدد چیزی که مثل ساچمه بود ازش خارج شد اگه پاسخ دقیق بدهید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۵ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۳ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من 20 سالمه و خیلی قبل تر به فکر جراحی الت بودم منتهی سن قانونی نداشتم و فکر میکردم با بلوغ رشد میکنه التم
  من در حالت نغوظ بیت 7 تا 8 سانت هستم و عارضه میکروپنیس دارم ، هرچند چند وقتیه با وکیوم فشار کم و خراطین قطر التم به اندازه دلخواهم رسیده اما طولش رشد نداشته و مطمئنا در اینده تو روابطم به مشکل میخورم
  پیش سه تا دکتر و متخصصی که رفتم روش های متخلفی مثل سیلیکون رو گفتن ، اما اخرین متخصص گفت نیازی به تزریق سیلیکون یا ایمپلنت میله نیست و بیشتر از سه سانت فرو رفتگی الت داخل شکم هست که شمارو معرفی کردن گفتن عملشو انجام میدین
  میخواستم ببینم آیا هنوزم این عمل رو انجام میدین یا خیر + آیا با بیرون اوردن بقیه الت که داخل بدنمه مشکلی برام پیش میاد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۳ آذر ۰( 2 سال پیش)

   سلام
   انجام می دهم ولی باید معاینه شوید تا مشخص شود این عمل برای شما سودمند هست یا خیر 

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر